28 липня за ініціативою світового Альянсу з проблем гепатиту проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом. Мета цих заходів – підвищення обізнаності громадськості щодо симптомів, методів діагностики, лікування та профілактики гепатитів, а також привернення уваги урядових та неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з цією хворобою.
Гепатит – це запальне захворювання печінки, яке викликається як правило вірусною інфекцією. Існує 5 основних вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Кожен з них призводить до серйозних порушень здоров’я людини. Найбільш поширені та небезпечні типи – гепатити В і С. Вони є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту.
Вірусні гепатити B і C є серйозною проблемою для людства, бо можуть починатися поступово, протікати без симптомів і не проявлятися тривалий час. Тому гепатит «С» ще називають «ласкавий вбивця». Гепатити, викликані різними вірусами, передаються по-різному, проте всі вони можуть викликати гостре та хронічне запалення печінки, яке може призвести до фіброзу, цирозу та онкології. Гепатит у дітей може передаватися від мами трансплацентарно або при переливанні препаратів крові.
Найбільш поширені прояви гепатитів:
– астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);
– диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);
– зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу;
– пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;
– підвищення температури тіла.
Залежно від ступеню тяжкості та індивідуальних особливостей людини гепатит може протікати безсимптомно, з незначними клінічними проявами або з позапечінковими порушеннями.
Шляхи передачі вірусу у різних типів різні: віруси гепатитів А і Е передається фекально-оральним способом (через брудні руки, інфіковані продукти або воду), віруси гепатитів В, С і D передаються через контакт пошкодженої шкіри або слизових оболонок з інфікованими рідинами (від матері до дитини, через інфіковану кров на інструментах для медичних і немедичних маніпуляцій, статевий шлях тощо).
Щоб уникнути інфікування гепатитами А і Е дотримуйтеся правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, добре мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел.
Головним способом профілактики гепатитів В і D є вакцинація. При цьому щеплення від вірусу гепатиту В захищає людину і від вірусу гепатиту D , бо зараження можливе лише при наявності вірусу гепатиту В.
Для профілактики вірусного гепатиту С вакцини не існує, тому рекомендовано:
– застосування бар’єрних контрацептивів;
– користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
– користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);
– користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).
Ми бажаємо Вам здоров’я!
Інструктор-дезінфектор Мар’їнської філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ»
Світлана Пшенична |