26 квітня – є днем пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу та вшанування героїзму пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться в пам’яті українського народу.
Сотні пожежників та працівників аварійних служб намагались загасити величезну пожежу. Багато з них згодом померли від променевої хвороби. Понад 100 тисяч жителів найближчих населених пунктів були евакуйовані після аварії.
Чорнобильська катастрофа настільки глобальна, що їй присвоїли 7-ий рівень небезпеки за міжнародною шкалою ядерних подій (INES). Потужний витік радіації «пофарбував» ліс поблизу Чорнобильської АЕС в яскраво-рудий колір. З того часу він називається «Рудий ліс».
Радіація забруднила майже десяту частину території з населенням в декілька мільйонів чоловік. Сотні тисяч людей було переселено з найбільш постраждалих районів. Терміново було евакуйовано 45 тис. жителів міста Прип’ять.
Сьогодні на Україні кількість потерпілих від Чорнобильської катастрофи складає більше 3 млн. чоловік (з 10 млн. людей, що проживали в Росії, Білорусії та Україні в цілому), серед них близько одного млн. дітей. До 1995 року із загальної кількості постраждалих померло 126 тис. чоловік, серед яких понад 20 тис. тих, хто брав участь у ліквідації наслідків аварії. Майже 5 млн. чоловік отримали безпрецедентне опромінення.
У жителів забруднених районів, а також у всіх, хто брав участь в ліквідації наслідків аварії, виявили схильність до катаракти, серцево-судинних захворювань і зниження імунітету. Сотні тисяч людей почали хворіти лейкемією та раком щитовидної залози. Збільшилися кількості випадків вроджених патологій у дітей, підвищення рівня дитячої смертності, збільшення випадків народження дітей із синдромом Дауна. Крім того, було доведено, що опромінення невеликими дозами радіації викликає тривожність та агресивність, впливає на психіку людей та, особливо, дітей.
Серед усіх негативних наслідків найбільша частка припадає на екологічні. Високому радіаційному впливу піддалися природні й аграрні екологічні системи в 30-кілометровій зоні ЧАЕС.
Проходять роки після аварії проте біль не вщухає, тривога не покидає людей, пов’язаних зі скорботним часом ядерного апокаліпсису. Чорнобильська біда надовго залишиться в нашій пам’яті. Ще довго ми будемо відчувати на собі її наслідки, ще довго чутимемо її дзвони.
Пам'ять – це не тільки давнина минулого. Пам'ять – це основа майбутнього. Вона не дає нам забути сторінки нашої історії. Чорнобиль – це трагічна сторінка нашої історії. Він став символом атомної небезпеки у світовому масштабі.
Скільки б не минуло років, ця дата завжди буде в нашій пам’яті як чорна сторінка в історії України.
Шановні учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС! Вам – найщиріші слова вдячності та доземний уклін за високу громадянську позицію, сміливість та відвагу. Схиляємо голови перед світлою пам'яттю тих, чиї життя обірвав смертоносний атом.
Нехай чорнобильські дзвони озвуться в наших душах жалем, милосердям та співчуттям.
Пам’ятаймо про це! Чорнобильська трагедія не повинна повторитись!!!

Біолог Мар’їнської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» Світлана Ковалько
|