logo Ukrainian flag
 
МАЛЯРІЯ

По міжнародній кваліфікації малярія відноситься до небезпечних інфекційних захворювань. За даними ВООЗ, за останні 10 років малярія за кількістю смертей (після пневмонії та туберкульозу) з третього місця вийшла на перше серед інфекційних хвороб. Найбільш високий рівень захворюваності та смертей припадає на країни Африканського, Азіатського та Південноамериканського регіонів. В 2021 році у світі відмічалось збільшення випадків смерті від малярії. Причиною стали збої у системі охорони здоров’я низки країн унаслідок боротьби з коронавірусом. Водночас у ВООЗ зазначили, що ситуація могла бути гіршою. В організації прогнозували на період пандемії коронавірусу зростання вдвічі кількості померлих від малярії в окремих регіонах Африки. Щорічно в світі реєструється до 300 млн.випадків захворювання, з них до 700 тис.смертельних. Найбільш вразливими до цієї хвороби є маленькі діти до 5 років, вагітні жінки та туристи, які прибувають в ендемічні з малярії країни.

В Україні випадки місцевої малярії були ліквідовані в середині минулого століття. За даними ДУ“Центр громадського здоров’я  МОЗ  України” в нашій державі мають місце лише привезені випадки. Щорічно в Україні реєструється до 50 випадків завізної малярії. За 2021 рік підтверджено 38 випадків, за минулий період 2022 року зафіксовано 9 випадків захворювання. В Донецькій області щорічно виявляють по декілька випадків малярії, завезеної з ендемічних регіонів. В 2021 році в області був 1 випадок малярії. В червні 2022 року також зареєстровано випадок малярії оvale (рецидив) в сезон передачі малярії і ефективного зараження комарів. Хворий перебував в країнах Азії, ендемічних з малярії, де і захворів. Після лікування повернувся до України, де захворів повторно. В результаті лабораторного дослідження крові було виявлено малярійні плазмодії. Призначено і проведено курс специфічного лікування.

Малярія залишається однією з небезпечних хвороб, яка передається від хворої людини до здорової тільки через укуси комарів роду Anopheles. В Донецькій області існують всі передумови для виникнення місцевих випадків захворювання на малярію від завізних: висока кількість малярійних комарів, збільшення сезону передачі малярії та міграції громадян в ендемічні по малярії країни.

Комар малярійний (Anopheles maculipennis )

Характеризується це захворювання лихоманкою, головними та м’язовими болями, сильним потовиділенням, задишкою, анемією, збільшенням печінки, селезінки та іншими тяжкими порушеннями органів, в окремих випадках може призвести до смерті. Але малярія піддається лікуванню, якщо воно проведено своєчасно. Захворювання на малярію можна запобігти. При виїзді до країн, в яких високий ризик виникнення цієї хвороби, необхідно звернутись до сімейного лікаря для призначення хіміопрофілактики. Згідно з рекомендаціями ВООЗ починати профілактичне лікування потрібно ще за тиждень – два перед від'їздом, продовжувати весь термін перебування за кордоном та протягом 3-4 тижнів після повернення. Саме в цей період висока ймовірність захворіти на найбільш небезпечну форму малярії - тропічну. Перебуваючи в ендемічній по малярії країні необхідно забезпечити індивідуальний захист від укусів комарів (використання фумігаторів, репелентів), захистити житлові приміщення від зальоту переносників. Якщо при поверненні додому ви відчули прояви лихоманки, негайно звертайтесь до сімейного лікаря. Бо своєчасна діагностика і лікування цього небезпечного захворювання збережуть вам життя.

 

В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу   Олена Медвєдєва

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net