logo Ukrainian flag
 
Всесвітній день здоров’я ротової порожнини.

Чи знаєте Ви, що здоров’я ротової порожнини відображає здоров’я організму в цілому, а проблеми в роті можуть впливати на інші органи та системи? Захворювання зубів, без належного лікування, можуть призвести до їх втрати. Поширеність повної втрати зубів швидко збільшується в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. На даний час близько 30% населення світу у віці 65-74 років втрачає всі свої природні зуби

Стоматологи кажуть, що профілактику треба починати з 12 місяців і дотримуватися все життя. Ідеться і про профілактичні огляди, і про лікування, і про гігієну, і про вживання достатньої кількості кальцію, вітаміну D, і про обмеження у споживанні солодощів.

Здоров’я людини на 50% залежить від способу життя, до якого належить і гігієна, і харчування. Нині пересічний українець вживає 50% добової потреби кальцію, а 30% населення має дефіцит вітаміну D (який сприяє засвоєнню кальцію). Фахівці нагадують, що одним із найбільших ворогів зубів є солодощі. Тож їх споживання краще обмежити, а після вживання почистити зуби. Ця порада головним чином стосується дітей, адже стан стоматологічного здоров’я наймолодших пацієнтів лікарі оцінюють як незадовільний: рівень захворюваності українських підлітків у рази вищий, якщо порівнювати з підлітками Європи. Дітей треба виховувати, що хоч яким би досконалим не було лікування, все ж, хвороби краще попереджувати.

Зі шкільних років ми пам’ятаємо, що нам демонстрували, як впливає захворюваність зубів на весь організм. За поганого стану нервової, ендокринної систем, шлунково-кишкового тракту більш активно руйнуються зуби та кісткова тканина, що оточує та утримує зуб. Водночас, велика кількість хворих зубів, вогнища запалення у тканинах, навколо зуба, спричинюють захворювання нирок, серця, печінки. Втрата зубів, а отже, жувальної ефективності, провокує загострення захворювань шлунково-кишкового тракту.

Зима – пора загострень стоматологічних захворювань

У холодну пору року частота випадків загострення стоматологічних захворювань значно зростає. Через несвоєчасну санацію ротової порожнини, негативний холодовий фактор та часті інфекційні захворювання, усі хронічні захворювання зубів і тканин, що оточують зуб, мають тенденцію до прогресування. Тобто, хвороби, які мали безсимптомний перебіг і про існування яких пацієнт може і не здогадуватися, починають турбувати і проявлятися у вигляді гострого болю, припухлості або різноманітних висипань на слизовій оболонці рота. Тому не слід зволікати та займатися самолікуванням і необхідно негайно звертатися за спеціалізованою допомогою до лікаря-стоматолога.

Страх болю не пускає людей до стоматолога

За останні роки у стоматології сталася революція. Це стосується практично всього: лікування, протезування, хірургії, відновлення, реставрації зубів. Наприклад, будь-яку процедуру можна зробити без болю. І це не дрібниця: за спостереженнями стоматологів, часто страх болю не пускає людей до стоматолога. При цьому абсолютна більшість українців мають потребу у стоматологічній допомозі: 98% (!)–у протезуванні, не менше–у лікуванні.

Навіть здоровій людині треба бувати у стоматолога не рідше 1 разу на рік

Стоматологи кажуть, що профілактику треба починати з 12 місяців і дотримуватися все життя. Ідеться і про профілактичні огляди, і про лікування, і про гігієну, і про вживання достатньої кількості кальцію, вітаміну D, і про обмеження у споживанні солодощів.

Здоров’я людини на 50% залежить від способу життя, до якого належить і гігієна, і харчування. Нині пересічний українець вживає 50% добової потреби кальцію, а 30% населення має дефіцит вітаміну D (який сприяє засвоєнню кальцію). Фахівці нагадують, що одним із найбільших ворогів зубів є солодощі. Тож їх споживання краще обмежити, а після вживання почистити зуби. Ця порада головним чином стосується дітей, адже стан стоматологічного здоров’я наймолодших пацієнтів лікарі оцінюють як незадовільний: рівень захворюваності українських підлітків у рази вищий, якщо порівнювати з підлітками Європи. Дітей треба виховувати, що хоч яким би досконалим не було лікування, все ж, хвороби краще попереджувати.

Необхідно пам’ятати, що лікування і профілактика захворювань ясен найбільш ефективні на ранніх стадіях, при перших ознаках хвороби. Тому навіть здоровій людині треба бувати у стоматолога не рідше 1 разу на рік.

Відвідування спеціаліста обов’язкове також з метою контролю за станом порожнини рота з точки зору розвитку пухлин. Є ряд захворювань слизової оболонки порожнини рота (лейкоплакія, гіперкератоз губ, ерозивні хейліти, хронічні тріщини губ тощо), що протікають поволі і не завдають болю або інших неприємностей, але мають схильність перероджуватися у злоякісні пухлини. Своєчасне їх виявлення та лікування допоможе зберегти не тільки здоров’я, а й життя людини.

Необхідно з дитинства приділяти увагу гігієні порожнини рота, грамотно харчуватися, давати зубам жувальне навантаження, регулярно відвідувати стоматолога і Ви збережете свої зуби, а значить, забезпечите здоров’я всьому організму. Тож, яким би досконалим не було лікування, хвороби краще попереджувати.

 

 

Зав. відділення епіднадзору (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань
Селидівської філії ДУ “Донецький ОЦКПХ МОЗ”                    Ольга Маруценко
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net