logo Ukrainian flag
 
29 жовтня «Всесвітній день боротьби з інсультом».

За ініціативою Всесвітньої організації боротьби з інсультом (WSO) щорічно 29 жовтня відзначається  Всесвітній день боротьби з інсультом..

 

Мета заходів, що проводяться цього дня:

- підкреслити серйозність захворювання;

- звернути увагу суспільства на високу частоту інсультів у порівнянні з іншими захворюваннями;

- підвищити обізнаність населення щодо профілактики інсультів;

- забезпечити кращий догляд і підтримку тих, хто вижив після перенесеного інсульту.

За офіційною статистикою, в Україні цереброваскулярні захворювання є причиною смертності № 2 (100 000–110 000 смертей, близько 14% усіх померлих). Щороку стається 100 000–110 000 інсультів (понад третина з них — у людей працездатного віку), 30–40% хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50% — протягом року від початку захворювання; 20–40% хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5% первинної інвалідності) і лише близько 10% повертаються до повноцінного життя.  Серцево-судинні захворювання є головною причиною всіх смертей в Україні (67%). За цим показником наша країна лишається одним із європейських лідерів.

Складна ситуація також і в Донецькій області.

У 2021 році хворі з цереброваскулярними хворобами в структурі хворих з хворобами системи кровообігу, пролікованих в стаціонарах, складають 18% (2020 рік – 15,6%). Але в структурі  смертності  від хвороб системи кровообігу, смертність пролікованих в стаціонарах від  цереброваскулярних  хвороб, складає 46,1% (2020 рік – 47,5%).

Фактори ризику інсульту: високий артеріальний тиск, малорухливий спосіб життя, наявність шкідливих звичок (куріння і надмірне вживання алкоголю), високий рівень холестерину в крові, ожиріння і діабет. Змінивши свій спосіб життя можна значно знизити ризик інсульту.

Інсульт: причини та види

Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.

Існують два різновиди інсульту:

- геморагічний, що спричинений розривом мозкової артерії;

- ішемічний, коли артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.

В Україні рівень захворюваності та смертності від інсульту суттєво вищий (в певних вікових категоріях — в рази), порівняно з країнами ЄС. Це пов’язано, передусім, з дуже низьким рівнем обізнаності населення щодо причин, симптомів (перших ознак) та наслідків інсульту, в той час, як це — життєво необхідні знання. Адже від того, як швидко та ефективно буде надана медична допомога людині з інсультом, залежить те, чи повернеться вона до повноцінного життя.

Як розпізнати інсульт.

- Раптове погіршення зору на одному чи обох очах,

- Плутанина з вимовою та розумінням слів,

- Раптове оніміння в тілі, обличчі або в кінцівках, особливо з одного боку тіла,

- Втрата координації та балансу тіла,

- Сильний головний біль без зрозумілих причин,

- Втрата контролю над кінцівками, неможливість підняти обидві руки одночасно.

Профілактичними заходами попередження інсультів є правильна організація режиму праці та відпочинку, харчування, запобігання нервово-психічним перенапруженням, профілактика і лікування судинних захворювань. Інгредієнти середземноморської дієти, в тому числі фрукти і овочі, хліб, пшениця та інші круп'яні культури, оливкова олія, риба і червоне вино, можливо, здатні окремо або разом знижувати ризик розвитку інсульту.

Лікування інсультів спрямоване на нормалізацію дихання, серцево-судинної діяльності, покращення кровопостачання мозку, боротьбу з набряком мозку, хірургічне втручання, відновна терапія, лікувальна фізкультура, масаж тощо.  Процес лікування хворих на інсульт довготривалий і головне місце в ньому посідає фізична реабілітація під керівництвом фізичного реабілітолога.

Пам’ятайте, навіть за найменшої підозри на інсульт слід негайно звернутися за екстренною медичною допомогою.

Вчасна допомога — основний шанс врятувати життя та здоров’я.

 

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»
Чайка Т.П.
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net