logo Ukrainian flag
 
ОБЕРЕЖНО! КЛІЩІ!

Настав місяць вересень і знову стали активними на території зелених зон міста Краматорська іксодові кліщі. Наразі, реєструється другий пік їх активності, перший припадає на травень місяць. Активні кліщі з березня по грудень. Для початку активності кліщам необхідно, щоб грунт прогрівся до +5 - +7° C.

Перші випадки укусів кліщів фіксуються в місті вже в першій декаді березня.  У теплі дні найагресивнішими кровососи бувають з 8 до 11 год., у спеку стають малоактивними. Крім того, кліщі не переносять сухого повітря і прямих сонячних променів, що діють на них згубно. В середньому епіднебезпечний період, повязаний з активністю кліщів, в умовах Краматорська  складає 8-10 місяців в залежності від температурних даних. Зустрічаються повсюдно на території міста та прилеглих селищ. Живуть кліщі в грунті (не люблять піщані грунти), у трав’яній підстилці чекають на своїх живителів. Також кліщі можуть підніматися по рослинності на висоту до 50 см, іноді до 1м, і там підстерігати свою здобич. Потрапивши на одяг, кліщ повзе вгору по тілу, знаходячи найбільш тонкі ділянки шкіри (за вухами, на шиї, під пахвами, у паху).

Іксодові кліщі – це кровососи, які п’ють кров на всіх стадіях свого розвитку. Основними живителями іксодових кліщів є більшість видів тварин, птахи і людина. Всі ці живителі забезпечують виживання всіх стадій іксодових кліщів – личинок, німф і дорослих особин. І якщо самці деяких видів не харчуються кров’ю, то самицям вона вкрай необхідна для утворення та відкладання яєць, продовження роду. Для повного насичення кров’ю кліщ може перебувати на тілі до 10 діб. У голодному стані розмір кровососів складає до 3-5мм, після кровосмоктання збільшується до 100 разів. Самиці іксодових кліщів вважаються рекордсменами з відкладання яєць, за один раз – до 20 тисяч. Личинки, вилупившись із яйця, нападають на дрібних тварин, та напившись їхньої крові, повертаються в трав’яну підстилку. Згодом перетворюються на німф, які теж полюють на більших за розмірами хребетних, в тому числі, й на людину. Отримавши необхідну порцію крові, знову повертаються в грунт і, згодом перетворюються на дорослих самців і самиць. Цикл розвитку кліщів від яйця до яйця може складати від одного до восьми років.

Іксодові кліщі є переносниками близько 160 різних збудників захворювань, майже всі вони можуть бути небезпечними для людини. В Україні найпоширеніші захворювання, що передаються іксодовими кліщами – іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) та кліщовий енцефаліт.

Останнє десятиріччя чисельність іксодових кліщів на території міста є однією з найбільш високих в Донецькій області. Бо цілий комплекс природних та соціальних факторів: пом’якшення клімату, зелені зони з чагарниками та високим травостоєм, захаращення ландшафту у міських зонах, висока чисельність гризунів створюють сприятливі умови для життєдіяльності  і розмноження іксодових кліщів. Ареал розповсюдження кліщів постійно розширюється, в місті вони все більше освоюють парки, сквери, майданчики для вигулу собак.

КРАМАТОРСЬКА РАЙОННА ФІЛІЯ ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» проводить моніторинг видового складу та чисельності іксодових кліщів на території міста. Що стосується видового складу – на території  зареєстровано 4 види іксодових кліщів, 2 з яких є специфічними переносниками трансмісивних захворювань, що передаються через укуси. Найбільш небезпечним є вид I. ricinus, який дуже агресивний по відношенню до людини. Чисельність цього виду постійно зростає на протязі 10 років.

При дослідженні кліщів, відібраних на території міста та в селищах Комишуваха, Шабельківка, Ясногірка, Привілля були виявлені збудники кліщового іксодового бореліозу (ІКБ), туляремії, кліщових плямистих лихоманок, кліщового енцефаліту. Тому місто Краматорськ та прилеглі селища відносяться до території, ендемічної з вищевказаних хвороб. Щорічно до медичних закладів міста за допомогою при укусах кліщів зверталось до 500-700 людей, хоча реальна цифра покусаних була в  рази більшою. В умовах воєнного стану в цьому році звернулось за допомогою лише 12 чоловік, незважаючи на збільшення чисельності кліщів в місті. Захворілих на кліщовий іксодовий бореліоз в місті Краматорськ в 2022 році зареєстровано 5 чоловік. Випадків захворювання на кліщовий енцефаліт у місті не виявлено. Щеплення проти кліщового енцефаліту в Донецькій області не проводиться.

Якщо Вас все ж таки вкусив кліщ, необхідно терміново звернутись до лікаря-травматолога або хірурга для видалення кліща, після чого прийти на прийом або зв’язатись он-лайн з сімейним лікарем для призначення профілактичного лікування. Антибіотикопрофілактика призначається в перші 5 днів з момента укусу кліщом, пізніше - профілактичне лікування вже не ефективно. Якщо у Вас нема можливості потрапити до лікаря для видалення кліща, необхідно обережно видалити кровососа самостійно. Для цього потрібно рукою(в гумових рукавичках) взяти кліща, розгойдуючи його зі сторони в сторону спробувати витягнути. Не треба різко смикати, щоб не розірвати його. Можна використовувати кліщосмик, який продається в ветеринарних аптеках. До кліщосмику додається інструкція. Також можна використати ниткову петлю. Беремо товсту нитку, робимо з неї петлю, накладаємо навкруги кліща і стягуємо. Шляхом потягування за обидва кінці нитки, обережно витягуємо кліща. Якщо кліща було видалено невдало, а в тілі залишився хоботок, його обов’язково треба видалити стерильною голкою. Місце укусу необхідно обробити йодом, руки – дезрозчином або спиртом для запобігання заносу збудника на слизові оболонки рота, носа, очей. Не потрібно застосовувати методи видалення з жирами.

Щоб знизити ризик  нападу кліщів, дотримуйтесь простих правил.

При виході в природу подбайте про відповідне вбрання. Обирайте закрите взуття. Одяг світлого кольору з довгими рукавами. Штани заправляйте в шкарпетки.

На голову одягайте головний убор – косинку, кепку.

Використовуйте репеленти для відлякування кліщів. Дотримуйтесь інструкції по їх використанню. Обробляйте одяг, взуття, а не відкриті частини тіла.

Проводьте кожні 2 години ретельні само- та взаємоогляди. На світлому одязі кліщі будуть помітні.

Після повернення додому ще раз огляньте себе та рідних, особливо ділянки, покриті волоссям.

Удома виперіть одяг, бо кліщі можуть бути занесені в приміщення на одязі. Не варто залишати цей одяг біля ліжка, або спати в ньому. Витрушування не допоможе позбутися кліщів. Також в приміщення кліщі можуть потрапити з польовим букетом квітів.

Після прогулянки з домашніми тваринами, огляньте їх. При виявленні кліща, обов’язково звертайтесь до ветеринарного лікаря. Бо тваринка теж може захворіти.

Будьте уважними! Дотримання цих правил захистить Вас і Ваших улюбленців від небезпечних захворювань!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net