Останнім часом у світі зросла інтенсивність поширення алергійних захворювань, як у дорослого населення, так і у дітей. Будь-який домашній пил є комплексом алергенів. Алергічні захворювання за розповсюдженістю займають третє місце після серцево-судинних та онкологічних захворювань. Алергію називають "хворобою цивілізації".

Ліжко людини є основним місцем перебування кліщів домашнього пилу (Dermatophagoides pteronyssinus). Розміри кліщів домашнього пилу від 0,1 мм (личинка) до 0,25-0,3 мм - доросла самка. Виявити їх може тільки фахівець, в спеціально зібраних для цього пробах пилу. Їх "небезпека" для людини пов'язана із здатністю кліщів продукувати кліщові алергени.
Кліщі живляться виключно продуктами відлущування епідермісу: клітинами, лусочками, волосками та іншими роговими рештками, які людина втрачає 0,5-1 г за тиждень. У домашній пил кліщі потрапляють із ковдр, матраців, подушок, постільної білизни, м’яких меблів та іграшок, килимів, масивних штор, кімнатних рослин, штучних квітів, книг та ін.При відсутності ефективного провітрювання та систематичного прибирання, алергенні кліщі розмножуються без особливих перешкод. В одному грамі побутового пилу може міститися понад 500 дерматофагоїдних кліщів.
Сприятливими умовами для їх розмноження є температура вище +22ºС та висока вологість повітря (70-80%). В 1г побутового пилу може міститися від 200 до 15 тисяч екземплярів кліщів. Потомство однієї самиці за рік може нараховувати 5млрд.кліщів.

За природою кліщові алергени є травними ферментами і містяться в екскрементах кліщів. За добу кліщ може виділяти до 10-20 фекальних кульок, які швидко накопичуються і довго (близько 4 років) зберігаються в пилу житла. Формування у людини підвищеної чутливості до кліщових алергенів може служити причиною розвитку алергічних захворювань: алергічного риніту (нежиті), атипічного дерматиту, бронхіальної астми.
Необхідно пам'ятати, що більшість кліщових алергенів легко розчиняються у воді та у водно-сольових розчинах, тому своєчасне і якісне прання постільної білизни та вологе прибирання - це ефективний, простий та доступний засіб боротьби з кліщами домашнього пилу.
З метою недопущення масового розмноження кліщів необхідно: — проводити вологе прибирання приміщень, мити підлогу краще солоною водою (100-200 гр. кухонної солі на 10 л. води); — регулярно чистити м’які меблі, ковдри, постільні речі пилососом; — застосовувати пластикові чохли на матраци; — використовувати синтетичні подушки, наматрацники, ковдри; — просушувати теплі речі, ковдри та ін.; — книги на полицях протирати вологою губкою, щіткою; — прогрівати приміщення та підтримувати низьку вологість повітря.
Тож пам’ятайте, дотримання наших рекомендацій допоможе уникнути захворювань, у тому числі викликаних алергенними кліщами!
Ентомолог Мар’їнської філії ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Яніна ВЕРБИЦЬКА |