logo Ukrainian flag
 
СКАЗ.

СКАЗ – це гостре інфекційне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, за якого уражається центральна нервова система, супроводжується паралічами і завжди закінчується - смертю. Людина заражається під час укусу, або коли слина потрапляє на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини.

Вірус сказу дуже чутливий до дії ультрафіолетових і прямих сонячних променів, висушування, гине миттєво при звичайних режимах пастеризації, кип’ятінні, 45-70% спирту, мильного розчину, 5% йод вбиває вірус на протязі 1 хвилини. В слині вірус зберігається 1 добу, в замороженому стані 75 днів, в гліцерині до 90 днів. Потрапивши до рани, він може зберігатися від кількох годин до кількох тижнів, тут він доторкується до нервових закінчень і починає рухатися до ЦНС, де розмножується у нейронах. Після нагромадження в ЦНС починається відцентровий рух до слинних і очних залоз. Інкубаційний період від 7 днів до року і навіть більше.

Поширюють сказ у природі – лисиці, вовки, єнотовидні, бродячі собаки та інші теплокровні тварини,  т.ч. домашні тварини. Захворівши, дикі тварини перестають боятися людей, навіть удень можуть забігати у населені пункти, нападати на людей або тварин.

Інкубаційний період у хворої на сказ людини триває від 7 днів до року, найчастіше ж він сягає 77-90 днів.  Тривалість залежить від місця укусу, локалізації і тяжкості, виду тварини яка вкусила.

Слід відмітити, що в Донецькій області у зв’язку з проведенням активних бойових дій, евакуацією населення, склалась вкрай небезпечна ситуація зі сказу: на території громад значно зросла чисельність домашніх тварин, які стали безпритульними. Особливу небезпеку для людей становлять зграї цих голодних собак. Постійно збільшується і чисельність диких тварин, які проникають в населені пункти, ховаючись від обстрілів. Існує висока ймовірність знаходження серед них тварин, захворілих на сказ. Відповідно зростають ризики виникнення осередків сказу серед безпритульних тварин, які можуть контактувати з дикими. На даний час облік безпритульних та домашніх тварин не ведеться через відсутність фахівців.

Як можна запобігати хворобі.

Для того, щоб зменшити ризик заразитися:

— Регулярно вакцинувати домашніх тварин від сказу;

— Маленьких домашніх улюбленців (кроликів, хом’яків, мурчаків) не можна вакцинувати, тому їх ліпше тримати подалі від доступу хижаків та інших диких тварин;

— Триматися подалі від тварин, тим паче, що хворі на сказ дикі тварини не бояться людей і підходять дуже близько.

— Для людей, що їздять до країн, де сказ поширений або постійно контактують з дикою природою, найкращим методом захисту є вакцинація від сказу.

В Україні щеплення від сказу не входить до календаря вакцинації, але в Україні є препарати вакцини від сказу: французький "Верораб" та індійський "Індіраб". Обидва препарати містять у собі інактивовані часточки вірусів, тому відсутній навіть мінімальний ризик заразитися після щеплення.

 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net