logo Ukrainian flag
 
Проблема дитячого ожиріння.

Особливу тривогу викликає той факт, що з кожним роком збільшується число дітей і підлітків, які страждають на ожиріння.

З чого починається дитяче ожиріння?

Чи варто з ним боротися або дитина сама переросте? Чим небезпечна для здоров'я зайва вага і які проблеми через неї можуть виникнути в майбутньому? Ожиріння дітей – це стан, при якому маса тіла перевищує допустиму більше ніж на 30%.

З кожним роком, проблема дитячого ожиріння в нашій країні стає все більш актуальною, за даними ВООЗ  в Україні кожна 5-й дитина має зайву вагу, а у кожної 10-ї ожиріння, за даними статистики, більше ніж 102 тисячі (майже 103 тисячі) дітей мають ожиріння. І це становить близько 1,3% від дитячого населення – від 0 до 17 років включно.

Ожиріння має дві форми:

  • первинне, яке розвивається в ранньому дитинстві, і в основному пов'язано з неправильним раціоном.
  • вторинне, пов'язане з ендокринними порушеннями - захворюваннями щитовидної залози, надниркових залоз, і іншими.

Ожиріння у дитини може викликатись цілим  рядом причин. Але майже у всіх випадках, воно пов`язане з  порушенням енергетичного балансу, тобто отримання енергії більше, ніж витрачає організм.

До основних причин дитячого ожиріння можна віднести:

  • Спадковість. Якщо обоє батьків страждають зайвою вагою, то шанс що порушення буде у їх дитини, становить 80%. Якщо тільки мати - 50%, батько - 30%.
  • Порушення режиму харчування. Якщо в раціоні дитини основним складовим є "швидкі вуглеводи" (ковбаси, сири, масло, піца, хліб, солодкі соки), то вага неодмінно піде вгору, так як організму не вистачає в раціоні білка, клітковини і води. Вважається, що якщо дитина повненька в дитинстві, то нічого страшного, буде рости і витягнеться, але насправді це не зовсім так.

Є кілька критичних періодів, коли дитина інтенсивно росте: до 3-х років, 5 -7 років, і в 12-13 років. Якщо після цих періодів дитина помітно виросла, але при цьому надлишкова маса тіла збереглася, то такі дітки вже навряд чи переростуть, якщо не змінювати харчову і фізичну поведінку. Ці періоди дуже критичні і потрібно звертати на них особливу увагу.

Якщо ж говорити про підлітковий період, то у дівчаток він починається приблизно в 12 років, у хлопчиків трохи пізніше, до 13-14 років (знову ж у кожного все індивідуально), при цьому інтенсивно виділяється гормон росту. У цей період діти дуже сильно витягуються, буває навіть до 15см в рік, і створюється враження, що дитина худне. Але крім гормону росту виділяються і статеві гормони. У хлопчиків вироблення гормону тестостерон може привести до зростання м'язової маси, яка сама по собі з'їдає більше кілокалорій, ніж жирова тканина. Саме тому у хлопчиків в цей період більше шансів схуднути. А у дівчаток виділяється гормон естроген, який якраз сприяє набору ваги (широкі стегна, ростуть груди, боки), тому як організм поведеться, залежить з яким багажем зайвих кілограмів дитина увійшла в цей період. Іншими словами, якщо не переглянути свій раціон і спосіб життя, то вага не піде.

Крім того, що зайва вага заважає дитині повноцінно жити, вона завдає непоправної шкоди здоров'ю. Відомо, що зайва вага в дитинстві може привести до появи цукрового діабету в дорослому віці. Зараз дуже багато їжі, яка містить цукор, велику кількість легких вуглеводів (піца, булочки, вафлі), і в якийсь момент підшлункова залоза не витримує, і припиняє виробляти інсулін, як результат, розвивається цукровий діабет. Крім цього можуть з'явитися проблеми з серцем, при ожирінні внутрішні органи також покриваються жиром - це факт, з'являється додаткове навантаження, яке призводить до тахікардії, аритмії, підвищеного тиску. Зайва вага дає навантаження на опорно-руховий апарат, коліна, тазостегнові суглоби, розвивається сколіоз.

Крім усієї шкоди і проблем, які виникають у дитини на тлі зайвої ваги, важливим є і психологічний фактор. Товсті діти, в основному, нещасливі, з них можуть насміхатися в школі, з такими  дітьми, як правило менше хочуть дружити і спілкуватися, в юному віці це заважає особистому життю.  На тлі цього у дитини розвивається безліч  комплексів,  які вона несе за собою в доросле життя. Адже всі смакові пристрасті до їжі формуються в ранньому дитинстві, якщо батьки звикли їсти на сніданок кашу, то природно і дитина буде їсти те ж саме.  Не варто годувати дитину по 5-6 разів на день і висловлювати свою любов їжею, особливо солодощами, крім проблем зі здоров'ям, це ні до чого доброго не приведе.

Профілактикою дитячого ожиріння вважається уникання переїдання і вживання у великій кількості вуглеводної їжі. А ще краще привчати дитину до занять спортом, адже зараз є дуже багато різних напрямів та спортивних шкіл і залів, тому малюк точно зможе обрати щось до смаку і з задоволенням відвідуватиме заняття.

Дуже багато батьків вважають, що якщо дитина пухленька, вона здорова і з нею все в порядку. І лише тоді, коли виникають певні проблеми зі здоров’ям, починають звертатись до лікарів. І з’ясовується, що цієї проблеми можна було б набагато простіше уникнути, якби тримали дитині нормальну масу тіла. Індекс маси тіла широко застосовується для оцінки фізичного розвитку дитини. Він може сигналізувати про недостатню або надлишкову вагу, про появу ожиріння, а також ризик розвитку пов’язаних з ним захворювань.  Оскільки дитина перебуває у стані постійного росту розмірів тіла та розвитку його функцій, показники індексу маси тіла (ІМТ) у дітей та підлітків оцінюються не так, як у дорослих, та, окрім ваги та зросту, враховують ще вік та стать дитини (дівчата, хлопці) за таблицями розробленими ВООЗ.

Ну і найголовніше - саме батьки є прикладом для дитини, тому змінюйте свій раціон на більш здоровий та побільше руху і спорту, і  тоді вся ваша родина буде струнка та здорова!

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                                               Чайка Т.П.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net