logo Ukrainian flag
 
Якими хворобами можна заразитися від домашніх тварин?

Домашні тварини стали частиною життя багатьох людей. Вони допомагають побороти самотність, покращити настрій. Існує окремий вид терапії, так звана, пет-терапія. Це індивідуальна або групова активність, до якої залучають тварин для покращення самопочуття пацієнтів.

Проте через необачне ставлення до стану здоров'я ваших улюбленців і зневажливе ставлення до правил гігієни ви можете заразитися різними хворобами. За даними медичних фахівців, існує близько 40 серйозних захворювань, переносниками яких є тварини. Хвороби, що передаються людині від тварин, називаються зоонозами. Кішки і собаки є найпоширенішими переносниками зоонозів. Найчастіше інфікування відбувається, коли тварина дряпає або кусає людину. ВООЗ зазначає, що у 99% захворювань джерелом вірусу сказу були собаки. Натомість, домашні кішки найчастіше стають причиною токсоплазмозу, який дуже небезпечний для вагітних.

Лептоспіроз

Це інфекційне захворювання, спричинене бактерією Leptospira. Найчастіше бактерія  потрапляє у воду із сечею інфікованих гризунів, рідше інших тварин. Захворіти на лептоспіроз можна, контактуючи з інфікованими тваринами. У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі чи слизових оболонках (очі, ніс, рот). Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип, який більш характерний восени та взимку. До того ж, часом захворювання може протікати безсимптомно. Воно може призвести до ураження нирок, печінки та менінгіту.

Токсоплазмоз

Це інфекція, викликана Toxoplasma gondii. Вона поширена серед пташок та ссавців. Проте саме домашні кішки стають найкращим середовищем для існування цієї бактерії. Заразитися нею можна через екскременти домашнього улюбленця. Наприклад, під час прибирання котячого туалету. Також токсоплазмозом можна захворіти при обробці сирого м'яса, або вживаючи погано проварене або просмажене м'ясо (особливо баранина, свинина). Часто хвороба протікає без симптомів, проте гостра форма може викликати нудоту, судоми, запалення лімфовузлів і високу температуру. Захворювання особливо небезпечне для вагітних, адже може викликати серйозні патології у плода та навіть спровокувати викидень. Крім того, у немовляти може з'явитися вроджений токсоплазмоз, жовтяниця або розумова відсталість.

Сказ

Це вірусна, смертельна інфекція, розвиток якої у людини можна попередити введенням сироватки людям та вакцинацією тварин. Збудником є вірус Neuroryctes rabici. Джерелом та резервуаром збудника сказу є дикі та свійські хижі тварини, що належать до класу ссавців. Передається через кров, слизову та слину через укус. Запам’ятайте, що після укусу не треба чекати симптомів, краще одразу звернутися за медичною допомогою. Адже відразу виявити, що ви хворі, не вийде. Інкубаційний період становить від 10 днів. Найкращий спосіб вберегтися від наслідків – це вакцинація. Всі, хто отримав травму, нанесену твариною з підозрою на сказ або ж підтвердженим сказом, мають обов’язково звернутися до лікарні та отримати безоплатну медичну допомогу. Також ви можете зробити профілактичне щеплення.

Сальмонельоз

Це гостре кишкове інфекційне захворювання, яке викликане бактеріями роду Salmonella. Симптомами хвороби можуть бути: пропасниця, діарея, порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Можна підхопити під час контакту з тваринами або прибирання за ними.  Сальмонели практично не реагують на антибіотики, тому лікування займає багато часу і зусиль.

Трихофітія (або інші дерматофітози)

Це хронічна грибкова інфекція шкіри тварин і людини, що характеризується свербежем, утворенням на шкірі безволосих, різко обмежених круглих плям, вкритих жовто-сірими лусочками, або запальною реакцією шкіри і фолікулів з утворенням товстих висівкоподібних кірок. Також вражаються волосся і нігті. Збудники хвороби – патогенні мікроскопічні грибки, які належать до роду Trichophyton. Збудники трихофітії надзвичайно стійкі у зовнішньому середовищі. В ураженому волоссі й лусочках шкіри вони зберігаються впродовж 7 років. У заражених приміщеннях, предметах догляду за тваринами, кормах залишаються життєздатними 4-8 років, у ґрунті – 3-4 міс. Стійкі проти заморожування, висушування та дії сонячного випромінювання. На трихофітію хворіють усі види свійських тварин, вона може поширюватися між тваринами, від тварин до людей і між людьми. Уникайте дотиків до домашніх тварин із залисинами, оскільки вони часто є переносниками грибка.

Токсокароз

Це паразитарне захворювання, зумовлене нематодами, які паразитують у кишківнику собак (Toxocara canis) або кішок (Toxocara mystaх). Найчастіше хвороба передається дітям через контакт із домашніми тваринами. Симптомами токсокарозу є  характерні висипання на тілі, опухає обличчя, лихоманка. Також збільшуються лімфатичні вузли. У частини хворих токсокароз викликає біль у животі, блювання, метеоризм, проноси. Часто виражені симптоми ураження центральної нервової системи. Якщо личинки потрапили в очі, то симптомами можуть бути почервоніння, зниження зору, лейкокорія (білий колір зіниць або білі вкраплення).

Ехінококоз

Це паразитарне захворювання, зумовлене збудником стьожковим гельмінтом (Echinococcus granulosus), яке характеризується утворенням у печінці, а також легенях та інших органах паразитарних кістозних утворень (множинних або солітарних). Основним джерелом захворювання є інфіковані дозрілими ехінококами собаки, які виділяють у навколишнє середовище із випорожненнями яйця гельмінта. Зараження людини відбувається під час контакту з хворою собакою або внаслідок вживання овочів, води, забруднених яйцями ехінокока. Клінічні прояви ехінококозу зумовлені локалізацією паразита (печінка, легені, шкіра, стінка шлунку) та його розмірами.

Феліноз (у побуті — хвороба котячої подряпини)

Це гостре інфекційне захворювання, збудником якого є мікроорганізм групи ОЛТ Bartonella henselae.  Резервуаром для інфекції є кішки (особливо сіамські), адже збудник хвороби є представником нормальної мікрофлори порожнини рота у котів. Симптоми хвороби: на місці укусу виникає утворення, ззовні схоже на укус комах, збільшення лімфовузлів, температура.

Рекомендації власникам тварин:

- періодично проходьте профілактичні огляди;

- регулярно приводьте на профілактичні огляди до ветеринара свого улюбленця та вакцинуйте свою домашню тварину;

- після контакту з домашніми тваринами та після прибирання за ними ретельно мийте руки з милом під проточною водою;

- уникайте укусів і подряпин, якщо ж ви все-таки отримали пошкодження від тварини, негайно продезінфікуйте рану;

- не дозволяйте вашим домашнім улюбленцям облизувати ваші порізи чи рани;

- не торкайтеся фекалій тварин та не прибирайте за твариною голіруч;

- не контактуйте з хворими тваринами.

Якщо вас вкусила або пошкрябала домашня тварина без ознак хвороби, запам'ятайте:

- швидко та ретельно промийте уражене місце великою кількістю води з милом;

- дезінфікуйте рану за допомогою антисептичного засобу на основі спирту чи йоду;

- не використовуйте перекис водню для дезінфекції.

Якщо тварина виглядала не так як завжди, виявляла ознаки хвороби чи була хворою, після оброблення рани варто звернутися до лікаря.

Бережіть себе та будьте здорові!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net