logo Ukrainian flag
 
Амебіаз.

Амебіаз, або амебна дизентерія -  захворювання, яке визивається найпростішим паразитом Entamoeba histolytica. Це захворювання  здебільше  реєструється в жарких країнах. У зв’язку з міграцією населення внаслідок бойових дій існує реальна загроза завезення амебіазу.

Джерелом захворювання являється людина, яка виділяє цисти (хворий або носій). Людина може виділяти до 600 млн. цист за добу, які зберігають свою життєздатність у воді до 8 місяців, у зовнішньому середовищі до трьох  місяців. Цисти  гинуть при кип’яченні води та страв. Спосіб  передачі – фекально – оральний. Шляхи передачі - водний, харчовий та побутовий.

Інкубаційний період при амебіазі від 1 тижня до 4 місяців. Інфікування відбувається після проковтування цист, що знаходяться в воді, їжі, або на брудних руках.

Дизентерійна амеба паразитує у товстому кишківнику та може перебувати у  різних формах: вегетативній (трофозоїт), тканинній, просвітній, предцистній та  цистній (циста).

Тканинна  форма – патогенна (здатна визвати патофізіологічні та морфологічні зміни) форма амеби, паразитує в слизовій оболонці товстого кишківника, та визиває специфічні його ураження. Просвітня форма знаходиться в  верхніх відділах товстого кишківника та  не приносить йому шкоди. Але при  деяких  умовах, перетворюється в патогенну тканинну форму та проникає в стінку кишківника. Просвітня форма пасивно рухається із  вмістом кишківника, попадає в його кінцеві відділи, де несприятливі умови приводять до загибелі амеб, або перетворенню їх в цисти.

Предцистну форму зазвичай знаходять в напівоформлених  випорожненнях.

Виявлення  вегетативної  форми у свіже виділених рідких випорожненнях хворого підтверджує діагноз  амебіаз.

Інфікування викликають цисти, які після проковтування потрапляють до товстого кишківника. Патологічні зміни в кишківнику пов’язані  з наявністю виразок на його стінках і запальними процесами.

Захворювання бувають різної тяжкості та починаються гостро або поступово. Хворого турбує  біль внизу живота, часті  рідкі випорожнення  червоно-бурого кольору через  домішки  крові та слизу (випорожнення нагадують м’ясні помиї), підвищення температури тіла, виснаження, слабкість.  В залежності від  стадії виділяють   гостру або хронічну форму амебіазу. Також виділяють декілька видів: безсимптомний,  амебіаз кишківника, позакишковий.

Заходи профілактики амебіазу:

- вживати тільки кип’ячену воду;

- обов’язково мити та обдавати окропом  фрукти, овочі, зелень, особливо які вживаються в сирому вигляді;

- дотримуватись правил особистої гігієни;

- не забруднювати території стічними водами;

- не удобрювати грунт нечистотами з туалетів.

 

Лікар-паразитолог НАТАЛІЯ Четверик
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net