logo Ukrainian flag
 
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ЛЕПТОСПІРОЗ!!!

Лептоспіроз (хвороба Васильєва – Вейля, водна гарячка, нанукаямі) - небезпечне природновогнищеве інфекційне захворювання, що викликається патогенними бактеріями роду Leptospira. Ці бактерії дуже рухливі, зовні схожі на спіралі. Вони відносно нестійкі у зовнішньому середовищі, при підсушуванні та кип’ятінні гинуть миттєво, при обробці дезінфектантами – протягом 10 хвилин. Але ці бактерії стійкі до впливу низьких температур(добре зберігаються в замороженому стані), довго живуть в прісноводним водоймах – до одного місяця, у вологому ґрунті – до 270 діб.

Джерелом інфекції стають хворі і перехворілі тварини (гризуни, лисиці, корови, кози, вівці, коні, собаки, свині), які виділяють бактерії у природне середовище з сечею, фекаліями, молоком, а також виділеннями з легенів та статевих органів.

Постійним резервуаром бактерій лептоспір  є гризуни, які несуть велику епідеміологічну та епізоотологічну небезпеку. Захворіти можна при догляді за  хворими та інфікованими тваринами, під час купання та рибної  ловлі в заражених водоймах, при сінокосі на зволожених територіях, ходінні босоніж по вологому ґрунту, тощо. Найчастіше хворіють на лептоспіроз доярки, фермери, пастухи, мисливці, лісники, ветеринари, шахтарі, працівники служб каналізації. Цьому захворюванню  характерна літньо-осіння сезонність.  У тіло людини бактерія потрапляє через порізи, мікротріщини та рани на шкірі, а також слизові оболонки (ніс, рот, очі). Від людини до людини захворювання не передається.

Лептоспіроз зустрічається у всьому світі. Україна не є винятком. За 2021 рік в нашій країні  було зареєстровано 122 випадки цього захворювання, за 9 місяців 2022 року - 107 випадків. В Донецькій області в 2022 році випадків захворювання на лептоспіроз не зареєстровано,  останні випадки реєструвались в 2017 році (3 випадки), у 2016 році - 1 випадок. Однак у зв’язку із збільшенням чисельності та поширенням гризунів на нові території, вірогідність захворювання людей на лептоспіроз в нашій області залишається високою.

Які ж основні симптоми захворювання на лептоспіроз?

Сприйнятливість у людей до лептоспірозу висока. Інкубаційний період при цьому захворюванні складає, в основному, від 4 до 14 днів. Початок характеризується підвищенням температури до 39-40°С, головним болем, безсонням, вираженою спрагою. З’являються болі в м’язах (переважно в литкових), пізніше приєднується жовтушність шкіри і слизових оболонок, висипи на шкірі різного характеру. Обличчя стає одутлим, склери очей - з вираженими судинами. При розвитку важких форм – марення, порушення свідомості і безсилля. Але характерною ознакою залишається біль в литкових м’язах, особливо при натисканні, і подальше обмеження рухливості хворого через біль. Збільшуються печінка і селезінка, через крововиливи з’являються болі в животі. Надалі, без лікування, лептоспіроз приводить до гострої ниркової недостатності, ураження печінки, менінгіту, менінгоенцефаліту, міокардиту,  а в окремих випадках - до смерті. Іноді лептоспіроз складно діагностувати, бо симптоми можуть нагадувати грип чи ГРВІ. До того ж, інколи недуга може мати безсимптомний перебіг. Тому, при підозрі на лептоспіроз негайно звертайтесь за медичною допомогою, щоб якнайшвидше розпочати лікування. Бо захворювання прогресує швидко. Несвоєчасне звернення до лікаря може коштувати життя.

Щоб уникнути захворювання на лептоспіроз, дотримуйтесь наступних рекомендацій:

- не вживайте в їжу м’ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин, сиру воду з відкритих водоймищ (особливо в воєнний час при проблемах з централізованим водопостачанням),

- уникайте контактів із хворими та інфікованими тваринами,

- проводьте боротьбу з гризунами,

- вакцинуйте домашніх та сільськогосподарських тварин проти лептоспірозу,

- уникайте потенційно заражених мілководних водоймищ, риболовлі в них. Пам’ятайте, що ризик зараження зростає під час купання в таких водоймах, особливо при наявності на тілі подряпин, ран та ковтанні води,

- відмовтеся від прогулянок босоніж у заболочених місцях,

- дотримуйтесь правил особистої гігієни – вдягайте гумові чоботи, рукавички при риболовлі, полюванні, польових роботах.

Не будьте байдужими до свого здоров’я! Бережіть себе!

 

В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу                       О.М.Медвєдєва
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net