26 березня – День обізнаності про епілепсію, його ще називають «Фіолетовий день», започаткований у 2008 році для розвінчування міфів та привернення уваги до хворих на цю недугу. Попри те, що епілепсія є одним із найстаріших відомих розладів в історії людства, описаним ще за 4 тис. років до нашої ери, у суспільстві вона досі сприймається з острахом та нерозумінням її природи, що нерідко призводить до дискримінації таких пацієнтів.
За даними ВООЗ, у світі 1% людей живуть з епілепсією – це 65 мільйонів хворих. За умови належної діагностики та сучасного лікування, майже 70% з них можуть жити без нападів хвороби. В Україні налічується близько 100 тисяч людей з епілепсією.
Епілепсія вважається одним із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань людини. Епілепсія – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються.
Ці напади проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла (фокальні) або ж по всьому тілу (генералізовані). Іноді людина може зомліти чи втратити контроль за функціями кишечника або сечового міхура. Напади спричинені надлишком електричних імпульсів у групах клітин різних ділянок мозку. Епілептичні напади можуть мати форму як незначних провалів у пам’яті, так і важких тривалих конвульсій, а також різнитись за частотою, трапляючись як менше разу на рік, так і до декількох випадків у день. Один-єдиний напад іще не свідчить про епілепсію, 5-10% людей мали протягом життя один напад. Ознаки нападів мінливі та залежать від того, в якій ділянці мозку починаються порушення. Можуть виникати тимчасові симптоми, наприклад, втрата орієнтації або свідомості, порушення рухових функцій, органів відчуття (зір, слух та смак), зміни настрою та інші.
Люди з епілепсією, як правило, частіше мають інші проблеми фізичного характеру – переломи та забої, а також такі психологічні стани як тривожні розлади та депресія.
У 60% випадків епілепсії неможливо встановити причину виникнення, це так звана – первинна або ідіопатична епілепсія.
Причинами вторинної епілепсії (40% випадків) найчастіше є:
- пошкодження мозку у передпологовий та післяпологовий періоди внаслідок травми, гіпоксії (нестачі кисню);
- вроджені відхилення від норми або генетичні стани при наявності вад розвитку головного мозку, які зумовлені цими факторами;
- важка травма голови;
- інсульт, в результаті якого до мозку не надходить достатньо кисню;
- інфекції мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт, нейроцистицеркоз);
- деякі генетичні синдроми;
- пухлини.
Найбільш поширені міфи про епілепсію на сайті МОЗ України: 12 міфів про епілепсію.
Перша допомога людині з епілепсією під час нападу.
Правильна перша допомога – це дві прості дії: достатньо перевернути людину на бік та покласти щось м'яке під голову, щоб уникнути травми.
При цьому НЕ варто:
- класти що-небудь у рот: тверді предмети можуть травмувати або пошкодити зуби та ясна, існує ризик зламати щелепу; під час нападу в людини НЕ може запасти язик;
- намагатися зупинити напад – напад повинен пройти сам.
У більшості випадків напади при епілепсії не є невідкладними станами та не завжди потрібно викликати екстрену медичну допомогу. Але обов’язково телефонуйте 103, якщо:
- напад триває п'ять хвилин або довше;
- напади повторюється настільки часто, що у проміжках між ними у людини не відновлюється свідомість (на відміну від серії нападів);
- коли у людини стається перший напад;
- коли людина отримує травму під час нападу (наприклад, внаслідок падіння);
- напад стається, коли людина перебуває у воді;
- людина вагітна або хвора на діабет.
Профілактика.
У більшості випадків запобігти розвитку епілепсії неможливо, втім слід уживати наступні заходи:
- обов'язкове спостереження після інсульту;
- контроль і профілактика гіпертонічних кризів, цукрового діабету, нікотинової, алкогольної та наркотичної залежності;
- правильне медикаментозне реагування на підвищення температури у дітей;
- попередження інфекцій і заражень паразитами, небезпечними для головного мозку (типу свинячого солітера);
- належна допомога та догляд за новонародженими під час пологів;
- попередження травм голови.
У 2021 році препарати для лікування епілепсії з’явилися в програмі реімбурсації «Доступні ліки». Пацієнти можуть отримати їх в аптеках безоплатно або з частковою доплатою. Наразі у програму входить 27 торговельних назв препаратів із діючими речовинами «вальпроєва кислота», «карбамазепін» та «ламотриджин». |