logo Ukrainian flag
 
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ОРНІТОЗ!!!

Як відомо, птахи хворіють самі та можуть передавати деякі інфекції людям. До таких інфекцій і відноситься орнітоз – зооантропонозне захворювання, яке передається від птахів людям. Перший випадок орнітозу був зареєстрований в Швейцарії в 1880 році: семеро осіб захворіло на пневмонію після контакту з папугами. Однак лише в 1930 році вдалося виділити збудника орнітозу. Спочатку це захворювання мало назву пситтакоз або папугова гарячка. Вважалось, що ця хвороба може передаватися людям тільки через папуг. Але в подальшому стало зрозумілим, що джерелом інфекції може бути велика кількість птахів. Це понад 150 видів, найчастіше – папуги, канарки, голуби, ворони, качки, кури, індички. У містах зараженість голубів орнітозом сягає більше 50%. Птахи можуть передавати потомству збудника хвороби протягом кількох поколінь.

Зустрічається орнітоз на всіх континентах. Не є винятком і наша країна, де реєструються  випадки цього захворювання.

Збудником орнітозу є внутріклітинний мікроорганізм хламідія Chlamydophila psittaci. Хламідії дуже стійкі у зовнішньому середовищі, добре переносять низькі температури, але чутливі до дії ультрафіолетового проміння та ряду дезинфектантів. У домашніх і диких птахів, які є носіями хламідій, захворювання проявляється у вигляді кон’юктивіту, задишки з хрипами, виділення з носу, сонливості, відмови від корму, проносу, паралічів. Птахи малорухомі, сидять насупившись, не реагуючи на різні подразники. Іноді орнітоз протікає у птахів безсимптомно, але при погіршенні умов їх життя (нестача корму, коливання температурного режиму в приміщенні), хвороба одразу починає проявлятися.

В природних умовах неблагополучними щодо орнітозу вважаються місця гніздування диких птахів, заповідні зони, острови, лимани. Бо саме перелітні птахи є основними розповсюджувачами захворювання.

В навколишнє середовище бактерії потрапляють разом з носовими виділеннями та фекаліями хворих птахів. Людина заражається наступними шляхами: аерогенним (при вдиханні збудника з пилом), фекально-оральним (при вживанні інфікованої їжі або при занесенні збудника в рот з брудних рук), контактно-побутовим (через забруднене збудником пір’я, яйця, предмети побуту).  Заразитися можна тільки від хворих птахів. Від хворої людини до здорової орнітоз не передається, але були поодинокі випадки зараження медичного персоналу, який здійснював догляд за хворими пацієнтами. Найчастіше захворювання розвивається у людей, що часто контактують з птахами: працівників птахофабрик, птахоферм, сільських жителів, у яких в господарстві є птахи, мисливців, ветеринарів, робітників зоопарків і, просто любителів птахів.

Як же захворювання на орнітоз проявляється у людини? Переважно з ураженням дихальної системи, розвитком неврологічних порушень. Інкубаційний період складає 6-17 діб. Захворювання протікає у гострій формі з ураженням легеневої системи: температура різко підвищується до 40°С, виникають нудота, блювота, болі в грудях, суглобах, м’язах, почервоніння обличчя, носові кровотечі, кон’юктивіт, шкірний висип плямисто-папульозного характеру, сухий кашель. Поступово сухий кашель змінюється вологим з виділенням мокроти гнійного характеру. Через тиждень спостерігається збільшення печінки, наполегливі головні болі, порушення сну. При правильно поставленому діагнозі лікування триває до 4-х і більше тижнів. Характерною особливістю пневмонії при орнітозі є її затяжний характер. Іноді гострий період переходить в хронічний з симптомами слабкості, температурою до 38°С, вегето-судинними розладами, збільшенням печінки, селезінки. Може тривати протягом багатьох років. У людей, які перехворіли на орнітоз, залишається нестійкий імунітет, тому можливі повторні випадки зараження.  Але це не означає, що потрібно уникати контакту з птахами.

Просто необхідно дотримуватись елементарних правил гігієни для профілактики цього захворювання:

не годувати пернатих з рота,

не підбирати мертвих птахів,

при догляді за домашніми і декоративними улюбленцями звертати увагу на їх поведінку. Помітивши зміни в поведінці птахів, а тим паче в стані особистого здоров’я, негайно звертатись за медичною допомогою.

При виникненні спалахів орнітозу на птахофермах та птахофабриках, що займаються переробкою пера і пуху, застосовуються санітарно-ветеринарні заходи: хворих птахів знищують, проводиться дезобробка приміщень. За персоналом, що підлягав ризику зараження при контакті з хворими птахами, встановлюють медичний нагляд терміном на 30 днів.

Не будьте байдужими до свого здоров’я! Бережіть себе!

 

В.о.завідувача санітарно-карантинного відділу                     О.Медвєдєва
 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net