На жаль, через війну багато з нас опинилися в умовах, коли доступу до свіжої і якісної їжі може не бути. Проте закликаємо з обережністю вживати зимову заготівлю та консерви.
Щоби вберегтися від ботулізму та інших харчових отруєнь, кишкових інфекцій:
1. Не вживайте їжу з ємностей, які можуть нести ризик отруєння та інфікування.
Це:
- роздуті банки;
- банки зі здутими кришками;
- банки, з яких щось витікає;
- нещільно закриті банки;
- банки, з яких відчувається дивний або неприємний запах.
2. Не вживайте консервовані в домашніх умовах продукти, які довго зберігалися.
3. Не купуйте консерви та інші продукти домашнього виготовлення з рук на вулицях та стихійних ринках.
4. Уникайте споживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби.
5. Не вживайте продукти, якщо сумніваєтесь у їх якості або не впевнені, що їх зберігали та/або транспортували належним чином.
6. Правильно термічно обробляйте продукти (добре прожарювати, тушкувати і проварювати), важливо дотримувати не тільки санітарні норми приготування, але і зберігання продуктів (терміни та умови збереження).
7. Після охолодження всі страви необхідно ставити в холодильник, особливо це актуально у жарку пору року. А найкраще – готувати їжу на один прийом для всієї родини. У цьому випадку ви точно будете впевнені, що ви і близькі вживаєте свіжі страви.
8. Ретельно дотримуйтесь правил особистої гігієни.
Ботулізм – це небезпечно
Ботулізм — це харчова токсікоінфекція, зумовлена споживанням продуктів, які містять ботулотоксини. Збудник розмножується в анаеробному стані (без кисню), та за неправильних умов зберігання чи транспортування продуктів.
Ботулізм являє собою досить важке захворювання, особливості перебігу якого призводять до ураження нервової системи, спинного і довгастого мозку. Ботулізм, симптоми якого проявляються при попаданні в організм ботулотоксину, який можуть містити продукти, аерозолі і вода, в результаті комплексу процесів призводить також до розвитку гострої і прогресуючої дихальної недостатності. У результаті відсутності належного лікування ботулізму у частих випадках настає летальний результат.
Для визначення цього захворювання використано латинське слово botulus, в перекладі означає «ковбасний». Справа в тому, що вперше збудник цього захворювання був виявлений саме в ковбасі, а згодом – і в тілах загиблих після її вживання людей. І по сьогоднішній день в якості основних причин ботулізму, виділяють вживання в їжу шинки, копченої риби та риби солоної.
Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м’яса, риби, рідше — овочів та грибів. Потенційно небезпечними є всі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігалися неналежним чином. Навіть консерви, у яких усе гаразд із терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.
Ботулізм: симптоми, їх прояв
Характерно, що спори Clostridium botulinum знаходяться в зараженому продукті не рівномірно, а зосереджені у визначених ділянках. Тому з однієї банки або одну і ту ж копчену рибу може їсти вся сім’я, а захворіти можуть лише один або кілька людей, які споживають в їжу ті ділянки консерви, в яких були спори збудника та ботулінічний токсин. Час, через який у людини можуть проявитися перші симптоми інфікування, становить від кількох годин до 5 днів. Чим він коротший, тим важче отруєння. При найбільш важких випадках інкубаційний період може становити не більше 24 годин. До перших симптомів ботулізму відносять наступні: різкі болі в області живота, мають переймоподібний характер. Нудота, нестримне блювання. Діарея, стілець стає частим і рідким, ніяких сторонніх домішок в ньому немає. Це ранні прояви ботулізму, багато їх асоціюють із звичайним харчовим отруєнням і не звертаються до лікаря, розраховуючи на власні сили, тим самим лише погіршують свій стан і прогноз.
Ці симптоми тривають близько доби, потім з’являється здуття живота, відчуття «розпирання» в животі, пронос змінюється закрепом. Обумовлені такі прояви розвитком парезу кишечника. Уражаються мотонейрони, що відповідають за перистальтику кишечника. Відповідно, це призводить до того, що перистальтика зникає, пасаж по кишечнику відсутній, у ньому накопичуються гази, калові маси. Неврологічні симптоми з’являються слідом за гастроінтестинальними.
