logo Ukrainian flag
 
Обережно, кліщі!

Прийшла весна, принесла тепло, почався сезон активного відпочинку та праці на дачних ділянках, і також почався сезон активності у іксодових кліщів, який триває з березня по листопад, а його пік припадає на квітень – травень та серпень – вересень.

Зустріти кліща можна не тільки у лісі, в парку, біля річки, а на будь-якому газоні. До своєї оселі ви можете принести його як на собі (вже присмоктавшогося), так і на одязі, в букеті квітів чи на ваших домашніх улюбленцях після прогулянок.

Самі по собі кліщі не є небезпечними, але вони переносять збудників інфекційних захворювань. Найбільш небезпечні з них: кліщовий вірусний енцефаліт, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), анаплазмоз, туляремія тощо. І, якщо у випадку з енцефалітом дієвим запобіжником є вакцинація, то проти хвороби Лайма, на жаль, вакцину ще не винайшли.

Як уникнути укусу кліща:

  • намагайтеся, щоб ваш одяг мав довгі рукава та максимально щільно прилягав до тіла. Голову, бажано, покривати будь-яким капелюхом, кепкою, панамкою або хустинкою;
  • одягайтеся, по можливості, у світлий одяг на якому кліщі будуть помітні;
  • використовуйте репеленти (засоби, що відлякують кліщів), які слід купувати в аптечній мережі і використовувати відповідно до інструкції;
  • звільнить місця для відпочинку від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.;
  • під час прогулянок кожні 2 години проводьте само- і взаємоогляд, та ще раз – вдома. Особливо ретельно оглядайте ділянки тіла за вухами, на шиї, у паховій області;
  • одяг, в якому ви гуляли, необхідно одразу ретельно оглянути та випрати;
  • домашніх тварин, які були з вами на відпочинку теж слід оглянути на наявність кліщів, до того як впустити у помешкання.

Якщо вам не пощастило, і до вашого тіла присмоктався кліщ, головне – не панікувати, але діяти швидко. По можливості, зверніться за медичною допомогою до травмпункту закладу охорони здоров’я, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації щодо подальших дій. Якщо на даний момент це неможливо, то діставати кліща краще самостійно; чим менше часу він проведе під шкірою, тим меншою є ймовірність зараження. Протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а наприкінці третьої доби – наближається до 100%. Найкраще видаляти кліща спеціальним пристроєм, його можна придбати в аптеках, або ж звичайним пінцетом чи цупкою ниткою. Пінцет треба підсунути якомога ближче до шкіри і, розхитуючи кліща з боку в бік, повільно видалити разом із хоботком. Не можна давити на нього, бо вміст його кішківника, як із шприца, буде сприснутий у шкіру і приведе до інфікування. Після видалення кліща ранку треба обробити антисептиком. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою.

Після цього слід ретельно вимити руки з милом та в найближчий час звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Якщо кліщ не пошкоджений та живий, ви можете помістити його на шматочок вологої марлі у чистий скляний посуд з щільно закритою кришкою, і принести його за направленням лікаря на обстеження у ваше міське відділення ДУ «Обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

Усім особам, які постраждали від укусу кліща, необхідно протягом трьох тижнів проводити щоденно термометрію та слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких проявів захворювання, як-то підвищена температура чи почервоніння у місці укусу, збільшення найближчих лімфатичних вузлів, потрібно негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Треба пам’ятати, якщо лікування не проводити на ранній стадії, то хвороба набуває хронічного перебігу, а це – більш складне лікування та вірогідна інвалідність і навіть, нажаль, смерть.

Бережіть себе, виконуйте всі правила, і тоді ви будете у безпеці, а ваш відпочинок принесе вам радість та задоволення.

 

Лікар-бактеріолог Маріупольського відділу        Олена ЖУК

 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net