logo Ukrainian flag
 
Спорт та правильне харчування, як спосіб життя.

Фізкультура і спорт, як відомо, ефективно сприяють формуванню здорового способу життя, що включає і виконання особистої гігієни, і режим дня, і активний відпочинок, і організацію раціонального харчування, і відмову від всякого роду шкідливих звичок. Засоби фізичної культури підсилюють компенсаторні можливості організму, підвищують його опірність.

Фізичні вправи використовуються не тільки для розвитку рухових якостей людини, тренування сили, швидкості та витривалості, фізична культура здобула визначення як незамінний засіб розширення й розвитку функціональних можливостей організму людей різного віку, профілактики та лікування захворювань, досягнення довголіття.  Фізичні вправи впливають не тільки на той чи інший орган, а й на весь організм у цілому через основний пусковий організм – нервову систему.

Ось чому навіть при невеликих фізичних навантаженнях (ходіння, присідання тощо) ми одразу ж об’єктивно відмічаємо зміни функцій майже всіх органів та систем організму. Так, поглиблюється й прискорюється пульс, змінюється артеріальний тиск, активізується функція шлунково-кишкового тракту, печінки та нирок. Під час виконання фізичних вправ, внаслідок поглиблення дихання, збільшується життєва ємність легенів, і організм засвоює більше кисню. А це важливо при захворюваннях легенів і серця.

Під впливом систематичних занять фізичними вправами виникають помітні зміни і в обміні речовин. Підвищується здатність організму розщеплювати і синтезувати глікоген, активізується функція ферментативних систем, поліпшується функція залоз внутрішньої секреції. У людини поліпшується апетит, нормалізуються усі функції шлунково-кишкового тракту, активізується жовчовидільна функція печінки та сечовидільна нирок.

Фізичні навантаження можуть допомогти покращити ваш емоційний стан. Регулярні заняття спортом важливі для підтримки фізичного та психічного здоров’я.  Вправи можуть допомогти стимулювати частини вашого мозку і вивільнити хімічні речовини, які покращують емоційний стан. Це також може допомогти відволікати вас від турбот і переключити думки в інше русло.

Ще однією складовою здорового способу життя є правильне харчування – вживання різноманітних продуктів, які дають усі поживні речовини, необхідні для підтримання здоров’я. До цих речовин належить білок, вуглеводи, жири, вода, вітаміни та мінерали. Достатня кількість кожного з елементів забезпечує належне функціонування всіх систем, органів, та збереже їх здоровий стан.

За даними ВООЗ, наше здоров’я на 70% залежить від харчування. Недотримання базових правил скорочує тривалість життя та провокує появу неінфекційних захворювань різного типу: онкологічних, серцево-судинних, діабету.

Принципи правильного харчування для дорослих:

- споживати лише ту кількість калорій, яка є необхідною для задоволення потреб організму і відповідає віку, статі, способу життя;

- вживати достатню кількість харчових продуктів різного виду: овочів, бобових, фруктів, злаків, насіння, горіхів, яєць, м’яса, риби та молочних продуктів;

- уникати страв з великим вмістом жиру, солі та цукру;

- дотримуватись правильного режиму дня та вживати їжу у спеціально відведених для цього місцях;

- пити достатньо рідини, обмежити споживання газових напоїв, алкоголю;

- пам’ятати про харчову небезпеку: мити руки перед їжею, дотримуватись чистоти, перевіряти якість та термін придатності продуктів.

Щоб почати харчуватись правильно, важливо усвідомити, що нездорова їжа справді руйнує здоров’я та загрожую життю. Спершу слід відмовитись від покупки готових продуктів на користь свіжих овочів, м’яса та риби. Перероблені товари (полуфабрикати) зазвичай містять шкідливі домішки, велику кількість солі та цукру. Під час приготування страв варто надати перевагу запіканню та варінню, а не смаженню, або ж використовувати мінімум олії. Жирне та червоне м'ясо варто замінити більш пісними варіантами, наприклад, курятиною, рибою чи бобовими.

Найголовніше ввести у раціон більше овочів. Вони можуть стати не лише салатом, але й гарніром чи основною стравою. Фруктами, горіхами та сухофруктами варто замінити традиційне печиво і солодощі. Купуючи готові продукти, перевіряйте їхній склад. Якщо цукор стоїть на початку переліку або в списку наявний гідрогенізований жир, краще відмовитись від товару.

Правильне харчування та фізичний розвиток – це не обмеження чи постійний контроль над собою. Це спосіб життя, який збереже здоров’я і продовжить роки активності. Бережіть себе та своїх близьких!!!

 

Лікар-епідеміолог  Жоріна В.І.
Помічник лікаря-епідеміолога  Тимошевська В.В.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net