logo Ukrainian flag
 
26 листопада Міжнародний день боротьби з ожирінням.

ВООЗ визнала ожиріння найсерйознішим хронічним захворюванням, тому заходи до Міжнародного дня боротьби з ожирінням мають щорічний характер. Ожиріння – головний фактор ризику провідних світових причин поганого самопочуття та ранньої смерті, розвитку серцево-судинних захворювань, порушень опорно-рухового апарату, астми, цукрового діабету, синдрому обструктивного апное сну, порушень метаболізму, гормональних розладів, а також підвищує ризик виникнення деяких видів онкологічних захворювань. За останніми оцінками ВООЗ, надмірною вагою в сучасному світі страждають приблизно 1,5 мільярда дорослих людей і майже 20 млн. дітей до 8 років мають проблеми із зайвою вагою. В Україні від зайвої ваги страждає близько 15% населення. Згідно проведенного ДУ „Центр громадського здоров`я” за 2020 рік аналізу показників громадського здоров`я в Україні, в Донецькій області фактор ризику для здоров`я населення регіону „як висока частка людей із ожирінням”,  потребує до себе надзвичайної уваги.

Основною причиною ожиріння та зайвої ваги вчені вважають енергетичний дисбаланс між споживаними та витраченими калоріями. Існують різні засоби, за допомогою яких можна виміряти ожиріння, але найбільш широко використовують метод вимірювання та виявлення ожиріння через індекс маси тіла (ІМТ) – показник, який можна обрахувати розділивши вагу людини у кілограмах на зведений у квадрат зріст людини в метрах. ІМТ здорової людини повинен знаходитися у межах 18,5-24,99 кг/м 2 (оптимальний діапазон – 21-23 кг/м 2). Вважається, що людина має зайву вагу (зокрема ожиріння), якщо шляхом жирових відкладень її ІМТ рівняється або перевищує 25 кг/м 2. Діагноз ожиріння ставлять, якщо ІМТ рівняється або перевищує 30 кг/м 2 (суворе ожиріння – рівняється або перевищує 40 кг/м 2).

І́ндекс маси тіла (ІМТ)— величина, що дозволяє оцінити ступінь відповідності маси людини та її зросту, й тим самим, непрямо оцінити, чи є маса недостатньою, нормальною, надмірною (ожирінням) і вимірюється в кг/м².

Класифікація маси тіла у дорослих і частота виникнення хронічних неінфекційних захворювань[

Класифікація

ІМТ, кг/м 2

Ймовірність розвитку захворювань

Серцево-судинних

Бронхо-легеневих

Ендокринних

Недостатня маса

менше 18,5

Низька

Збільшена

Низька

Норма

18,5—24,9

Низька

Низька

Низька

Надлишкова маса

більше 25,0

Передожиріння (гладкість)

25,0—29,9

Середня

Низька

Низька

Ожиріння I ступеня

30,0—34,9

Збільшена

Низька

Середня

Ожиріння II ступеня

35,0—39,9

Значно збільшена

Можливо, збільшена

Збільшена

Ожиріння III ступеня

більше 40,0

Істотно збільшена

Збільшена

Значно або істотно збільшена

Наведена відповідність може застосовуватися лише для дорослих. Індекс маси тіла слід застосовувати обережно, винятково для орієнтовної оцінки — наприклад, спроба оцінити з його допомогою статури професійних спортсменів може дати неправильний результат (високе значення індексу в цьому випадку пояснюється розвинутою мускулатурою).

Основою немедикаментозного лікування ожиріння є дієтотерапія, направлена на зниження калорійності добового раціону. Важливою складовою алгоритму зниження маси тіла є фізична активність. Особам з ожирінням рекомендуються фізичні навантаження – біг, плавання, лижі, їзда на велосипеді. Найбільш прийнятним видом фізичного навантаження слід вважати ходьбу, яка повинна бути регулярною, помірної інтенсивності, щоденною, починаючи з 10 хвилин в день, з поступовим збільшенням тривалості до 30-40 хвилин, з включенням коротких (10-15 хвилин) епізодів швидкої ходьби. Рекомендується щодня приділяти фізичним навантаженням приблизно 30 хвилин.
Ожиріння – це проблема, з якою потрібно і можна боротися. Для цього необхідно в першу чергу бажання самих людей змінити свої звички і спосіб життя.

