Дата в 2023 році відзначається в 2-й четвер березня. Це глобальна кампанія з підвищення обізнаності про здоров'я, в якій основна увага приділяється важливості нирок і скорочення частоти і наслідків захворювань нирок і пов'язаних з ними проблем зі здоров'ям у всьому світі. Ці березневі заходи у першій декаді місяця мають традиційний щорічний характер.

Ваші нирки щодня перекачують понад 50 галонів крові. Вони регулюють вміст солі в організмі. Хоча у більшості людей дві нирки, для здорового життя достатньо однієї функціонуючої нирки.
Щодня середня людська нирка фільтрує від 112 до 144 літрів крові та виробляє від 0,94 до 1,7 літрів сечі на день. Нирки діють як фільтр, видаляючи відходи та зайву рідину з організму. Нирки також виробляють гормони, які регулюють різні функції організму. Ренін - один із таких гормонів, який регулює кров'яний тиск.
До факторів ризику захворювання нирок належать: діабет, високий кров'яний тиск і вік 60 років і старше. У нормі нирки мають розмір кулака або 10-12 см.
Сечокам'яною хворобою страждають близько 200 млн. людей у світі. В Україні, за статистикою МОЗ України, камені в нирках "носить" приблизно кожен сьомий її житель. У науці не існує загальновизнаної теорії утворення каменів у нирках. Відомі лише фактори, про які необхідно знати для профілактики сечокам'яної хвороби. Це спадковість, коли сечокам'яною хворобою страждали кровні родичі, запальні захворювання сечостатевих органів (цистит, пієлонефрит), перенесені операції на нирках і сечовому міхурі, вроджені аномалії сечовивідних органів, недостатнє надходження в організм вітамінів А і D, тривале лікування сульфаніламідними препаратами. Також велике значення має якість питної води - жорстка вода з високим рівнем солі.
Профілактика захворювань нирок.

Профілактика захворювань нирок передбачає дотримання правил здорового способу життя. Попередити розвиток небезпечних патологій, особливо за наявності факторів, що привертають до них, і зберегти здоров'я допоможуть наступні рекомендації:
- підтримувати нормальну фізичну активність:
фізичні навантаження допомагають нормалізувати артеріальний тиск, покращити мікроциркуляцію крові в нирках і зменшити ризик розвитку хронічних хвороб нирок. Норма фізичної активності завжди є індивідуальною;
- дотримуватися питного режиму:
необхідно вживати не менше 1,5 л води на добу, рідина використовується нирками як розчинник для накопичених в тканинах продуктів розпаду і фільтрації сечі. Пити треба регулярно рівними порціями впродовж всього дня, орієнтуючись на відчуття спраги. Соки, солодкі газовані, соковмісні напої варто суттєво обмежити;
- дотримуватися безпечного харчування:
включити в раціон молочні продукти, рибу та морепродукти, свіжі ягоди, овочі та фрукти, виключити з раціону жирну та смажену їжу, важкі бульйони, гострі соуси та спеції, соління, відмовитися від міцної кави та чаю або звести їх вживання до мінімуму, харчуватися часто й невеликими порціями;
- відмовитися від шкідливих звичок та вживання алкоголю:
куріння є однією із причин зменшення кровопостачання нирки, що призводить до погіршення функції органу та підвищує ризик раку нирок. Регулярний перебір зі спиртним призводить до пригнічення виділення та фільтрації ниркової функції. Спиртне має яскраво виражену діуретичну дію, що підвищує навантаження на нирки і сприяє зневодненню. Значну частину запасів рідини організм витрачає щодо ліквідації алкоголю. В результаті формується дефіцит води, що призводить до загусання крові. А густу кров ниркам фільтрувати значно складніше, ніж нормальну, тому ниркова система відчуває додаткове навантаження і швидко зношується;
- уникати переохолоджень та різких перепадів температур;
- ретельно слідкувати за інтимною гігієною;
- негайно лікувати будь які інфекції;
- регулярно здавати аналізи та проходити медогляд.
Бережіть себе, дотримуйтесь заходів профілактики!
Лікар з гігієни харчування ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦПХ МОЗ» Тетяна Чайка |