logo Ukrainian flag
 
Чим небезпечні постільні клопи і як їх позбутися?

Постільний клоп (лат. Cimex lectularius) - найбільш поширений вид побутових комах, укуси яких доставляють дуже неприємні відчуття у людини.

На місці укусу розвивається гіперемія, набряк, з'являються свербіж,  розчіси, що відкривають шлях до будь-якої інфекції. Інфікування відбувається контактним шляхом через брудні руки та поверхні з розмноженою на них патогенною мікрофлорою. В результаті укуси запалюються і може початися нагноєння. Інша небезпека з боку клопів – алергія на  укуси. Комахи виробляють особливу речовину. Воно має місцевий знеболюючий ефект що допомагає їм напитися крові, залишившись непоміченими. При попаданні в кров'яне русло у людей з підвищеною чутливістю може розвинутися алергічна реакція. Найбільш тяжким можливим станом є анафілактичний шок.

Укуси погіршують загальне самопочуття людини. Сверблячка перешкоджає повноцінному сну, що викликає розвиток дратівливості. Від недосипу знижується працездатність, якість життя мешканців, у квартирах яких оселилися дрібні кровососи. У дітей можливий розвиток залізодефіцитної анемії.

Харчуються постільні клопи людською кров'ю і можуть бути резервуаром багатьох небезпечних інфекційних захворювань, таких як гепатит С, Ку лихоманка, бруцельоз, висипний тиф, тощо.

Увага! Якщо протягом кількох годин або днів після укусу підвищилася температура, з'явилася нудота та інші симптоми інтоксикації, зверніться до лікаря.

Постільні клопи швидко розмножуються та розселяються по всіх куточках квартири. А тому виявлення цих паразитів вимагає вживання термінових заходів щодо їх знищення. Життєвий цикл постільних клопів включає три стани:

• яйце - за наявності постійного джерела живлення самки паразитів роблять кладки щодня. Кожна кладка містить до 12 витягнутих яєць білого кольору. У довжину вони сягають 1 мм.

• німфа (личинка) - має плоске, вкрите ворсинками тільце з яскраво вираженим сегментуванням та трьома парами кінцівок, яка з'являється вже через 7-8 днів із відкладеного яйця. Його довжина становить від 2 до 4 мм. Спочатку воно напівпрозоре, з коричневим відтінком. Черевце молодого паразита вже може вміщувати до 1,3 мг крові.

• імаго (доросла особина) - мають округлу форму тіла, трохи загострену ззаду. Самки домашніх клопів досягають довжини 8 мм, самці - 6 мм. Забарвлення дорослих шкідників темно-буре.

Весь цикл перетворення яйца на статевозрілу особину відбувається в середньому від 35 до 40 днів.

Насичення клопа кров'ю відбувається протягом 10 хвилин. Клопи відрізняються розвиненим нюхом. Вони відчувають повітря, що видихається людиною, на відстані 3 метрів від нього, а його тепло шкідники можуть відчути  на відстані 1,5 метрів. За 1 хвилину клопи долають приблизно 100 см. Але, напившися крові, вони стають повільними та неповороткими. У цей час вони особливо вразливі,  їх легко розчавити уві сні, перекинувшись з одного боку на інший. Тому після пробудження ви можете знайти в ліжку розчавлених особин та плями крові. Дорослі особини «виходять на полювання» 1 раз на 5-6 днів. Німфи потребують їжі частіше: вони смокчать кров щодня. Без неї личинки впадають у анабіоз і у такому стані можуть бути до 1,5 років.

Як клопи потрапляють у квартиру: причини появи клопів у вашій квартирі не пов'язані з її чистотою. Шкідники часто селяться в ідеально чистих та прибраних приміщеннях. Щоб зрозуміти, як могли завестися клопи, дайте відповідь на запитання:

• Як давно ви ходили у гості? Комахи могли забратися на вас і сховатись у складках одягу.

• Як давно ви їздили у відрядження та ночували у готелі? Постільні клопи могли забратися у валізу, верхній та інший одяг.

• Ви робили покупки з рук? Паразити можуть потрапити у ваше житло з вживаним одягом, меблями та побутовою технікою.

• Ви контактували з бездомними тваринами, підбирали їх із вулиці додому? Клопи могли паразитувати на них. Місцем проживання комах можуть бути курники та інші пташники.

Інше джерело шкідників – ваші сусіди. Напевно, ніхто з них не зізнається, що в них оселилися клопи. Але це ніяк не заважає комахам переміщатися з однієї квартири в іншу вентиляційними каналами.