Серед них:
- двоїння в очах, відчуття туману перед очима, неможливість розглянути дрібні деталі,
- утруднено читання, це відбувається із-за паралічу акомодації,
- серед неврологічних симптомів також опущення одного чи двох верхніх повік, розширення зіниць, млява реакція зіниць на світло або її відсутність, косоокість, ністагм, слабка конвергенція.
Хворий млявий, його турбують головний біль дифузного характеру, запаморочення, слабкість, як правило, підвищення температури відсутня. Окремо варто відзначити м’язову слабкість, вона проявляється майже у всіх групах м’язів. Обличчя стає схожим на маску, міміка відсутня, пацієнт не може висунути язик. Серед перших уражаються рухові нейрони, що іннервують потиличні м’язи, що викликає їх параліч, голова звисає і для утримання її в звичайному положенні пацієнтові доводиться утримувати її руками. Слабкість міжреберних м’язів викликає порушення дихання, дихання стає поверхневим. Поступово з’являється слабкість у кінцівках.
Є також і інші симптоми отруєння, ботулізм проявляється сухістю в роті, слизова оболонка ротової порожнини суха, яскраво-червоного кольору. У надгортанному просторі відбувається накопичення прозорого слизу, який з часом стає білястого кольору. Змінюється голос, стає приглушеним, пацієнта турбує відчуття «грудки» в горлі. Також відбувається порушення роботи серцево-судинної системи, при аускультації серця виявляється приглушення тонів. З-за дихальних порушень розвивається гіпоксія (недостатність рівня кисню в крові). Поява дихальної недостатності є поганою прогностичною ознакою, так як це основна причина можливого летального результату.
Перша невідкладна допомога
Перша допомога при ботулізмі в домашніх умовах:
1. У першу чергу викличте швидку допомогу! Почніть боротися з отруєнням ще до лікарського приїзду! Чим раніше це буде зроблено, тим більше шансів у потерпілого залишитися в живих.
2. Ще в домашніх умовах промийте хворому шлунок. Піддався отруєння людина обов’язково повинна бути в свідомості, відповідати на питання адекватно, контактувати з оточуючими. В іншому випадку блювотні маси потраплять в легені.
Шлунок можна промити двома способами:
Перший легше здійснити. Дайте хворому випити близько літра чистої води, потім попросіть його викликати самостійно блювоту. Таку процедуру повторіть кілька разів, поки не з’являться чисті промивні води. Деяку частину блювотних мас і їжі, яку вживав пацієнт, зберіть, вони потім знадобитися для уточнення діагнозу.
Другий складніше. Спочатку дайте випити хворому близько літра води, потім потрібно викликати блювоту. Процедуру повторіть до трьох разів. Потім хворий повинен випити багато води (але не більше 1,5-2 літрів за один раз!) Долаючи блювотний рефлекс. Мета – расправление складок шлунка, в яких можуть бути залишки їжі. Такі дії повторюються до появи чистих промивних вод.
3. Якщо до цього часу не приїхала швидка допомога, дайте хворому сольове проносне.
Підійде магнезія: одна ампула на 0,5 літрів води. Це прискорить евакуацію кишківника, зменшить всмоктування токсину в кров.
4. Через 30 хв. після промивання постраждалий повинен випити активоване вугілля. Орієнтовно його доза становить 1 таблетка на 10 кг ваги.
Важливо знати, у випадку коли хворий знаходиться без свідомості ні в якому разі не можна промивати шлунок. Просто покладіть його горизонтально на бік, голова не повинна лежати на подушці.
5. Якщо стан погіршився, з’явився параліч дихальної мускулатури, порушення серцевої діяльності, а бригада швидкої допомоги ще не під’їхала, то почніть проводити штучну вентиляцію легенів і непрямий масаж серця.
Отруєння ботулотоксином часто призводить до смерті потерпілого. Від того, як швидко він отримає першу допомогу в домашніх умовах і буде госпіталізований, залежить результат захворювання.
Будьте уважні до свого раціону. Бережіть себе!
Підготовлено: ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МОЗ УКРАЇНИ» за матеріалами Міністерства охорони здоров’я України, інтернет-видань.
|