logo Ukrainian flag
 
Укус кліща: що робити та які наслідки?

Нарешті настали довгоочікувані дітьми та дорослими теплі весняні дні, з якими пов’язані прогулянки в парках, виїзди до лісу. Однак приємне проведення часу може затьмарити зустріч з кліщами.

Найвища активність щороку припадає на квітень-травень та серпень-вересень.  Улюблена пора доби кліща – ранок, годин до 11.00. Спеку не люблять, чекають вечірньої прохолоди або похмурої погоди.

Кліщ нападає на свою жертву, сидячи у траві, або на гілках чагарників, рідше – з землі. Кліщі не піднімаються вище 50 см. Коли повз проходить людина або тварина, кліщ чіпляється за них. Кліщ довго шукає місце укусу, тому можна встигнути зняти його, до того як він вкусить. Як правило, кліщ обирає на тілі жертви ділянку з найніжнішою шкірою та присмоктується протягом 15-20 хвилин, при цьому виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Через кілька днів в місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Укус можуть спричинити і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається непомітним.

Кліщі є переносщиками збудників вірусних, рикетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин. Найнебезпечнішими є такі захворювання як енцефаліт та бореліоз (хвороба Лайма). Для зараження необхідно, щоб кліщ залишався у шкірі щонайменше 24 години.

Що робити у разі укусу кліща?

Видалити непрошеного гостя треба якнайшвидше: чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження. Якщо Ви виявили кліща на шкірі:

Потрібно негайно звернутися до найближчого травматологічного пункту, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження. Протягом двох тижнів потрібно щоденно вимірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.

Наслідки

Кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) найчастіше захворювання, яке може розвиватися після укусу інфікованого кліща. Які ж ознаки будуть свідчити про розвиток даної недуги?

Через декілька днів або тижнів після укусу можуть відмічатися наступні симптоми:

- підвищення температури, озноб, головний біль, біль у м’язах та набряк лімфатичних вузлів;

- мігруюча еритема – характерний для цієї хвороби висип, який нагадує коло, з’являється у 70-80% інфікованих. Це коло поступово збільшується і може досягти30 сантиметріву діаметрі;

- місце висипу може бути теплим на дотик, але рідко болить чи свербить;

- під час збільшення коло може нагадувати “”бичаче око””;

- висип може з’явитись на будь-якій частині тіла, не обов’язково в місці укусу кліща.

При перших ознаках характерного висипу терміново звертайтесь до лікаря для призначення антибіотикотерапії.

Пам’ятайте, що призначати антибіотик та розраховувати дозування має виключно лікар!

Якщо лікування розпочали вчасно, а пацієнт дотримувався призначеної схеми лікування, то людина швидко та повністю видужує.

Ознаки кліщового вірусного енцефаліту:

- починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну.

- уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків.

Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, заразитися можна не лише під час укусу кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Як захиститися від можливого укусу?

Ось кілька порад, які допоможуть уникнути укусів кліщів:

1. Якщо подорожуєте в ендемічні зони, то краще провести щеплення проти вірусного енцефаліту.

2. При відпочинку та прогулянках лісом, парком треба носити одяг, що добре прикриває тіло, варто надягати капюшон. Перевагу надавати світлому однотонному одягу з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити кліщів і зменшить ризик укусів кліщів.

3. Кожні 2 години прогулянки необхідно оглядати себе і дітей, аби виявити кліщів.

4. Місце для привалів на природі потрібно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

5. Використовуйте хімічні засоби що відлякують кліщів для обробки одягу та тіла . Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції.

6. При поверненні додому, необхідно одразу зняти і ретельно оглянути одяг, випрати та випрасувати його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів.

7. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

8. Якщо на природу брали собаку – після прогулянки його також слід оглянути на наявність кліщів.

Найкращий спосіб вберегти себе – використати всі можливі методи профілактики!

 

 

 

Ентомолог  Мар’їнської філії ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»        Вербицька  Яніна

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net