logo Ukrainian flag
 
Аскаридоз.

Аскаридоз - це захворювання людини, яке визивається крупними круглими черв’яками – аскаридами (Ascaris lumbricoides.). Самка аскарид досягає в довжину 25-40 см, самець-15-20 см.

Дорослі аскариди паразитують  в тонкому кишківнику, де самка відкладає яйця, які виділяються разом з фекаліями  зараженої людини в навколишнє середовище. В яйцях, які потрапили в грунт, при оптимальній температурі та вологості розвивається личинка. При заковтуванні яєць, що мають  зрілу личинку (інвазовані  яйця), людина заражається аскаридозом.

В тонкому кишківнику личинки виходять із яєць, проникають в товщу кишкової стінки, та далі, в кровоносні судини. З кров’ю вони потрапляють до легенів, де знаходяться від кількох днів до 1,5 тижнів. Досягнувши капілярів легенів, личинки активно  проникають в бронхи, по яким за допомогою миготливого епітелію потрапляють до трахеї, досягають глотки та заковтуються разом зі слиною. Знову потрапивши в тонкий відділ кишківнику, личинки ростуть та розвиваються.

Через 1,5-2 місяці  після зараження людини аскариди досягають полово зрілої стадії та самка починає відкладати  яйця. Щоденно в середньому  самка відкладає біля 200 тис. яєць. Тривалість життя аскарид  в організмі людини від 9 міс. до 1 року.

Клінічно виділяють дві фази прояву аскаридозу - легеневу та кишкову.

Легенева фаза  пов’язана з перебуванням личинок аскарид в легенях. У хворих з’являється  кашель, біль у грудях, підвищення температури тіла.

В ряді випадків, перша фаза захворювання протікає безсимптомно.

При кишковій фазі (коли аскариди паразитують уже в кишківнику) спостерігається  зниження апетиту, біль в животі, нестійкі випорожнення. Хворих турбують головний біль, порушення сну, дратівливість, відмічається  зниження працездатності. Кишкова  непрохідність є  нерідким ускладненням  у дітей.

Яйця заносяться в рот руками, а також потрапляють з овочами, ягодами, фруктами та зеленю. Інколи продукти харчування можуть забруднюватись яйцями  через пил та доступ мух.

Для  попередження  зараження  аскаридами та другими гельмінтами, необхідно:

- овочі, фрукти, ягоди, зелень  ретельно мити чистою  проточною водою, або  в чистому посуді воду міняти декілька разів; перед вживанням обдати крутим окропом в друшляку;

- овочі, фрукти, зелень зберігати  в закритому вигляді, для попередження забруднення їх пилом та побутовими комахами;

- ретельно мити руки  після вулиці,  до  та після приготування їжі,  перед вживанням їжі  та після відвідування туалету;

- вживати кип’ячену воду;

- не використовувати фекальні маси для удобрювання грунту на присадибних ділянках.

 

 

Лікар - паразитолог Покровської районної філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»
Наталія ЧЕТВЕРИК
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net