logo Ukrainian flag
 
24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом. В УМОВАХ ВІЙНИ УКРАЇНА ПРОТИСТОЇТЬ ПОШИРЕННЮ ЗАХВОРЮВАННЯ.

Щорічно 24 березня світ відзначає День боротьби з туберкульозом. Для нас подія посідає своє помітне місце – адже Україна ще знаходиться серед країн, де це захворювання досить поширене і потужні заходи протидії туберкульозу актуальні.

В середньому щороку діагноз туберкульоз чують 20-25 тисяч жителів України. За часи незалежності вдалося впровадити низку сучасних перетворень для подолання туберкульозу – інноваційні методи діагностики, короткі режими лікування, пріоритезація амбулаторної моделі лікування з можливістю для пацієнтів продовжувати наповнене життя без ізоляції. Всесвітня асамблея охорони здоров’я (м. Женева, Швейцарія) у травні 2014 року схвалила Глобальну стратегію «Покласти край туберкульозу» на період 2016 – 2035 роки. Головним завданням нової Глобальної стратегії ВООЗ з протидії ТБ до 2035 року є звільнення світу від туберкульозу з досягненням нульового рівня захворюваності, смертності та страждань від цієї хвороби. Україна приєдналася до Глобальної стратегії, ухваливши Державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року

У зв’язку з тим, що на сучасному етапі Україна ще відноситься до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз, проблема подолання хвороби не вирішена цілком, питання протидії туберкульозу в Україні є одним з пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку.

Що необхідно знати про туберкульоз кожній людині?

Туберкульоз – це інфекційна хвороба, яка може вражати всі органи і системи людського організму: легені, бронхи, нирки, кістки, серце, слизові оболонки. Найнебезпечнішими для оточуючих є хворі з легеневими формами туберкульозу.

Збудник туберкульозу – мікобактерії. Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом. Хворий на так звану «відкриту» форму туберкульозу під час кашлю виділяє мікобактерії у повітря разом з крапельками мокротиння або слини. Людина, що знаходиться поруч та вдихає ці заражені крапельки, може бути інфікована. Мікобактерії можуть виділятись під час кашлю, розмови, співу; рідше – іншими шляхами при позалегеневих формах туберкульозу.  Зараження може відбутися і під час безпосереднього контакту з хворим (через поцілунки) та опосередковано (через забруднені предмети вжитку: книжки, рушники, посуд, продукти харчування, особливо молочні).

Під час розвитку хвороби проявляються симптоми інтоксикації: зниження апетиту, загальна слабкість, підвищена пітливість, температура тіла піднімається до 37,2 –38,0 C. З’являється кашель, на який хворий спершу не звертає уваги, пов’язуючи його з курінням чи застудою. На початкових стадіях і задишка, і біль в грудях бувають не завжди. Як правило, описані симптоми проявляються при  задовільному самопочутті і збереженні працездатності.

Якщо у Вас є ці симптоми, необхідно негайно звернутися до лікаря!

Також важливо не нехтувати загальним правилом: коли кашель триває більш ніж 21 день – обов’язковим є рентгенологічне обстеження. Позачергово обстежуватись необхідно особам з бронхо – легеневими симптомами, з тривалою інтоксикацією невідомої причини. Раз на рік повинні флюорографічно обстежуватись особи з так званої «групи ризику» щодо туберкульозу: хворі на часті пневмонії, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки  та інші контингенти.

З метою своєчасного і раннього виявлення захворювання встановлено щорічне проведення туберкулінових проб у дітей. Для запобігання туберкульозу, окрім специфічної профілактики, проводиться вакцинація. Також, необхідно дотримуватись здорового способу життя, правил праці та відпочинку, не зловживати алкоголем, курінням. Варто уникати стресових, конфліктних ситуацій.

Боротьба з інфекцією під час війни

Якщо 2 останні роки головним бар'єром по виявленню і ліквідації захворювання була пандемія COVID-19, то сьогодні – ворожі злочинні дії російської армії. Через обстріли, бомбардування, атаки українські пацієнти залишаються без доступу до обстежень і лікування, піддається нищенню медична інфраструктура. В таких умовах медична спільнота швидко підлаштовуються під нові реалії і робить все необхідне, щоб жоден з пацієнтів не був позбавлений перспектив одужання.

Зокрема, про особливості надання медичної допомоги в Україні в умовах військової агресії та доступу пацієнтів з туберкульозом до медико-соціальних послуг говорили 24 березня під час онлайн-брифінгу Ігор Кузін - заступник міністра охорони здоров'я - головний державний санітарний лікар України; Яна Терлеєва - завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров'я; Тетяна Бойко - заступниця голови Національної служби здоров'я України; Аскар Єдільбаєв - керівник команди з туберкульозу Європейського офісу ВООЗ; Георгій Димов – національний фахівець з питань туберкульозу, Бюро ВООЗ в Україні (онлайн-бріфінг за посиланням: https://phc.org.ua/news/den-borotbi-z-tuberkulozom-yak-v-umovakh-viyni-ukraina-protistoit-poshirennyu-zakhvoryuvannya)

Сьогодні активовано принцип екстериторіальності – пацієнти з туберкульозом можуть отримати лікування в будь-якому куточку країни, в який вони евакуювалися з небезпечних регіонів, а якщо будь-хто підозрює в себе симптоми туберкульозу – може отримати консультацію в найближчому протитуберкульозному закладі. Більше інформації за посиланням https://bit.ly/3NdZGKN

З адресами і контактами усіх профільних установ можливо ознайомитися на сайті Центру громадського здоров’я за посиланням https://bit.ly/3sCjNKq

Допомогу в лікуванні туберкульозу можна отримати в низці європейських країн,  детальніше – за посиланням: https://bit.ly/3wjMzSr (інформація постійно оновлюється).

Проблема туберкульозу може бути вирішена тільки при участі всього суспільства в цілому й кожної людини окремо.

Не бійтеся цього діагнозу, не бійтеся звертатися по допомогу – туберкульоз виліковний і Україна має арсенал ефективних препаратів, щоб зробити пацієнтів здоровими.

Разом ми переможемо всі випробування!

 

 

 

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» за матеріалами Міністерства охорони здоров’я України, ДУ «Центр громадського здоров’я України»

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net