Склад їжі не впливає на зниження ваги, якщо він не змінює споживання енергії. Зазвичай пацієнтам з ожирінням прописується дієта з низьким вмістом жирів, оскільки вона обмежує споживання енергії. Харчові жири переважно містять тригліцериди, які сприяють збільшенню апетиту і володіють енергетичною щільністю. Дані епідеміологічних досліджень показали, що збільшення вмісту жирів в їжі призводить до більшого споживання енергії і сприяє збільшенню маси тіла. Крім того, результати багатьох досліджень підтверджують той факт, що зменшення споживання жирів, навіть при необмеженіому  споживанні вуглеводів і білків, призводить до спонтанного зменшення загального споживання енергії і до зниження ваги.

Особливо турбує те, що за останні два десятиріччя кількість дітей з надмірною масою тіла зросла у 2–3 рази. Тому хочемо звернути вашу увагу на цю проблему. У більшості дітей ожиріння виникає в результаті неправильного харчування і зниження фізичної активності дітей і діагностується як хронічне захворювання, що проявляється  надлишковим накопиченням жирової тканини. Основний симптом ожиріння — це значне підвищення маси тіла за рахунок жирової тканини. Також запідозрити ожиріння аліментарного (харчового) ґенезу можна побачивши у дитини такі симптоми: надмірне потовиділення, задишка під час фізичного навантаження, підвищення тиску, головний біль, підвищений апетит. Ожиріння може бути симптомом іншого захворювання, клінічні прояви якого дуже варіабельні та залежать від типу патології. Додатково можуть зустрічатися такі симптоми: неврологічні симптоми (енурез, судоми, порушення слуху, затримка розумового розвитку), порушення терморегуляції, артеріальна гіпертензія, сонливість, порушення статевого дозрівання, поява розтяжок на шкірі, затримку психічного розвитку дитини, відставання у рості.

У той час як у дорослих є чітке значення показників ІМТ (надмірна вага, коли ІМТ.>25, а ожиріння , коли ІМТ.>30), то для дітей усе є дещо складніше, оскільки значення індексу маси тіла сильно варіюється залежно від віку. Так , наприклад,  ІМТ від 20 вказує на ожиріння у 6-річної дівчинки, тоді як у 13 –річної дівчинкм буде означати здорову вагу. Калькулятор індексу маси тіла у дітей розраховує приблизний показник ІМТ для детей від 0 до 19 років, шляхом порівняння зросту і ваги дитини. Оскільки вік дитини має вирішальне значення, показник ІМТ розраховується від 0 до 5 років поденно, і від 5 до 19 років помісячно.

Зайві кілограми працюють, як бомба уповільненої дії. Ожиріння у дітей має виражену тенденцію до прогресування. Більше ніж у половини випадків, надмірна маса тіла у дитини в майбутньому трансформується у тяжкі соматичні захворювання: цукровий діабет 2-го типу, артеріальну гіпертензію, атеросклероз, неалкогольну хворобу печінки, панкреатит, жовчнокам'яна хвороба, ішемічна хвороба серця, синдром апное (затримка дихання під час сну), деформація скелета (в результаті надмірного навантаження на опорно–руховий апарат), остеохондроз, психологічні розлади, у майбутньому – порушення репродуктивної функції у хлопчиків та дівчат, безпліддя у дівчат.Також можуть виникнути проблеми з органами дихання — це задишка навіть при незначних навантаженнях, часті пневмонії, бронхіти. Надмірна вага є небезпечним станом і може призводити до серйозних проблем зі здоров’ям! Тож батькам обов’язково необхідно бути уважними до своїх дітей і помітивши у вашої дитини симптоми ожиріння чи надмірної ваги варто звернутися до лікаря.

Пам’ятайте!  Дитина потребує підтримки, яку можуть дати їй тільки  батьки. Відповіді на всі Ваші запитання ви можете отримати у педіатра, який у разі необхідності призначить консультацію дитячого ендокринолога.

Завідувачка відділу

ДУ „ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ”                Тетяна Чайка

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net