Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, серед ендокринних порушень, хвороби щитовидної залози займають друге місце після цукрового діабету.
Щитовидна залоза - головний орган ендокринної системи, його не даремно називають щитом організму людини, він контролює діяльність практично всіх органів і систем. Саме завдяки йому виробляються йодовмісні гормони (тироксин, тетрайодтиронін), які діють на всі клітини тіла і впливають на такі процеси, як робота серця, інтенсивність обміну речовин, ріст та інтелектуальний розвиток дітей. Тироксин та трийодтиронін містять йод, тому ми маємо достатньо споживати його з їжею. Якщо йоду бракує, щитоподібна залоза збільшується, але не може виробити достатню кількість гормонів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я ( ВООЗ) проблеми зі щитовидною залозою є у кожної третьої людини. Статистика свідчить, що 2 мільярди жителів Землі вживають недостатню кількість йоду, у 740 мільйонів збільшена щитоподібна залоза. Приріст кількості захворювань щитоподібної залози у світі становить 5% на рік. Серед можливих причин розвитку тиреоїдних патологій можна в першу чергу виділити погане екологічне оточення, нестачу вмісту йоду в раціоні харчування, а також генетичні порушення. За даними ВООЗ рекомендована щоденна норма йоду для дорослої людини становить - 150 мкг, вагітним жінкам - 200 мкг.
В Україні на долю захворювань щитоподібної залози припадає понад 40% від усіх ендокринних захворювань, брак гормонів щитоподібної залози трапляється частіше за надлишок. Водночас, більшість мешканців України споживають лише 40-80 мкг .йоду. Найбільшу нестачу відчувають у Чернігівській області та у Західній Україні. в Україні 80% дітей щороку народжуються із ризиком розладів внаслідок йододефіциту і розвиваються без споживання необхідної кількості йоду з їжею. Захворювання щитоподібної залози можуть виникати у чоловіків, жінок, дітей, підлітків та людей похилого віку. Проте особливо пильними потрібно бути саме жінкам: за даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, у них проблеми із тиреоїдними гормонами виникають у 10 разів частіше, ніж у чоловіків. Так, гіпертиреоз - дифузний нетоксичний зоб - виникає в жінок приблизно у 9 разів частіше. Підвищується ймовірність захворювань щитовидної залози і в період менопаузи: у віці 50+ років понад 50% жінок. Більшість захворювань щитовидної залози виліковні. При цьому захворювання щитовидної залози, які викликані дефіцитом йоду, можна попередити.
Ендемічний зоб - це захворювання, яке характеризується збільшенням щитоподібної залози, частіше без порушення її функції і виникає в певних місцевостях, зокрема в західних областях України. Окрім дефіциту йоду, причинами появи ендемічного зоба можуть стати: недостатність у навколишньому середовищі мінеральних речовин - йоду, кобальту, меді, брому, цинку, марганцю та порушення обміну мікроелементів; різні та сірковмісні органічні високомолекулярні речовини; спадкове порушення йодного обміну; інфекційно-токсичні фактори. Також сприяє захворюванню неповноцінне харчування, інтоксикація.
Профілактика захворювань щитоподібної залози. Найкраща профілактика захворювань щитоподібної залози - це здоровий спосіб життя, уникнення стресових ситуацій, відмова від шкідливих звичок, які призводять до інтоксикації організму.
Харчуйтеся здорово. Додайте до раціону йодовмісні продукти. Основними джерелами цього мікроелементу є продукти моря - риба, креветки, краби, молюски, морська капуста. Серед овочів - це морква, картопля, томати і буряк; серед фруктів і ягід – яблука, абрикоси, сливи, виноград, черешня. Багаті йодом молоко і кисломолочні продукти за умови, що худоба випасалася на насиченому йодом грунті. Частку йоду в щоденному раціоні можна покрити, використовуючи йодовану сіль. Дотримання денних норм споживання селену. Ферменти, що беруть участь у виробленні гормонів щитовидної залози, містять селен, тому щоденне вживання рекомендованих 55 мкг цього елемента знижує ризик захворювань. Виконати добову норму допоможуть морська риба, злаки, хліб, гречка, рис.
Мінімізуйте стреси. Так, життя без емоційних потрясінь неможливе. Але постарайтеся скоротити кількість стресових факторів та знайдіть комфортний спосіб боротьби з негативними емоціями. Самостійно або звернувшись до психолога.
Регулярно гуляйте на свіжому повітрі, додайте фізичну активність у своє життя. Ви не можете вплинути на екологічну обстановку у вашому регіоні, але регулярно гуляти на вулиці, займатись спортом, відвідувати парки та бувати за містом, де повітря більш чисте - корисно для щитовидної залози й організму в цілому.
Основа профілактики – своєчасне лікування захворювань щитовидної залози, систематичне проходження профілактичних оглядів, особливо якщо ви відноситесь до групи ризику - страждаєте іншими захворюваннями щитовидної залози, проживаєте на територіях із підвищеним ризиком. Такий підхід до організації повсякденного життя дозволить попередити безліч поширених на сьогодні захворювань, у тому числі і захворювання щитоподібної залози.
Бережіть себе, будьте здорові !
Лікар з комунальної гігієни ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Ірина Галдєєва
|