Паразитарні захворювання є доволі розповсюдженими серед інших захворювань людини. В травному тракті, окрім мікробів, вірусів та гельмінтів паразитує група одноклітинних мікроорганізмів, які називаються найпростішими.Серед найпростіших, що знаходяться в кишківнику, виділяють безумовно патогенні та умовно–патогенні. Лямблії відносяться до умовно-патогенних найпростіших.
Існує дві форми інвазії лямбліями: лямбліоносійство та лямбліоз.
Лямбліоз - протозойне захворювання, яке викликає функціональне порушення дванадцятипалої кишки та інших органів травлення. Лямблії існують у вигляді вегетативної форми (трофозоїтів) та цист. Вегетативні форми лямблій знаходяться у верхньому відділі тонкого кишківника.В жовчному міхурі лямблії не живуть, так як жовч на них діє пагубно. Знаходження їх при дуоденальному зондуванні пояснюється тим, що лямблії потрапляють в жовчзі стінок дванадцятипалої кишки.
В розповсюдженні лямблій мають значення тільки цисти. Механізм зараження фекально - оральний. Людина заражається при вживанні забруднених цистами лямблій харчових продуктів та води без термічної обробки, через забруднені руки, іграшки, предмети домашнього побуту. Механічними переносниками цист можуть бути мухи та таргани. Цисти, які потрапляють до кишківнику, перетворюються там у вегетативні форми за 10-20 хвилин. Одна циста може утворювати дві вегетативні форми. В процесі життєдіяльності вегетативні форми лямблій паразитують у кишківнику, порушують пристінкове травлення та всмоктування, поступово спускаються у дистальний відділ кишківника, де перетворюються на цисти, які виділяються з фекаліями людини.
Джерелом лямбліозу є хвора людина або носій. Людина може виділяти за сутки до 18 міліардів цист. Цисти зберігаються в навколишньому середовищі, в залежності від вологості та температури - до місяця. При висушуванні вони гинуть дуже швидко.
У 80% інвазованих реєструється лямбліоносійство, при якому відсутні відхилення в стані здоров’я.
При лямбліозі характерні наступні клінічні прояви: нерізкий біль у животі, здуття таурчання, проноси, біль у правому підребер’ї, нудота, блювання, зниження апетиту.
Профілактика найпростіших включає в себе заходи по дотриманню особистої гігієни:
- необхідно мити руки після перебування на вулиці, перед вживанням їжі та після відвідування туалету;
- овочі, фрукти ретельно мити чистою проточною водою, обдати крутим окропом, зберігати їх в закритому вигляді для попередження забруднення їх побутовими комахами;
- вживати кип’ячену воду.
Лікар - паразитолог Наталія ЧЕТВЕРИК |