При покупці круп та борошна в торгівельній мережі, особливо у воєнний час, коли асортимент незначний, ми не звертаємо уваги на товарний вигляд продукції. Але потім, при зберіганні вдома, виявляємо присутність в крупах нежданих крихітних гостей, здатних завдати величезних неприємностей. Це шкідливі комахи та кліщі, які відносяться до шкідників продуктових запасів.
Вони зустрічаються не тільки в крупах, але і в сухофруктах, горіхах, насінні, спеціях, каві, чаї, шоколадних цукерках, печиві, лікарській сировині та інших. В Україні виявлено 116 видів шкідників, але у більшості випадків одночасно може зустрічатися 3-5 видів. Ці маленькі істоти здатні знищити до 30% і більше продукції при зберіганні. Найбільш розповсюдженими зі шкідників є: довгоносики (комірний і рисовий), великий та малий хрущаки, зерноїди (гороховий та квасолевий), борошноїди, комірні вогнівки, зернова міль, а також кліщі, зокрема, борошняний кліщ та інші.
Небезпечними вважаються ті види комах, котрі розвиваються всередині зерна і виявити їх деякий час не озброєним поглядом неможливо. Як же відбувається зараження зерна або круп шкідниками продуктових запасів, коли ми купуємо начебто якісні продукти? А все дуже просто. Самка (наприклад, рисового довгоносика) після запліднення вигризає заглиблення в зернятку рису і відкладає туди яєчко. Зверху закупорює його спеціальним секретом, який твердне і утворює пробочку. Через тиждень вилупляється з яйця личинка, яка починає виїдати вміст зерна. Зернятко вже вражено шкідником, але зовні нічого не помітно. Коли личинка підросте і знищить частину зернятка, вона перетворюється в лялечку. А ще через тиждень народжується дорослий жук, який прогризає оболонку зернятка і вилазить назовні. І далі життєвий шлях шкідника знову повторюється. А ми маємо пошкоджені, не придатні до вживання в їжу продуктові запаси.
Деякі з найбільш поширених комах, які найчастіше зустрічаються в наших продуктових запасах, представлені нижче для ознайомлення.
ДОВГОНОСИК КОМІРНИЙ

Жук завдовжки 3,5-5,0мм. Тіло вузьке, блискуче, циліндричне. Молоді жуки світло-коричневого, старі – майже чорного. Голова витягнута в тонку голово трубку. Не літає. Самка відкладає до 300 яєць. Оптимальна температура для розвитку 21-25°С і висока вологість. За температури +5°С і низькій вологості - гине. Живе 250 діб.
ДОВГОНОСИК РИСОВИЙ

Зовні схожий на комірного довгоносика, але менший за розмірами. Довжина тіла 2,5-3,5 мм, коричневого кольору, не блискучий. Літає. Самка відкладає до 500 яєць. Рисовий довгоносик дуже теплолюбний вид, не витримує низьких температур. Для його розвитку оптимальною є температура +30°С. За цих умов через 25 днів з яйця з’являється дорослий жук. А ось при температурі +15°С розвиток до дорослого шкідника може розтягнутися до 7 місяців.
ХРУЩАК БОРОШНЯНИЙ ВЕЛИКИЙ

Жук довжиною тіла 12-16 мм. Тіло видовжене, зверху темно-буре, блискуче, з рядками крапок. Самка відкладає до 570 яєць. Сприятлива температура для їх розвитку 20-25°С. З’являються ці жуки на початку літа. На сонці гинуть за 10 хвилин.
БОРОШНОЇД СУРИНАМСЬКИЙ

Тіло витягнуте, плоске, від 2,0 мм до 3,5 мм. Колір від жовто-бурого до чорно-бурого, поверхня матова, з короткими волосками, які прилягають до поверхні тіла. Самка відкладає до 300 яєць. Жуки активні вже при температурі +15°С. За сприятливої температури +25°С розвиток до дорослого жука відбувається за 40-45 діб. Живе дорослий шкідник від 6 місяців до 3-х років.
ТОЧИЛЬЩИК ХЛІБНИЙ

