Всесвітній День боротьби з малярією відзначається щорічно 25 квітня, починаючи з 2008 року. Цей день був встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров’я на додаток до «Дня боротьби проти малярії в Африці», який відзначається з 25 квітня 2001 року.

Метою цього Дня є звернення уваги суспільства до необхідності проведення профілактичних заходів проти малярії, розповсюдження інформації про виліковність хвороби, максимальне залучення людства до розв’язання проблеми небезпеки малярії.
Девіз цьогорічного дня: «Час досягти нульового рівня малярії: інвестиції, інновації, впровадження». Стратегія досягнення цієї мети викладена в «Глобальній технічній стратегії боротьби з малярією на 2016-2030», яка була прийнята Всесвітньою асамблеєю охорони здоров’я в 2015 році. Задачі поставлені грандіозні, але цілком здійсненні:
зменшити кількість нових випадків малярії, як мінімум на 90%,
знизити рівень смертності від малярії, як мінімум на 90%,
ліквідувати малярію, як мінімум в 35 державах,
попередити повернення малярії в країни, вільні від малярії.
В світі близько 3 млрд. людей наражаються на ризик захворіти малярією. З них щорічно захворюють до 300 млн., помирають – до 500 тисяч людей. Передача малярії відбувається більш, ніж в 90 країнах світу, переважно це Азія, Близький Схід, Латинська Америка та деякі країни Європи. Найважчий тягар лежить на країнах Африки, де реєструються 95% всіх випадків захворювання на малярію та 96% випадків смерті від неї. Приблизно 80% від всіх смертей припадає на дітей до п’яти років. Більше половини смертельних випадків зафіксовано в 4 країнах Африки: Нігерії, Мозамбіку, Демократичній Республіці Конго, Об’єднаній Республіці Танзанії.
Кількість країн, в яких протягом року було зареєстровано менше 1000 місцевих випадків малярії склала 35 в 2021 році, в порівнянні з 13 країнами в 2000 році. Країни, де на протязі трьох років не було зареєстровано жодного випадку місцевої малярії подають заяви до ВООЗ для сертифікації територій, які вільні від малярії. З 2015 року було сертифіковано 9 країн , вільних від малярії: Мальдіви, Шрі-Ланка, Киргизстан, Парагвай, Узбекистан, Аргентина, Алжир, Китай, Сальвадор. В стадії сертифікації знаходяться Таджикистан та Азербайджан.
Україна виступає регіоном, вільним від малярії. В нашій країні випадки місцевої малярії були ліквідовані в середині минулого століття. За даними Державної установи “Центр громадського здоров’я МОЗ України” в нашій державі мають місце лише привезені випадки. Щорічно в Україні реєструються до 50 випадків завізної малярії. За 2021 рік підтверджено 38 випадків, за 2022 рік - 10 випадків захворювання. За поточний період 2023 року вже підтверджено 2 випадки малярії, завезеної з ендемічних країн. В Донецькій області щорічно виявляють по декілька випадків завезеної малярії. Так, в 2021 році зареєстровано 1 випадок, в 2022 році також 1 випадок малярії. Хворі перебували в країнах Азії, ендемічних з малярії.

Малярія – небезпечне інфекційне захворювання, яке викликається паразитами роду Plasmodium. Передається від хворої людини до здорової через укуси комарів роду Anopheles, при переливанні крові, а також трансплацентарно (паразит проникає з організму зараженої вагітної жінки в організм плода через плаценту). Найбільш вразливими до цієї хвороби є маленькі діти до 5 років, вагітні жінки, подорожуючі, які мають слабкий імунітет та люди з ВІЛ/СНІДом.
Основні симптоми при малярії: лихоманка, яка протікає циклічно, сильне потовиділення, озноб, слабкість, ломота у суглобах, сильний головний біль, нудота, задишка, збільшення селезінки, печінки, анемія. Виникають ці симптоми через 10-15 днів після укусу інфікованого комара. Сьогодні малярія піддається профілактиці та лікуванню. Тому, дуже важливо при появі симптомів негайно звернутись за медичною допомогою і розпочати лікування! Інакше малярія, особливо тропічна, закінчується смертю. Лікування малярії проходить тільки в умовах стаціонару. Самолікування неприпустимо!
Ризик захворювання на малярію можна звести до мінімуму. Перед подорожжю до країни необхідно дізнатися, чи є вона ендемічної по малярії. Якщо так, то не рекомендується виїжджати в такі регіони дітям до 5 років, вагітним жінкам та людям з ВІЛ/СНІДом.
Основним засобом запобігання захворюванню є індивідуальний захист від укусів малярійних комарів:
використання одягу, який максимально прикриває тіло, особливо в вечірні та ранкові години,
використання репелентів, які наносяться на відкриті частини тіла та на одяг,
захист житлових приміщень від зальоту переносників (використання віконних та дверних антимоскітних сіток, просочених інсектицидами).
Знижує ймовірність захворювання проведення протималярійної хіміопрофілактики, для призначення необхідно звернутись до сімейного лікаря. Згідно з рекомендаціями ВООЗ починати профілактичне лікування потрібно ще за тиждень – два перед від'їздом, продовжувати весь термін перебування за кордоном та протягом 3-4 тижнів після повернення. Бо саме в цей період висока ймовірність захворіти на найбільш небезпечну форму малярії - тропічну. Після повернення з країни, небезпечної щодо малярії, протягом 3-х років при захворюваннях з підвищенням температури тіла обов’язково повідомляти лікарю про свою подорож в ендемічний по малярії регіон.
Пам’ятайте, своєчасне звернення за медичною допомогою збереже Вам життя!!!
В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу О.Медвєдєва |