logo Ukrainian flag
 
Отруйні павуки Донеччини.

На території України зустрічаються понад сотні різновидів павуків.  Лише декілька видів є отруйними і можуть завдати шкоди здоров’ю людини. Раніше ці членистоногі мешкали в південних областях України. Але зі змінами клімату територія розповсюдження отруйних павуків розширилась на північ, і тепер вони зустрічаються практично повсюдно, в тому числі і на території Донецької області.

Особливу небезпеку  для людини ці членистоногі становлять в період з червня до вересня-жовтня.  В області виявлено 4 види отруйних павуків: жовтосумий павук або хеіракантіум, тарантул, каракурт та аргіопа (павук-оса). Щорічно реєструються звернення громадян до лікувальних закладів області з приводу укусів цими членистоногими.

Жовтосумий  павук (Хеіракантіум пункторіум)

Цей різновид павука вже не новинка для нашої області. Його тіло забарвлено в жовто-коричневий колір. Розмір самиць - 10-15мм, самців - 7-12мм. Мешкає на степових ділянках з високою травою, луках, іноді, на присадибних ділянках, рідко потрапляє в помешкання людини. В траві або поміж листям павук будує собі гніздо, де переховується вдень і виходить на полювання вночі. В гнізді вони не тільки мешкають, але й самиці формують кокон з яйцями. До кінця літа самиці гинуть і зимує тільки молодь. Укус цього павука досить болючий, схожий на укус оси. Отрута не смертельна, але серйозно впливає на стан здоров’я людини: викликає сильні болі, набряки, лихоманку, підвищення артеріального тиску. Особливо небезпечні укуси для людей, схильних до алергічних реакцій. Ці павуки не є агресивними і кусають лише з метою самозахисту, коли людина торкається їх або якось лякає.

Каракурт або " чорна вдова"

Цей вид найбільш небезпечний з отруйних павуків, найчастіше реєструється в південних районах області. Круглий павук, чорного кольору, з червоним малюнком у вигляді пісочного годинника  на тулубі. Отруйною є самка каракурта, яка мешкає в степовій зоні під камнями, завалами сміття, у сухій траві, веде хижий спосіб життя. Її ще називають "чорною вдовою", бо вона вбиває самця одразу після спарювання. У червні - серпні у цих павуків починається міграція, під час якої вони можуть селитися в сараях, дворових прибудовах, іноді, навіть проникають в житлові приміщення. Отрута цих членистоногих відрізняється високою токсичністю, особливо в пік їх активності (липень-серпень). В основному, укуси цими павуками спостерігаються в природних умовах в місцях їх постійного мешкання, коли людина випадково зачепить чи придавить каракурта  або створює загрозу для його життя. На місці укусу з’являється маленька, швидко зникаюча пляма. Але через кілька хвилин починає відчуватись сильна біль, яка розповсюджується на живіт, груди, кінцівки. З’являється слабкість, лихоманка, нудота, тахікардія, галюцинації, важкість дихання, іноді з зупинкою дихання. Дуже рідко реєструються летальні випадки.

Тарантул (мизгир)

Тарантул - найбільший павук в Україні. Розповсюджений по всім районам Донецької області. Розміри тіла сягають до 4см, з ногами до 7-10см. Самиці мають більше черевце та коротші ноги, кремезніші за самців. Поверхня тіла забарвлена строкато, боки світлі, черевце чорне. Тіло вкрите волосками, через що павук виглядає волохатим. Незважаючи на грізний вигляд, тарантул не такий небезпечний , як каракурт. Мешкають у балках, городах, під каміннями, де риють земляні нори до 60см в глибину та 1,5см в діаметрі. Полюють на жуків та комах. Самиця навесні відкладає 200-700 яєць у кокон, який зігріває на сонці. Після появи павученят(травень-червень), самиця деякий час носить їх та спині, час від часу скидаючи і, таким чином, розповсюджуючи їх. Саме в цей час павучиха найбільш агресивна, зростає кількість укусів людей та тварин. Самці не становлять загрози для людей. Самостійно тарантули не нападають, якщо їх не займати і не створювати загрози. Навіть при небезпеці цей павук воліє скоріш втекти, чим покусати людину. Однак слід пам’ятати, що тарантули можуть здійснювати вертикальні стрибки, якщо їм загрожує небезпека. Укус павука болючий. Відзначаються почервоніння та набряк у місці укусу, сильний головний біль, слабкість,  лихоманка, тремтіння кінцівок. Також, під час укусу тарантул скидає на уражену ділянку волоски, які спричиняють алергічну реакцію.

Аргіопа (павук-оса)

Павуки цього виду отримали свою неофіційну назву (павук-оса) завдяки кольору свого тіла. Має яскраві, чорні, поперечні смужки на жовтому кольорі, кінцівки довгі, смугасті. Самка завжди виглядає яскравіше самця. Довжина тіла самиці до 3см, самців до 1см. Самка живе 1 рік, самець гине набагато раніше. Мешкають ці членистоногі на відкритих галявинах, місцях уздовж автомобільних трас, на городах. Аргіопи не люблять самотності, тому селяться невеликими колоніями до 20 особин. Павутину плетуть цікавої зигзагоподібної форми, яка блищить на сонці і приваблює здобич. Павутиння розтягується між декількома рослинами. Завдяки довгій і міцній павутині аргіопи переміщаються на великі відстані. Свою здобич павук чекає в центрі свого плетіння, звисаючи головою вниз. Раціон харчування павуків-ос складають різні види сарани, мухи, комарі та інші комахи. Нападає самиця аргіопа на людину, коли та хоче взяти її в руки. Після укусу розвивається набряк, запалення, омертвіння тканин. У алергіків укус викликає сильну алергічну реакцію.

Отрута вищеперелічених   видів павуків, як правило, не смертельна для людини, але серйозно впливає на стан організму. Адже токсини з отрути павуків, попадаючи в кров, стають причиною погіршення загального стану.

Якщо вас вкусив павук необхідно:

- промити місце укусу водою з господарським милом,

- накласти на уражену ділянку лід або холодний компрес,

- пити побільше рідини, щоб вивести отруту з організму.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net