Туберкульоз — це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котра передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Основним джерелом туберкульозної інфекції є людина, хвора на туберкульоз. Туберкульоз, у більшості випадків, уражає легені, але захворювання може ушкодити будь-який орган, наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи тощо.
Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення його серед людей. Виявити початкові туберкульозні зміни в легенях можна лише рентгенологічними методами обстеження.
Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів на повне одужання при умові ефективного лікування. Для діагностики використовуються загальноприйняті методи виявлення туберкульозу:
- періодичне флюорографічне обстеження (1 раз на рік);
- рентгенографія органів грудної порожнини за медичними показаннями;
- лабораторні методи: обстеження харкотиння на наявність мікобактерій у осіб, які кашляють більше 2 тижнів, бактеріоскопічне дослідження біологічних субстратів (мокротиння, сечі та ін.) за медичними показаннями;
- серед дітей і підлітків методом профілактики туберкульозу є своєчасне проведення туберкулінових проб і щеплень БЦЖ.
С початку 2022 року на території обслуговування Слов’янської філії ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» зареєстровано 10 випадків туберкульозу органів дихання, показник на 100тис. населення складає 6,39, що вище обласного рівня на 7,95%. З них бактеріологічно підтверджених 5 випадків, показник на 100 тис. населення становить 3,19. Захворюваність зареєстрована на адміністративних територіях Слов’янської ОТГ – 8 випадків, показник складає 7,01 на 100тис. населення, Миколаївської ОТГ– 1 випадок, показник складає 4,63 на 100тис. населення, Святогірської ОТГ – 1 випадок, показник складає 10,89 на 100тис. населення.
З профілактичною метою здоровим людям слід:
– дотримуватись правил особистої гігієни;
– дотримуватись збалансованого харчування;
– відмовитись від шкідливих звичок, особливо паління;
– вести здоровий спосіб життя;
– уникати простудних хвороб та своєчасно звертатись до лікарів;
– регулярно проходити флюорографічне обстеження.
Пам’ятайте:
Туберкульоз не розрізняє соціального статусу і однаково небезпечний для всіх.
Лікування туберкульозу необхідно розпочинати якомога раніше, аби швидше і легше досягти результату. |