Жук циліндричної форми, довжина тіла 1,7-3,7 мм. Забарвлення від світло-коричневого до червоно-бурого, вкритий густими шовковистими волосками. Самка відкладає від 6 до 150 яєць. За температури +26°С одне покоління розвивається за 2 місяці, при +20°С – 7 місяців. Хлібний точильник стійкий до низьких температур. В неопалювальних приміщеннях протягом року розвиваються 2 покоління, в опалювальних - 4.
ВОГНІВКА МЛИНОВА

Дрібний метелик сіруватого забарвлення, довжина тіла 10-15 мм. Крила з поперечними смужками чорного кольору. Самка відкладає до 350 яєць, приклеюючи їх купками по 2-6 штук в найрізноманітніших місцях. Виліт молодих метеликів проходить навесні.
МІЛЬ ЗЕРНОВА

Метелик з довжиною тіла 10-20 мм, крила вузькі, загострені, іноді з чорними плямами, сірою бахромою та бронзовим відливом. Самка відкладає до 280 яєць. При температурі +27°С розвиток до дорослого шкідника проходить за 28 діб, при нижчих температурах - до 100 діб. Колір метелика схожий на колір пшениці.
Треба пам’ятати, що на розвиток більшості шкідників впливає температурний режим та вологість. Кожен вид комах і кліщів проявляє активність за певних температурних умов. Оптимальними є температури в межах 18-32°С. Тривалі мінусові та мінімальні позитивні температури стримують їх розвиток і розмноження. При температурі -5..-10°С не відбувається зростання чисельності комах і вони гинуть. При високій вологості також збільшується чисельність шкідників.
З усієї когорти членистоногих виділяють кліщів, які завдають найбільшої шкоди продуктам запасу. Вони дуже маленькі за розмірами (0,1-0,7мм) і широкому загалу населення мало відомі. Кліщі завдають значних збитків на продовольчих складах, у зерносховищах та в місцях зберігання продуктів в житлових приміщеннях. Вони здатні виживати в несприятливих умовах, швидко розмножуватись. Живлячись продуктами, шкідники запасів забруднюють їх своїми екскрементами, відмерлими особинами, шкірками від линянь, павутинням. Унаслідок життєдіяльності цих кліщів та комах, зменшується маса продуктів і знижується їх якість. Продукти набувають неприємного запаху, стають грудкуватими, ущільненими та непридатними для їжі. Навіть після термічної обробки такі продукти можуть лишатися небезпечними для людини.
Тому шкідники не тільки псують харчові продукти, але і спричиняють шкоду здоров’ю людини. При потраплянні у дихальні шляхи пилу з кліщами або продуктами життєдіяльності шкідників, можуть виникати запалення органів дихання. При потраплянні у шлунково-кишковий тракт продуктів життєдіяльності шкідників виникають розлади травлення. Також у людей можуть виникати алергічні реакції. Тому продукти, пошкоджені шкідниками, категорично заборонено приймати у їжу.
Для профілактики харчових отруєнь, захворювань органів дихання, алергічних реакцій необхідно пам’ятати:
- не вживати в їжу пошкоджені продукти запасів,
- при покупці у торгівельній мережі круп та борошна перевіряти цілісність упаковки та терміни споживання,
- ретельно мити сухофрукти перед вживанням,
- шафи для зберігання продуктів запасу регулярно прибирати з використанням мильних розчинів,
- періодично просушувати продукти запасу у духовій шафі,
- зберігати запаси зернових продуктів у сухих та прохолодних приміщеннях.
ДОТРИМУЙТЕСЬ ЦИХ ПРОСТИХ РЕКОМЕНДАЦІЙ І БУДЬТЕ ЗДОРОВІ !!!
В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу О.М.Медвєдєва |