logo Ukrainian flag
 
Всесвітній день здоров’я ротової порожнини.

Всесвітній день здоров’я ротової порожнини відзначається 20 березня, його відзначають у 177 країнах світу. Мета Дня – максимально акцентувати увагу громадськості на проблемах, пов’язаних зі стоматологічним здоров’ям, підвищення поінформованості щодо підходів до профілактики, раннього виявлення та лікування захворювань ротової порожнини, а також щодо факторів ризику, що призводять до їх розвитку.

Адже переважна більшість населення Землі, майже кожен з нас, на протязі свого життя, так чи інше стикається зі стоматологічними проблемами, багато з яких можна було б уникнути, займаючись профілактикою, починаючи ще з раннього віку.

За даними ВООЗ, більш ніж 90% людей у світі страждають тими чи іншими стоматологічними захворюваннями. Так, на зубний карієс на сьогодні у всьому світі страждають 60-90% дітей шкільного віку та 98% дорослих.

Найчастіше захворювання ротової порожнини не стільки є наслідком генетичної схильності людини, скільки – їх поганих звичок та нездорового способу життя.

В ротовій порожнині в нормі, як і в багатьох інших порожнинах тіла, живуть бактерії, більшість з яких нешкідливі для здоров’я людини. Зазвичай природні захисні сили організму і хороший догляд за ротовою порожниною (щоденне чищення зубів щіткою, зубною ниткою) допомагають тримати дані бактерії під контролем. Однак, без належної гігієни ротової порожнини, бактерії досягають рівнів, які, в свою чергу, призводять до захворювань, таких як зубний карієс і захворювання ясен. Неправильне харчування, вживання деяких медикаментів знижують кількість слини, яка в нормі змиває їжу й нейтралізує кислоти, що виробляють бактерії в ротовій порожнині та допомагає захистити Вас від мікробної інвазії, що може призвести до захворювань ротової порожнини.

Захворювання зубів, без належного лікування, можуть призвести до їх втрати. На даний час близько 30% населення світу у віці 65-74 років втрачає всі свої природні зуби.

Стоматологи кажуть, що профілактику треба починати з 12 місяців і дотримуватися все життя. Йдеться і про профілактичні огляди, і про лікування, і про гігієну, і про вживання достатньої кількості кальцію, вітаміну D, і про обмеження у споживанні солодощів.

Необхідно пам’ятати, що лікування і профілактика захворювань зубів та ясен найбільш ефективні на ранніх стадіях, при перших ознаках хвороби. Тому навіть здоровій людині треба бувати у стоматолога не рідше 1 разу на рік. Відвідування спеціаліста обов’язкове також з метою контролю за станом порожнини рота з точки зору розвитку пухлин. Є ряд захворювань слизової оболонки порожнини рота (лейкоплакія, гіперкератоз губ, ерозивні хейліти, хронічні тріщини губ тощо), що протікають поволі і не завдають болю або інших неприємностей, але мають схильність перероджуватися у злоякісні пухлини. Своєчасне їх виявлення та лікування допоможе зберегти не тільки здоров’я, а й життя людини.

Декілька порад задля здоров’я ротової порожнини.

1. Підтримуйте гігієну порожнини рота. Поганий догляд за зубами призводить до накопичення в роті бактерій, утворення бактеріальної плівки на зубах, унаслідок чого виникають карієс, гінгівіт, пародонтоз. Чистіть зуби зубною пастою упродовж двох хвилин два рази на день. Якщо не маєте змоги почистити зуби – полощіть рот (спеціальними розчинами для цього, за відсутності – звичайною водою) або жуйте гумку (не довше 10 хвилин) без цукру після їжі й перекусів. Міняйте зубну щітку раз на три місяці або відразу після хвороби. Не діліться з іншими засобами особистої гігієни, як-то зубна щітка. Щонайменше раз на день користуйтеся зубною ниткою.

2. Їжте здорову їжу й менше цукру, адже він є основною причиною карієсу (для дорослих норма цукру не більше шести чайних ложок на день, для дітей – три). Харчуйтеся збалансовано, їжте більше фруктів та овочів. Не вживайте солодкі снеки та ласощі між прийомами їжі. Пийте воду замість солодких напоїв, адже вони шкідливі не тільки для рота, але також збільшують ризик розвитку діабету й ожиріння.

3. Не куріть і не вживайте алкоголь. Вживання алкоголю суттєво підвищує ризики появи раку ротової порожнини, гортані, глотки та стравоходу. Також збільшує ризик травм обличчя та зубів через падіння, дорожньо-транспортні пригоди й конфліктні ситуації. Крім того, в алкогольних напоях часто підвищено кислотність і вміст цукру, що збільшує ризик карієсу. Куріння підвищує ризик захворювання ясен і раку ротової порожнини, а також змінює колір зубів, зумовлює неприємний запах із рота, передчасну втрату зубів, утрату смаку та нюху.

4. Регулярно проходьте огляди й консультуйтеся зі стоматологом. Профілактика – найкращий спосіб уникнути проблем зі здоров’ям порожнини рота. Регулярні огляди в стоматолога гарантують, що такі проблеми, як карієс, гінгівіт і пародонтит, можна виявити та вилікувати якомога раніше. Не відкладайте візит до стоматолога, якщо у вас є такі проблеми: їжа часто застрягає між зубами; дискомфорт чи біль у роті або навколо нього; важко кусати певні продукти; чутливість до гарячої, холодної або солодкої їжі; неприємний запах із рота; білі чи темні плями на зубах.

5. Користуйтеся захисними засобами під час занять спортом і поїздок на мото- і велотранспорті. Травми порожнини рота й зубів можна отримати в результаті удару пошкодження зубів і/або інших твердих або м’яких тканин усередині та навколо рота. Лікування таких травм дороге і тривале й може призводити до випадання зубів із тяжкими емоційними наслідками для людини, її психічного розвитку і якості життя.

Заходи профілактики стоматологічних захворювань доступні будь-якій людині. Потрібні лише здоровий глузд, сталість і регулярність в догляді за порожниною рота. Використовуючи правильні способи захисту, в 95% випадків можна вберегти зуби від захворювань. Лише 5% захворювань відносяться до спадкового фактору. Необхідно з дитинства приділяти увагу гігієні порожнини рота, грамотно харчуватися, давати зубам жувальне навантаження, регулярно відвідувати стоматолога і Ви збережете свої зуби, а значить, забезпечите здоров’я всьому організму.

Яким би досконалим не було лікування – хвороби краще попереджувати.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net