logo Ukrainian flag
 
Реагування на небезпеки у галузі громадського здоров’я–одне з основних завдань Центрів контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України під час військових подій.

Ескалація військового конфлікту з країною-агресором з 24 лютого 2022 року руйнує привичне мирне життя українців. Війна завжди має екологічні наслідки, завдає шкоду громадському здоров’ю, землям і місцевості, поверхневим і підземним водам, а також рослинному та тваринному світу. Бойові дії значно підвищують ризики інцидентів на промислових та інфраструктурних об’єктах. Особливо небезпечними для довкілля є військові конфлікти, війни, що відбуваються в промислово розвинених регіонах, таким як наша Донеччина, із великою концентрацією промислових підприємств, екологічно небезпечних установок та споруд. За час війни в Україні сталося вже понад 10 хімічних інцидентів, у тому числі хімічний інцидент з ракетою, яка впала на хімічний склад з мінеральними добривами в Тернопільській області, пошкодження резервуарів з азотною кислотою в Луганській області, пожежі на сховищах нафти внаслідок обстрілів, витік аміаку в Бахмутському районі, пошкодження сховища селітрі в Краматорському районі Донецької області.

11.05.2022 після пошкодження сховища з аміачною селітрою в Краматорському районі за завданням міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, фахівцями Краматорської районної філії ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» проведені дослідження атмосферного повітря на території житлової забудови міста Краматорська. За результатами досліджень вміст шкідливих забруднюючих речовин в атмосферному повітрі міста не перевищує гранично-допустимих концентрацій, відповідає вимогам «Гігієнічних регламентів допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць», затверджених Наказом МОЗ №52 14.01.2020 року.

30.05.2022 у Бахмутському районі внаслідок бойових дій також виникла надзвичайна ситуація, яка призвела до хімічного забруднення середовища - пошкоджено герметичність гілки аміакопроводу «Тольятті - Одеса». Аміакопровід не використовувався з 2014 року, засувки були закриті, але аміак був та відбувся його вилив. До Бахмутської районної філії для проведення досліджень відповідні служби або органи для проведення досліджень не зверталися, але 31.05.2022 наші фахівці виконали дослідження проб повітря – вміст аміаку склав 0,066 мг/м3, тобто перевищення гранично-допустимих концентрацій не зареєстроване.

За запитом Уряду України Державною Установою «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» в червні 2022 року був організований та проведений онлайн тренінг на тему «Основи оцінки ризиків для громадського здоров’я. Оцінка ризику під час хімічних аварій на виробництві у контексті громадського здоров’я». У тренінгу прийняли участь і фахівці нашої установи, які залучені до роботи груп хімічного спостереження згідно завдання Міністерства охорони здоров’я України, тобто системи оперативних центрів реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я.

Однією метою цього тренінгу було представити загальний контекст швидкої оцінки ризику під час хімічних аварій та основні принципи до готовності та реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з хімічними речовинами. Фахівці ознайомилися та придбали навички з основних принципів управління та швидкої оцінки ризику надзвичайних ситуацій, пов’язаних з хімічними речовинами в Україні, виконали практичні завдання по можливим надзвичайним ситуаціям.

З початком бойових дій зрослі ризики виникнення надзвичайних ситуацій по всій території України, тому робота ДУ «Донецький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» у межах компетенції зосереджена на запобіганні, виявленню та ефективному реагуванню на надзвичайні події у галузі громадського здоров’я та координації заходів реагування на хімічні, біологічні, радіаційні, ядерні ризики та протидії на можливе застосування зброї масового ураження. З цією ціллю установою затверджено склад груп спостереження, реагування. Вони утворені як в обласної установі, так і в кожному відокремленому територіальному підрозділі Центру (філії), які готові до дій за призначенням у взаємодії з територіальними формуваннями цивільного захисту. З метою швидкого реагування на надзвичайні ситуації в сфері громадського здоров’я, з перших днів війни лабораторії Центру забезпечують проведення щоденного моніторингу якості та безпечності питної води, що подається населенню, здійснюється моніторинг гама-фону та стану атмосферного повітря на території регіону.

 

Берегова О.О., завідувачка відділом моніторингу та реагування на небезпеки ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net