logo Ukrainian flag
 
Дирофіляріоз – захворювання людей та тварин.

Дирофіляріоз - в перекладі з латинської означає «зла нитка» - трансмісивне паразитарне захворювання, яке викликається нематодою  і характеризується серцевими, печінковими, нирковими та ін. ускладненнями. Виділяють дві форми даного захворювання - легеневий (серцевий) дирофіляріоз і підшкірний дирофіляріоз.Дирофіляріоз - захворювання людей і м'ясоїдних тварин (собак, кішок, диких м'ясоїдних тварин), яке викликається личинковою стадією збудника.

Дирофілярії мають нитковидне тіло, покрите тонкою кутикулою. Статевозрілі гельмінти довжиною 25-30см, личинки (мікрофілярії) мають довжину 0,22-0,29мм.Самки дирофілярій народжують личинки (мікрофілярії) безпосередньо в кров хворої тварини, звідки їх заковтують комарі при живленні кров’ю.

Захворювання характеризується сезонністю. Хижі тварини заражаються збудником дирофіляріозулітом в період нападу комарів. Шляхи поширення дирофіляріозу безпосередньо пов'язані з кровосисними комарами. Перш за все на дирофіляріоз хворіють собаки. Найчастіше паразити зустрічаються у чистокровних породистих тварин з короткою і гладкою шерстю. Життєвий цикл дирофілярій триває 7-8 місяців. Одна самка  за добу народжує до 30 тисяч личинок. В організмі тварин паразити живуть (за різними даними) від 4-5 місяців до 2 років. Мікрофілярії циркулюють в крові господаря до трьох років. Хвора людина не є джерелом зараження і не бере участі в поширенні цієї інвазії.

У теплий період року у собак дирофіляріоз проявляється дерматитами (почервоніння шкіри, свербіж, випадання шерсті, виразки). У зимовий період симптоми згладжуються. У хворих тварин спостерігається зниження маси тіла, швидка стомлюваність, слабкість. Іноді захворювання може протікати безсимптомно.

Клінічні прояви захворювання у людей залежать від місця знаходження гельмінта. В організмі людини паразит росте повільно і досягає досить великих розмірів приблизно через 6 місяців. Як правило, в підшкірному або підслизовому шарі з'являється безболісна або хвороблива «пухлина», що супроводжується локальним печінням і свербінням, з гіперемією над нею. Характерний симптом - рухливість «пухлини» (гельмінт може мігрувати на відстань кількох десятків сантиметрів). Іншими проявами дирофіляріозу можуть бути головний біль, нудота, слабкість, болі в місці локалізації гельмінта по ходу нервових стовбурів. Основним методом лікування являється хірургічне втручання. В більшості випадків паразита витягують з шкіри або слизової оболонки. Частіше вражається орган зору.

Інтенсивність інвазії людини залежить від сезону. Дирофіляріоз у людей реєструється протягом усього року, але більшість випадків розвивається саме у весняно-літній період і менше в осінньо-зимовий.

Найважливішим методом профілактики є виявлення і лікування дирофіляріозу у собак. Індивідуальна профілактика трансмісивних захворювань, в тому числі дирофіляріозу, полягає в захисті від укусів комарів: рекомендується засітчувати балкони, двері, кватирки дрібнопористою сіткою, марлею; можна використовувати оброблені інсектицидами протимоскітні надліжкові сітки, аерозольні інсектициди, фумігатори.

Під час відпочинку або роботи на відкритих територіях, надягають одяг, що захищає відкриті ділянки тіла від укусів комарів, використовують репеленти, зареєстровані Міністерством охорони здоров'я України. Їх можна придбати в аптеках і магазинах. Це аерозолі, креми, лосьйони, гелі - засоби для відлякування комах. Репеленти наносять на шкіру або обробляють предмети одягу, сітки, портьєри, вікна та двері в приміщенні, стінки наметів. Для попередження побічних ефектів, репеленти необхідно використовувати згідно з інструкцією по їх застосуванню.

 

Лікар-паразитолог Наталія ЧЕТВЕРИК.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net