Трихінельоз - цепаразитарне захворювання людини і деяких тварин: свиней, домашніх і диких гризунів, в дикій природі - ведмедів, диких кабанів, борсуків, морських ссавців.
Трихінельоз людини може бути виявлений усюди, де вживається в їжу свинина. За останні роки випадки трихінельозу не реєструвалися, але існує великий ризик виникнення захворювання, особливо в умовах бойових дій, при вживанні в їжусирого або недостатньо термічно обробленого м'яса або сала з прошарками м'язової тканини, ураженого личинками трихінел та придбаного настихійних ринках,де не проводиться ветеринарно - санітарна експертиза.
Потрапивши в організм з зараженим м'ясом личинки трихінел під впливом шлункового соку звільняються від капсули і проникають у слизову оболонку тонкої кишки, в якій розвивається запальна реакція, що сприяє зростанню, дозріванню паразита, а потім міграції юних личинок. При помірно інтенсивній інвазії до кінця першого тижня після зараження у тонкому кишківнику виявляються самки трихінел.
Дорослі трихінели живуть 5-7 тижнів. Самки після запліднення відроджують від 200 до 1500 личинок, які потрапляють у лімфатичну, а потім у кровоносну систему та розносяться по всьому організму. Через 18 днів, коли личинка досягне 0,8 мм завдовжки, тіло трихінели згортається в спіраль, та з 4 тижня починає інкапсулюватися, тобто покриватися шаром гіаліну та сполучної тканини.
Симптоми захворювання в людини виникають через 5-45 днів (в середньому через 10–20 днів). Характерними ознаками трихінельозу є болі в м'язах, набряки обличчя, особливо повік, підвищення температури тіла, зміни в крові, головний біль, слабкість, зниження працездатності. При тяжкому перебігу хвороби уражаються внутрішні органи, серцево-судинна, центральна нервова система.
Джерелом зараження людини є свині, у дикій природі – бурі, чорні, білі ведмеді, дикі кабани, борсуки, морські ссавці – моржі, тюлені, кити.
Кругообіг інвазії відбувається між свинями, собаками, кішками та домашніми гризунами, до нього можуть включатися і дикі гризуни.
З метою попередження зараження трихінельозом необхідно дотримуватися таких вимог:
- купувати м'ясо, м'ясні продукти які пройшли ветеринарно-санітарну експертизу;
- вживати добре проварене м'ясо, м'ясні продукти;
- проводити ветеринарно–санітарний контроль м'ясних продуктів з індивідуальних господарств, м'яса диких тварин;
- не годувати свиней тушками диких тварин, котів, собак та термічно не обробленими м'ясними відходами, відходами мисливського промислу;
- утримувати приміщення для перебування свиней у чистоті, знищувати гризунів.
Лікар-паразитолог Наталія ЧЕТВЕРИК |