logo Ukrainian flag
 
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ЛІСТЕРІОЗ!!!

Лістеріоз (хвороба річки Тигр, нейрельоз, грануломатоз  новонароджених) – небезпечне зооантропонозне захворювання тварин і людей,  яке викликається бактеріями роду Listeria. Перші згадки про цю хворобу датуються ще 1892 роком. Але сьогоднішню офіційну назву  бактерії отримали в 1927 році, коли мікробіолог Пірі виділив їх від гризунів і назвав лістеріями в честь англійського хірурга Д.Лістера.

Останні роки лістеріоз привертає увагу внаслідок зростання захворюваності і навіть летальності. За даними ВООЗ, щорічно в світі реєструється декілька тисяч випадків цього захворювання. Один із спалахів був зареєстрований у Данії в 2014 році, коли померло 12 осіб. Спалах було викликано зараженим м’ясом, з якого готувалися сосиски на м’ясній фабриці. В 2018 році в Європі захворіло на лістеріоз 47 людей, з них 10 померло. В 2019 році виник спалах в Іспанії, підтверджено 222 випадки захворювання.

В Україні захворюваність на лістеріоз реєструється спорадично, на рівні поодиноких випадків, не пов’язаних між собою. За даними Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) України, з 2007 по 2017 роки  в нашій країні було виявлено 22 випадки, з них 6 – летальних, в т.ч. четверо - новонароджених дітей. З 2018 по 2021 роки – 10 випадків захворювання на лістеріоз, за 11 місяців 2022 року – 2 випадки (Полтавська обл. та м.Київ). За попередні роки захворюваність реєструвалась практично у всіх регіонах України.

Що ж собою представляють лістерії? Це мікроскопічні рухливі палички, які мають різноманітні форми і розміри. Широко розповсюджені в природі: у грунті, піску, воді.

Відрізняються високою стійкістю до умов зовнішнього середовища. Добре зберігаються та розмножуються навіть при температурі (–4…–6˚С), за що отримали назву «мікроб холодильника». У грунті лістерії зберігаються до 11 місяців, у сіні, соломі – до 20 місяців, у прісній воді  стоячих водойм можливість інфікування зберігається протягом року.

При температурі 100 ˚С гинуть через 5-10 хвилин.

Резервуаром лістерій є сільськогосподарські тварини (свині, вівці, мала та велика рогата худоба, кролі, коти, собаки), домашня і дика птиця, в т.ч. голуби, гризуни. Також лістерії знайдені у єнотів, лисиць, диких копитних, в рибі і морепродуктах. Від тварин лістерії потрапляють у зовнішнє середовище з сечею, випорожненнями, молоком, кров’ю, носовим слизом, навколоплідними водами. А ось джерелом зараження для сільськогосподарських тварин є корми, особливо силос,  де умови для розмноження бактерій дуже сприятливі. Також живильним середовищем для бактерій є продукти харчування – риба, молоко, м’ясо, овочі, фрукти.

Зараження людини пов’язане із доглядом за хворими тваринами та птицею. Передаються лістерії через порізи, мікротріщини на шкірі, в які потрапляють виділення хворих тварин. Також зараження людини відбувається при вживанні молочної, рибної та м’ясної продукції без термічної обробки (м’які сири, молоко сире, в’ялені та сирокопчені м’ясні продукти, напівфабрикати), сирої води, неякісно вимитих фруктів, овочів.  Від людини до людини передача бактерій відбувається фекально-оральним шляхом, тому необхідно дотримуватись правил особистої гігієни, в т.ч. ретельно мити руки. Спостерігається також вертикальний шлях передачі лістерій від матері до дитини. Траплялись випадки зараження через укус кліща та при операціях пересадки внутрішніх органів (нирки).

Найнебезпечнішим це захворювання є для вагітних, оскільки дуже часто стає причиною невиношування плоду, мертвонародження дитини, передчасних пологів, народження дитини з вадами розвитку. При цьому вроджений лістеріоз загрожує високим ризиком летальності і вважається одним з найважчих варіантів розвитку цього захворювання. До групи ризику із захворюваності на лістеріоз відносяться люди похилого віку, хворі на цукровий діабет, із проявами ниркової та серцевої недостатності, діти з імунодефіцитними станами, онкологічні хворі та ВІЛ-інфіковані особи. До професійної групи ризику – працівники тваринницьких ферм, птахофабрик, м’ясокомбінатів.

Які ж симптоми лістеріозу? Проявляється це захворювання ураженням центральної нервової системи, септичними проявами або проходить у безсимптомній формі. Із зараженими продуктами збудник лістеріозу потрапляє через кров або лімфу в печінку, селезінку, легені, лімфатичні вузли і нервову систему. Саме так в організмі з’являються вогнища некрозу, які називають  лістеріоми. Лістеріоз у людини розвивається в залежності від імунної системи. І щоб уникнути серйозних ускладнень при появі симптомів, схожих на харчове отруєння: слабкість, озноб, підвищена температура, діарея, необхідно негайно звертатись до лікаря. Іншою формою хвороби є ангінозно-септична, яка нагадує ангіну. По мірі прогресування хвороби страждає центральна нервова система (головний мозок) з проявами менінгіту, енцефаліту або абсцесу мозку. Важкі мозкові ураження спостерігаються у немовлят і хворих на імунодефіцит. У вагітних жінок лістеріоз може протікати безсимптомно. Як наслідок – внутрішньоутробне зараження плоду, яке призводить до переривання вагітності або аномалій розвитку плода.

І тому ні в якому разі не можна займатися самолікуванням.

Заходи профілактики. Щоб максимально убезпечити себе від захворювання на лістеріоз, необхідно дотримуватись дуже простих рекомендацій. Вживати продукти харчування, особливо м’ясні, молочні, рибні після термічної обробки (смаження, запікання), яка на 100% знищує лістерії. Зберігати в холодильнику на різних полицях сирі та готові продукти. При нарізці варених і сирих продуктів користуватися різними дошками. Ретельно мити овочі, фрукти перед вживанням. Використовувати воду перевіреної якості. Не купувати продукти харчування на стихійних ринках, де не може бути гарантована належна якість. Вагітним краще відмовитись від вживання молочних продуктів домашнього приготування без достатньої термічної обробки. Дотримуватися заходів особистої гігієни: мити руки після відвідування громадських місць, туалету, перед вживанням їжі. Працівникам тваринницьких господарств, птахофабрик слід уважно ставитись до техніки безпеки, використовуючи засоби індивідуального захисту.

Пам’ятайте! Дотримання елементарних правил гігієни збереже Ваше життя!!!

 

 

В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу                                         О.Медвєдєва
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net