logo Ukrainian flag
 
День народження «Очей що бачать».

29 січня щороку святкується «День народження «Очей що бачать – собаки поводиря». Часто можна спостерігати на вулиці людину в темних окулярах, якого веде хтось під руку, або ж ця людина намацує собі дорогу за допомогою палиці. Таким нелегким є щоденне переміщення сліпих людей, які змушені вчитися орієнтуватися тільки на свій слух, нюх і тактильні відчуття, або просити допомоги у зрячих.

У більшості випадків справжнісіньким виходом і порятунком для таких людей стають собаки-поводирі. Вони направляють свого господаря і оберігають його в будь-якій ситуації. Собака-поводир - це очі незрячого людини.

Література, художні твори, гравюри і ксилографії змушують істориків вважати, що службові тварини з'явилися принаймні в середині 16 століття. Однак перша систематична спроба навчити собак допомагати сліпим людям була зроблена близько 1780 року в паризькій лікарні для сліпих "Les Quinze-Vingts". Систематичне навчання собак-поводирів зародилося в Німеччині під час Першої світової війни для допомоги сліпим ветеранам.

29 січня проводиться День народження «Очей що бачать» собаки-поводиря. У 1929 році Морріс Френк з собакою по кличці Юстіс основали школу «The Seeing Eye» в Нешвіллі, штат Теннессі, США, де стартувала системна підготовка собак до однієї з найблагородніших місій - стати очима для незрячих людей.

Наразі в Україні немає жодного центру із підготовки собак-поводирів. Собака-поводир - це так само професія, якій той навчається від самого народження протягом двох років. Також навчається і незряча людина, як взаємодіяти із собакою-поводирем, і лише після цього собаці надаються дозвільні документи, собака сертифікується - і тільки тоді на нього поширюється цей особливий статус собаки-поводиря; тільки тоді із нею має бути вільний доступ до закладів громадського простору, до транспорту, до інфраструктури. І взагалі заборонено, поки собака не готова, виходити з нею в місто. Ескалатор - це взагалі найбільш небезпечна ділянка для собаки-поводиря. У Лондоні собаку для цього спеціально готують два місяці, і не всім навіть підготовленим собакам-поводирям, сертифікованим, цей дозвіл надається.

Зараз, в світі, в якості поводирів використовуються такі породи собак, як ротвейлер, німецька вівчарка, лабрадор-ретривер, різеншнауцер. Важливою навичкою собак-поводирів є так звана «розумна непокора». Добре навчений чотирилапий не повинен виконувати команду, якщо це загрожує говподареві-інваліду. Натомість собака приймає власне рішення, тобто проявляє "розумну непокору". Середній термін служби собаки-поводиря становить 7-8 років. Багато собак-поводирів живуть і працюють до 10 або 11 років.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net