Пилові кліщі – небезпечні паразити, які є сусідами людини. Вони невидимі для ока, але стають частими винуватцями багатьох захворювань. Пиловий кліщ - комаха-паразит, який мешкає на крихітних частинках пилу. Кліщ настільки малий (розмір близько 0,3 мм), що просто неможливо побачити неозброєним оком. В цілому, вони селяться скрізь, де накопичується пил, змішаний з частинками шкіри та ворсу. Цей пил слугує їм джерелом їжі.

Пилові кліщі живуть по всій планеті. Багато пилових кліщів у країнах Середземного моря, особливо на узбережжі, а також на заході Франції, Англії та Ірландії. Вільні від пилових кліщів середня та північна частини Фінляндії, Швеції (крім узбережжя), а також гірські масиви вище 1500-1800 метрів над рівнем моря.
Тривалість життя пилового кліща всього близько 75 діб. Але за такий короткий період самка робить кладки загальною кількістю до 350 яєць. Кліщі комфортно почуваються в наших квартирах з цілорічною температурою 18-25° С і вологістю вище 55%. Улюбленими місцями для життя пилових кліщів є ліжко, подушки, мякі меблі та плюшові іграшки.
Пиловий кліщ здатний причепитися до одягу, тому його легко можна принести додому з транспорту чи громадського місця. Ви ніколи не дізнаєтеся, що квартиру заполонила колонія паразитів, доки не з'являться перші симптоми.
Самі по собі кліщі абсолютно безпечні: вони не кусаються і не впиваються в шкіру. А ось продукти їхньої життєдіяльності — сильний алерген. В екскрементах містяться спеціальні ензими-білки. Потрапляючи на шкіру, вони сприяють руйнуванню клітин епітелію, що дає додаткову їжу комахам.
Однією з основних ознак алергії є закладенність носа, нежить, чхання у нічний час. Якщо ви помітили вранці труднощі з диханням, а вдень проблема відступає, це показник реакції на пилового кліща. Ще один симптом - свербіж і почервоніння шкіри. Зустрічається і сльозливість очей. Примітно, що у свійських тварин може виявлятися аналогічна реакція на пил.
Просто зняття симптомів, що турбують, не вирішить проблеми зі здоров'ям. Поки причина не усунена, хворий лише відчуватиме тимчасове покращення.
У медицині виділяється три основні типи алергії: дихальна, контактна та харчова. Кліщі домашнього пилу та комори кліщі здатні викликати різновиди всіх типів алергій, серед них: алергічний риніт, бронхіальна астма, респіраторні алергози, атопічний дерматит та інші.
Все це поєднується поняттям кліщова алергія, або чутливість до кліщових алергенів. Алергія на пилового кліща не тільки неприємне, а й небезпечне захворювання. Тому так важливо, перед тим, як просто пити антигистамінні препарати, регулярно проводити генеральне прибирання помешкання.
Існує ряд загальних правил, яких потрібно дотримуватись з метою профілактики розповсюдження пилових кліщів, а саме:
• скорочення кількості м'яких меблів з тканою оббивкою;
• заміна пухового та пір'яного постільного приладдя (подушки та ковдри) на синтетичні;
• гаряче прання всіх постільних речей;
• вологе прибирання підлоги та плінтусів солоним розчином, що готується з розрахунку 5–10 столових ложок на відро води;
• обробка вологою серветкою полиць, книг та меблів;
• чищення важкодоступних місць пилососом з аквафільтром та сепаратором, який має HEPA-фільтр;
• підтримка у квартирі сухого мікроклімату з вологістю повітря нижче 40%;
• використання кондиціонерів та очищувачів повітря, які здатні фільтрувати частки менше ніж 30 мікрон.
Слід зазначити, що холод також є ворогом пилових кліщів. Тимчасове тримання постільної білизни, подушок та ковдри на морозі призводить до швидкого знищення кліщів.
Повністю знищити популяцію пилових кліщів у помешканні неможливо, однак можливо підтримувати їх кількість на низкому рівні, щляхом усунення основних місць скупчення пилу, ворсу, сміття та проведенням щоденного вологого прибирання приміщень. |