logo Ukrainian flag
 
ПРОФІЛАКТИКА МАЛЯРІЇ.

Малярія була і залишається однією з небезпечних хвороб. За даними ВООЗ в 2020 році захворіло 241 млн.осіб, з них 627 тис.померло. По оцінкам ВООЗ, 95% смертей припадає на  Африканський регіон. Майже половина населення світу проживає в 90 країнах світу, в яких високий ризик передачі малярії. Найбільш сприйнятливими до захворювання є діти до 5 років, на їх частку доводиться до 67% випадків смерті від малярії. До 90% всіх випадків малярії припадає на Африканський регіон, Азію, Південну Америку.

В Донецькій області, в тому числі і в м.Краматорськ, місцеві випадки малярії були ліквідовані ще в 60-х роках минулого століття. Щорічно в області реєструються по декілька випадків лише завізної малярії. В м.Краматорськ в червні 2022 року зареєстровано випадок малярії оvale (рецидив) в сезон передачі малярії. Хворий перебував в країнах Азії, ендемічних з малярії, де і захворів. Після лікування повернувся до України, де захворів повторно. Проведено курс лікування.

Комар малярійний (Anopheles maculipennis

Збудниками малярії є найпростіші (плазмодії малярії) , що передаються через укуси інфікованих малярійних комарів від хворої людини до здорової. Зустрічаються малярійні комарі повсюдно в Донецькій області, в т.ч. і в м.Краматорськ. Показник чисельності цих комарів в нашому місті є одним з високих по області. Місцями розмноження малярійних комарів є водоймища. Для зниження чисельності переносників потрібно проводити роботи по благоустрію водойм, але на теперішній час ці роботи не проводяться. Тому, висока кількість малярійних комарів, збільшення сезону передачі малярії та міграції громадян в ендемічні по малярії країни, створюють ідеальні умови для виникнення місцевих випадків малярії.

Які ж симптоми цього захворювання? В першу чергу, гарячковий стан, головні та м'язові болі, рясне потовиділення, задишка, нудота, блювання, кашель. Такий стан людини пов'язаний із впровадженням паразиту в еритроцити крові. У хворого уражається печінка, нирки та інші органи. За відсутності своєчасного лікування, особливо тропічної малярії, людина впадає в кому і настає смерть. В цілому,  малярія є виліковною хворобою, якщо її своєчасно і правильно діагностувати та лікувати. Як було зазначено вище, захворювання передається лише через укуси комарів. Повітряно-краплинним шляхом малярія не передається, тому заразитися, просто перебуваючи поруч із хворим, не можна. На відміну від людини, комар не страждає від присутності в його організмі малярійних паразитів.  Якщо ви відвідували країну з високим ризиком зараження малярією і відчуваєте симптоми, схожі на лихоманку, терміново звертайтеся до сімейного лікаря. Дуже важливо розпочати лікування у перші 24 години.

Основними заходами профілактики малярії є:

- проведення протималярійних робіт на водоймах з метою зниження чисельності комарів,

- індивідуальний захист від укусів комарів, захист житлових приміщень від зальоту переносників,

- хіміопрофілактика для тих, хто від'їжджає до ендемічних з малярії регіонів тільки після консультації з сімейним лікарем. Починати профілактичне лікування потрібно ще за тиждень – два перед від'їздом. Перебуваючи в малярійній місцевості лікування необхідно продовжувати. Не варто переривати лікування і після повернення додому. Саме в цей період висока ймовірність захворіти на найбільш небезпечну форму малярії - тропічну.

Питання вакцинації від малярії знаходиться на стадії дослідження та випробування.

Не нехтуйте простими правилами захисту від малярії і будьте здорові!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net