logo Ukrainian flag
 
ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ГЕПАТИТОМ.

28 липня за ініціативою світового Альянсу з проблем гепатиту проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом. Мета цих заходів – підвищення обізнаності громадськості щодо симптомів, методів діагностики, лікування та профілактики гепатитів, а також привернення уваги урядових та неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з цією хворобою.

Гепатит – це запальне захворювання печінки, яке викликається як правило вірусною інфекцією. Існує 5 основних вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Кожен з них призводить до серйозних порушень здоров’я людини. Найбільш поширені та небезпечні типи – гепатити В і С. Вони є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту.

Вірусні гепатити B і C є серйозною проблемою для людства, бо можуть починатися поступово, протікати без симптомів і не проявлятися тривалий час. Тому гепатит «С» ще називають «ласкавий вбивця». Гепатити, викликані різними вірусами, передаються по-різному, проте всі вони можуть викликати гостре та хронічне запалення печінки, яке може призвести до фіброзу, цирозу та онкології. Гепатит у дітей може передаватися від мами трансплацентарно або при переливанні препаратів крові.

Найбільш поширені прояви гепатитів:

– астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);

– диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);

– зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу;

– пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;

– підвищення температури тіла.

Залежно від ступеню тяжкості та індивідуальних особливостей людини гепатит може протікати безсимптомно, з незначними клінічними проявами або з позапечінковими порушеннями.

Шляхи передачі вірусу у різних типів різні: віруси гепатитів А і Е передається фекально-оральним способом (через брудні руки, інфіковані продукти або воду), віруси гепатитів В, С і D передаються через контакт пошкодженої шкіри або слизових оболонок з інфікованими рідинами (від матері до дитини, через інфіковану кров на інструментах для медичних і немедичних маніпуляцій, статевий шлях тощо).

Щоб уникнути інфікування гепатитами А і Е дотримуйтеся правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, добре мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел.

Головним способом профілактики гепатитів В і D є вакцинація. При цьому щеплення від вірусу гепатиту В захищає людину і від вірусу гепатиту D , бо зараження можливе лише при наявності вірусу гепатиту В.

Для профілактики вірусного гепатиту С вакцини не існує, тому рекомендовано:

– застосування бар’єрних контрацептивів;

– користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;

– користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);

– користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).

Ми бажаємо Вам здоров’я!

 

 

 

 

Інструктор-дезінфектор  Мар’їнської філії  ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»

Світлана Пшенична

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net