logo Ukrainian flag
 
Чим небезпечні гриби для дітей?

Виникає питання: а чи можна давати страви з грибів дітям?. Гриби в своєму складі мають велику кількість корисних речовин та мікроелементів: клітковина, білок, вітаміни А, С, група В, K, а також органічні кислоти та фосфор. Майже всі складові мікроелементи містяться у шляпці грибів.

Та батькам треба знати, що гриби не дають малолітнім дітям не через цей, на перший погляд, багатий вітамінний коктейль, а тому, що в грибах є хітин. Хітин — це різновид білку, з якого у природі формується панцир тварин та комах. Він складний для засвоєння навіть дорослим. Щороку лікарі попереджають про небезпеку отруєння грибами, наголошуючи на забороні вживання їх дітьми, але захворюваність та летальність усе ж не зменшуються. Дітям до 12-13 років взагалі заборонено вживати гриби, бо лише у цьому віці в організмі людини остаточно формується такий фермент як трігалоза, який сприяє перетравлюванню грибів. Не варто забувати, про те, що при однаковій кількості вживаних грибів у дитини на кілограм ваги тіла доводиться вища концентрація токсину, ніж у дорослого. Крім того, гриби мають посилену абсорбуючу дію, через що як губка вбирають усі токсини із забрудненого навколишнього середовища, завдяки чому цей продукт завдає неабиякого «удару» по життєво важливим органам людини: печінці, нирках та серцево-судинній системі. Більшість батьків скажуть, що сто разів давали дитині їсти гриби, і все гаразд. А деякі досі винуватять себе, що не вберегли найрідніше, недогледіли та сталося лихо і дитина не вижила від отруєння грибами.

Знову ми повертаємося до хімічного складу грибів. По-перше, самим важким компонентом у перетравленні грибів є хітин. Незріла травна система дитини до 2-ох років взагалі не може засвоїти цей складний білок, для дітей до 7 років він дає значне навантаження. Діти старше 12 років та дорослі вже можуть вживати гриби, але у великій кількості вони важко перетравлюються та можуть спричинити важкість у шлунку та погане самопочуття.

Гриби як природні губки легко та швидко вбирають у себе всі речовини з повітря, води та землі. Тому потрібно максимально обережно слідкувати, де ви збираєте гриби, як вони росли, чи є поблизу автомобільна дорога, шосе, або звалище сміття. Все це край важливо.
Тому що всі шкідливі солі важких металів, хімікати  ви принесете додому, приготуєте та нагодуєте вашу дитину.

В Україні багато районів засмічені чи були під дією шкідливих викидів хімічних заводів. Значне забруднення грунту можливе під час проведення бойових дій та підірваних снарядів. Земля увібрала в себе за багато років отруйні речовини автомагістралей, шосе, ж/доріг тощо. Навіть купуючи на перший погляд «чисті гриби» гливи чи печериці ми на 100 відсотків не можемо знати, як їх вирощували та зберігали.

Які наслідки для дитини можуть бути після вживання грибів?

Чому так небезпечно вживання токсичних грибів? Якщо ви наполегливо бажаєте нагодувати вашу дитину грибами, уважно прочитайте, які наслідки для організму можуть бути через вживання отруєних, токсичних грибів. Навіть страви з їстівних  грибів  можуть нашкодити дитині.

Отруєння дитини грибами може бути через:

  • Отруєння високотоксичними грибами: блідою поганкою та мухоморами.
  • Отруєння токсинами умовно-їстівних грибів, що недостатньо термічно оброблені.
  • Отруєння їстівними грибами можливо у випадку інфікування їх патогенною мікрофлорою. Можлива токсикоінфекція.
  • Отруєння при вживанні їстівних грибів, назбираних у місцях високого токсичного забруднення, отруєні ядохімікатами.

Вплив грибів на травну систему дитини

Вживання їстівних грибів також може призвести до погіршення здоров’я вашої дитини.
Після вживання грибів можливе загострення хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, таких як:

  • хронічний гастрит;
  • виразкова хвороба шлунку;
  • виразкова хвороба дванадцятипалої кишки;
  • хронічний панкреатит;
  • холецистопанкреатит та інші.

Що робити, якщо дитина отруїлася грибами?

При підозрі, що погіршення стану дитини пов’язане з вживанням грибів, потрібно ТЕРМІНОВО звернутися за медичною допомогою до найближчого лікаря. Чому ситуація така серйозна і потребує невідкладної медичної допомоги?

Якщо була з’їдена грибна страва, можуть виникати ураження шлунково-кишкового тракту, нервової системи, нирок та печінки.
Якщо дитина випадково з’їла бліду поганку чи неїстівного гриба — стан дитини може погіршитися за хвилини. На превеликий жаль, летальних випадків від отруєння грибами серед дітей дуже багато.
У 2022 році в Україні за даними Державної установи   «Центр громадського здоров’я  МОЗ України»  за 8 місяців зареєстровано 9  випадків отруєння грибами  у  дітей, з них 2 дитини померли. Ситуація ще ускладнилася в жовтні місяці, зареєстровано  8 випадків  отруєння грибами дітей, одна дитина померла.  В Донецькій області протягом поточного  року  зареєстровано  2 випадки отруєння грибами у дітей, одна дитина 10 років померла.

Бережіть дітей. Гриби можуть бути дуже небезпечними для здоров`я і життя!

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»     Чайка Т.П.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net