Як значити місця скупчення клопів у квартирі:

Їхні гнізда можна знайти: • за плінтусом • під покриттям для підлоги • у щілинах стін, предметах меблів • усередині електроприладів, у розетках • у шафах з одягом, книгами • у обшивці м'яких меблів • під матрацом, між ним та спинкою ліжка • у складках штор, тюлі • за картинками та іншими укриттями.

Крім прямих доказів наявності паразитів, є непрямі ознаки цього. До них відносять: • плями крові на ліжку • червоні та опухлі плями на тілі, свербіж, що з'являються після нічного сну • характерний для шкідників запах, що нагадує старий коньяк • світло-коричневе лушпиння (хітинові панцирі) і жовтуваті оболонки вже порожніх яєць в затишних кутах меблів, кімнатах.

Увага! Поки клопів у квартирі мало, вони гніздуються поряд із джерелом харчування – місцем, де ви спите. У міру зростання популяції комахи розселяються по всій квартирі.

Методи боротьби з постільними клопами можна умовно поділити на дві основні групи. Вони відрізняються ефективністю, складністю, часом настання результату та безпекою для людей, тварин. При цьому необхідно пам'ятати про особливості їх біології: клопи чутливі до температури повітря у приміщенні. Нормально вони почуваються у діапазоні температур від +10 до +30°С. При температурі понад 50°С клопи та їх яйця гинуть моментально, при температурі нижче +5°С комахи впадають в анабіоз.

Професійна або самостійна дезінсекція, це боротьба зі шкідливими комахами за допомогою їх знищення з застосуванням спецхімікатів 4 класу небезпеки (малонебезпечні), які зареєстровані в державному реєстрі України, мають сертифікат якості та методичну інструкцію щодо застосування. У домашніх умовах вона передбачає в основному обробку квартири спеціалістом, за допомогою методів холодного чи гарячого туману з використанням спеціальних парогенераторів. При цьому активна речовина препарату проникає у важкодоступні місця та спричиняє загибель паразитів. Також можна використовувати звичайний гідропульт, але обробка з його допомогою буде не такою ефективною. При необхідності речі з квартири де є клопи, обробляють у дезінфекційних камерах. При проведенні обробки потрібно обов'язково користуватись засобами індивідуального захисту, після чого вийти з обробленого приміщення.  Потім у даному приміщенні, як мінімум через 4 години проводиться генеральне прибирання з ретельним провітрюванням.

Народні засоби для знищення клопів власними силами: при цьому застосовуються  оцет, скипидар, нашатирний спирт,  камфорне масло, олія чайного дерева, валеріана, борна кислота,  пижма, піретрум.

Народні методи боротьби з домашніми клопами спрямовані на створення умов, у яких життя паразитів стає неможливою. Вони мають на увазі використання трав які мають сильний запах, екологічно чистих препаратів, високих температур за допомогою парових прасок, гарячого пропрасування, використання гарячої води з господарським милом.

Як приготується для проведення дезінсекції: у першу чергу потрібно перекрити для комах усі виходи. Під час обробки вони спробують залишити приміщення через дрібні щілини у підлозі, стінах, витяжні вентиляційні отвори. Якщо вони проникнуть у квартиру до сусідів, дезінсекція дасть лише тимчасовий результат.

Щоб створити перешкоди постільним клопам: • виконайте дрібний ремонт (заробіть щілини) • заклейте скотчем вентиляційні ґрати • заліпіть клейкою стрічкою інші шляхи виходу із квартири.

Професійна чи самостійна дезінсекція має на увазі обробку всього, що знаходиться вдома, розчинами хімікатів і  в основному за їх високої температури. Сюди відносять внутрішнє оздоблення, меблі, іграшки, побутову техніку, текстиль, книжки. Для підвищення ефективності процедури потрібно заздалегідь: • демонтувати розетки; • максимально розібрати меблі;• зняти зі стін картини, годинники, килими;• покласти килимові вироби на підлогу виворотом нагору. Підготовка також включає винос із квартири речей, які не можна піддавати впливу високих температур та хімікатів. Сюди відносять білизну, посуд, предмети особистої гігієни. З кімнат потрібно вивести вихованців, прибрати акваріум, а також піти самим або видалити з квартири своїх рідних.

Необхідно пам'ятати, що якщо ви хочете досягти високого результату в боротьбі з постільними клопами, то при проведенні професійної або самостійної дезінсекції, через 8-10 днів, а потім через 1 місяць може знадобитися повторна дезінсекційна обробка.

 

Завідувач відділенням дезінфектології відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб
ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                                                            Олександр  IВАНОВ
 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net