logo Ukrainian flag
 
Нове про віспу мавп.

Віспа мавп продовжує завойовувати світ. На території Європи ця хвороба активізувалась в травні 2022 року. За цей період, за даними ВООЗ, кількість захворілих у світі збільшилась з 2 тисяч осіб до 80 тисяч в 110 країнах. За період з травня по серпень відмічалось різке зростання захворюваності на віспу мавп в Європі та Америці.

Однак, вже з вересня темпи приросту на Європейському континенті пішли на спад, а приріст почали реєструвати в країнах Африки. В Європі кількість підтверджених та ймовірних випадків мавпячої віспи, виявлених Європейським регіональним бюро ВООЗ на 23 листопада 2022 року склала – 25416, з них 5 смертельних. Найбільше захворілих зареєстровано в Іспанії, Франції, Великобританії, Німеччині, Нідерландах, Португалії, Італії, Бельгії. Віспа мавп найчастіше вражає  вікову категорію людей – від 30 до 40 років.

Актуальність інфекції надалі не зменшується, а кількість захворілих зростає як на міжнародному рівні, так і в  нашій країні. На кінець листопада 2022 року в Україні підтверджено вже 5 випадків захворювання мавпячою віспою. За інформацією Головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна хворі пацієнти мають легкий перебіг захворювання, за кордоном не перебували та, за попередніми даними, не мали контактів з хворими. Також наразі не має підтвердження, що ці випадки є пов’язаними між собою. МОЗ України оцінює ризик поширення хвороби як низький. На Донеччині випадків мавпячої віспи поки не зареєстровано. Але медики області готуються до зміни ситуації. Бо спалах мавпячої віспи є надзвичайною ситуацією в галузі охороні здоров’я на міжнародному рівні.

Що характерно для цього захворювання, то в більшості випадків воно проходить в легкій формі з невеликими висипаннями. Але спостерігаються і важкі перебіги хвороби, з масивними висипами, дихальною недостатністю, сліпотою, енцефалітом, де відсоток летальних випадків становить від 1 до 15%. Найскладніше це захворювання переносять діти. Нагадаємо, що віспа мавп - вірусне захворювання, подібне до натуральної віспи, але наслідки для організму людини не такі критичні, як після натуральної віспи. Передається людині від тварин.

Серед тварин, які чутливі до вірусу, можуть бути дрібні гризуни. У дикій природі вірус поширюється серед мавп різних видів. Свійські тварини поки не підпадають під категорію ризику. Також відбувається передача вірусу від людини до людини через тісний контакт із висипаннями, рідинами й виділеннями організму зараженої людини. До категорій ризику відносяться  люди з хронічними захворюваннями, зниженим імунітетом, вагітні жінки, діти, хворі на ВІЛ/СНІД.  Найпоширенішим засобом передачі інфекції на сьогодні є статевий контакт (особливо серед чоловіків). Також є ризик інфікування через поцілунки. А от для того, щоб зараження відбулось крапельним шляхом, потрібен тісний контакт протягом тривалого періоду часу. Час від зараження до розвитку симптомів складає від 5 до 21 дня, зазвичай, 6-13 днів. Основними симптомами захворювання є лихоманка, слабкість, біль і скутість м’язів, збільшення лімфатичних вузлів, свербіж та хворобливий висип. Далі висип перетворюється на пухирі, які утворюють струп, потім вони засихають і відпадають. Можуть утворюватися рубці. Часто висип розпочинається на обличчі або в роті, навколо статевих органів і в області прямої кишки. Хвора людина є заразною з моменту появи симптомів і доти, поки не відпадуть струпи, а під ними не утвориться нова шкіра. Людина, хвора на віспу мавп, підлягає ізоляції, з гострим перебігом хвороби - обов’язковій госпіталізації. Хворіє людина до 4 тижнів. Лікування симптоматичне. Стосовно вакцинації: якщо людина отримує щеплення протягом 4 днів після можливого зараження, це знижує ризик важкого перебігу хвороби на 85%. Або якщо людина була вакцинована проти натуральної віспи, її захист від мавпячої теж складає 85%. Всесвітня організація охорони здоров’я поки не вважає обов’язковою  масову вакцинацію проти мавпячої віспи.

Але для того, щоб знизити ризик захворювання, дотримуйтеся рекомендацій ВООЗ:

- регулярно проводьте санітарну обробку рук;

- дотримуйтесь правил особистої гігієни;

- утримуйтесь від вживання в їжу м’яса диких тварин;

- уникайте контактів з хворими приматами;

- оберігайтесь під час статевих актів;

- тісно не контактуйте з незнайомими людьми, особливо мандрівниками.

І  БУДЬТЕ ЗАВЖДИ  ЗДОРОВІ!!!

 

В.о. завідувача санітарно-карантинного відділу                      О.М.Медвєдєва

 

 

 

 

 

 

Віспа мавп
 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net