logo Ukrainian flag
 
Міжнародний день ДНК.

А чи знаєте ви, що людина занадто схожа на дощового черв’яка та банан? Іще століття тому така думка могла б викликати посмішку. Та сьогодні всім відомо, що все живе на планеті Земля має спільні гени, і закладені вони у спіралі ДНК. Саме вона святкує сьогодні свій день народження. 25 квітня світ відзначає Міжнародний день ДНК.

Якщо і присутня рука Бога на Землі, то це дезоксирибонуклеїнова кислота або ж ДНК. В цій маленькій речовині, яку ми не бачимо і не відчуваємо, закладена основа життя. Завдяки ДНК нові покоління отримують генетичну інформацію від своїх батьків, а також передають її далі - своїм дітям. Це стосується не лише людей, а й тварин і рослинний світ.

Відкриття ДНК пов’язують  із 4 іменами:

Фрідріх Мішер. У 1869 році відкрив невідомі структури (нуклеїнові кислоти)  і не зміг зрозуміти що це таке. Він дав їм назву «нуклеус» або «ядро»;

Едвін Чаргафф. У 1905 році вивчив склад нуклеїнових кислот та дослідив нуклеотиди (найменші одиниці, які кодують білки), сформувавши «правила Чаргаффа»;

Розалінда Франклін. У 1950 році зняла видатне «фото 51», де зафіксувала, що ДНК - це подвійний ланцюг;

Джеймс Уотсон та Френсіс Крік у 1953 році остаточно встановили молекулярну структуру спіралі ДНК  і опублікували дослідження в журналі «Nature» 25 квітня. Через 50 років на честь річниці цієї події було засновано Всесвітній день ДНК.

ДНК людини на 50% сходиться з ДНК капусти, та на 60% з ДНК банана.

ДНК будь-якого індивіда сходиться на 99% з іншими людьми на Землі. Виключення складають близькі родичі, у яких схожість геному становить 99,5%.

Генетична схожість людини та шимпанзе становить 98%.

Якщо всі молекули ДНК у тілі розправити в ряд, то довжина ланцюга у 600 разів перевищить відстань від Землі до Сонця.

Серед безхребетних найближчим «родичем» людини є дощовий черв’як.

1 грам ДНК може вмістити 700 терабайтів цифрової інформації - подібний експеримент було проведено в Гарварді.

На орбіті Землі на Міжнародній Космічній Станції зберігається «Диск Безсмертя», який містить ДНК видатних людей. Наприклад, вченого Стівена Хокінга, спортсмена Ленса Армстронга та навіть моделі Playboy Джо Гарсія.

Відомим залишається факт, що багато хвороб передається у спадок. В ДНК зберігається наша генетична інформація, і саме цей тест є одним з найбільш популярних для встановлення родинних зв’язків. Відкриття спіралі ДНК стало для науки революційним. Завдяки виявленню ДНК був розкритий код спадковості, ідентифікований генетичний ризик, розпочато формування запрограмованих властивостей організму, здійснюється оздоровлення спадковості, створюються технології генної інженерії.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net