Щорічно 24 березня світ відзначає День боротьби з туберкульозом. Для нас подія посідає своє помітне місце – адже Україна ще знаходиться серед країн, де це захворювання досить поширене і потужні заходи протидії туберкульозу актуальні.
В середньому щороку діагноз туберкульоз чують 20-25 тисяч жителів України. За часи незалежності вдалося впровадити низку сучасних перетворень для подолання туберкульозу – інноваційні методи діагностики, короткі режими лікування, пріоритезація амбулаторної моделі лікування з можливістю для пацієнтів продовжувати наповнене життя без ізоляції. Всесвітня асамблея охорони здоров’я (м. Женева, Швейцарія) у травні 2014 року схвалила Глобальну стратегію «Покласти край туберкульозу» на період 2016 – 2035 роки. Головним завданням нової Глобальної стратегії ВООЗ з протидії ТБ до 2035 року є звільнення світу від туберкульозу з досягненням нульового рівня захворюваності, смертності та страждань від цієї хвороби. Україна приєдналася до Глобальної стратегії, ухваливши Державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року
У зв’язку з тим, що на сучасному етапі Україна ще відноситься до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз, проблема подолання хвороби не вирішена цілком, питання протидії туберкульозу в Україні є одним з пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку.
Що необхідно знати про туберкульоз кожній людині?
Туберкульоз – це інфекційна хвороба, яка може вражати всі органи і системи людського організму: легені, бронхи, нирки, кістки, серце, слизові оболонки. Найнебезпечнішими для оточуючих є хворі з легеневими формами туберкульозу.
Збудник туберкульозу – мікобактерії. Найчастіше зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом. Хворий на так звану «відкриту» форму туберкульозу під час кашлю виділяє мікобактерії у повітря разом з крапельками мокротиння або слини. Людина, що знаходиться поруч та вдихає ці заражені крапельки, може бути інфікована. Мікобактерії можуть виділятись під час кашлю, розмови, співу; рідше – іншими шляхами при позалегеневих формах туберкульозу. Зараження може відбутися і під час безпосереднього контакту з хворим (через поцілунки) та опосередковано (через забруднені предмети вжитку: книжки, рушники, посуд, продукти харчування, особливо молочні).
Під час розвитку хвороби проявляються симптоми інтоксикації: зниження апетиту, загальна слабкість, підвищена пітливість, температура тіла піднімається до 37,2 –38,0 C. З’являється кашель, на який хворий спершу не звертає уваги, пов’язуючи його з курінням чи застудою. На початкових стадіях і задишка, і біль в грудях бувають не завжди. Як правило, описані симптоми проявляються при задовільному самопочутті і збереженні працездатності.
Якщо у Вас є ці симптоми, необхідно негайно звернутися до лікаря!
Також важливо не нехтувати загальним правилом: коли кашель триває більш ніж 21 день – обов’язковим є рентгенологічне обстеження. Позачергово обстежуватись необхідно особам з бронхо – легеневими симптомами, з тривалою інтоксикацією невідомої причини. Раз на рік повинні флюорографічно обстежуватись особи з так званої «групи ризику» щодо туберкульозу: хворі на часті пневмонії, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки та інші контингенти.
З метою своєчасного і раннього виявлення захворювання встановлено щорічне проведення туберкулінових проб у дітей. Для запобігання туберкульозу, окрім специфічної профілактики, проводиться вакцинація. Також, необхідно дотримуватись здорового способу життя, правил праці та відпочинку, не зловживати алкоголем, курінням. Варто уникати стресових, конфліктних ситуацій.
Боротьба з інфекцією під час війни
Якщо 2 останні роки головним бар'єром по виявленню і ліквідації захворювання була пандемія COVID-19, то сьогодні – ворожі злочинні дії російської армії. Через обстріли, бомбардування, атаки українські пацієнти залишаються без доступу до обстежень і лікування, піддається нищенню медична інфраструктура. В таких умовах медична спільнота швидко підлаштовуються під нові реалії і робить все необхідне, щоб жоден з пацієнтів не був позбавлений перспектив одужання.
Зокрема, про особливості надання медичної допомоги в Україні в умовах військової агресії та доступу пацієнтів з туберкульозом до медико-соціальних послуг говорили 24 березня під час онлайн-брифінгу Ігор Кузін - заступник міністра охорони здоров'я - головний державний санітарний лікар України; Яна Терлеєва - завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров'я; Тетяна Бойко - заступниця голови Національної служби здоров'я України; Аскар Єдільбаєв - керівник команди з туберкульозу Європейського офісу ВООЗ; Георгій Димов – національний фахівець з питань туберкульозу, Бюро ВООЗ в Україні (онлайн-бріфінг за посиланням: https://phc.org.ua/news/den-borotbi-z-tuberkulozom-yak-v-umovakh-viyni-ukraina-protistoit-poshirennyu-zakhvoryuvannya)
Сьогодні активовано принцип екстериторіальності – пацієнти з туберкульозом можуть отримати лікування в будь-якому куточку країни, в який вони евакуювалися з небезпечних регіонів, а якщо будь-хто підозрює в себе симптоми туберкульозу – може отримати консультацію в найближчому протитуберкульозному закладі. Більше інформації за посиланням https://bit.ly/3NdZGKN
З адресами і контактами усіх профільних установ можливо ознайомитися на сайті Центру громадського здоров’я за посиланням https://bit.ly/3sCjNKq
Допомогу в лікуванні туберкульозу можна отримати в низці європейських країн, детальніше – за посиланням: https://bit.ly/3wjMzSr (інформація постійно оновлюється).
Проблема туберкульозу може бути вирішена тільки при участі всього суспільства в цілому й кожної людини окремо.
Не бійтеся цього діагнозу, не бійтеся звертатися по допомогу – туберкульоз виліковний і Україна має арсенал ефективних препаратів, щоб зробити пацієнтів здоровими.
Разом ми переможемо всі випробування!
ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» за матеріалами Міністерства охорони здоров’я України, ДУ «Центр громадського здоров’я України» |