У 2022 році в Донецькій області було зареєстровано 8 випадків отруєння дикорослими грибами з 10 постраждалими, 3 постраждалих померли, у т.ч. 1 дитина. В ході проведених розслідувань встановлено, що всі постраждалі вживали дикорослі пластинчаті гриби, які легко переплутати з отруйними грибами. Збиралися гриби на можливо забруднених територіях (в лісосмугах, в межах міст та інших місцях). Крім того, більшість постраждалих не дотримувалась вимог кулінарної обробки грибів. Постраждалі, які померли, несвоєчасно звернулися за медичною допомогою, у зв’язку з чим були госпіталізовані до лікувального закладу у важкому стані.

У 60% випадків отруєння спричинені вживанням пластинчатих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково приймаються за їстівні гриби – печериці та сироїжки. Постраждалі в 2022 році в Донецькій області вживали дикорослі пластинчаті гриби: синьоніжки, сироїжки, лисички, рядовки. Померлі постраждалі вживали рядовки, сироїжки, лисички, а також невідомі дикорослі гриби.
Гриби синьоніжки (рядовки ліловоногі), які вживали 6 із 10 постраждалих, схожі на умовно їстівний гриб рядовку фіолетову і паутинник фіолетовий та отруйний гриб біло-фіолетовий павутинник, що можливо стало причиною отруєння.
Не лише отруйні, а й їстівні гриби, що виросли на екологічно забруднених територіях або змінили свої властивості під впливом певних факторів, викликають у людей отруєння. Особливо небезпечно збирати гриби у лісосмугах навколо полів, де можливо застосовували пестициди, мінеральні добрива, поблизу ферм, звалищ побутових відходів, поблизу трас, промислових підприємств. Гриби, які виросли на цих територіях, забруднені дуже небезпечними хімічними речовинами, що можуть визвати отруєння.
У січні поточного року мешканець міста Торецьк Донецької області вживав консервовані дикорослі гриби не встановленого виду, придбані на ринку у приватних осіб. Перші прояви отруєння виникли вже на другий день після вживання грибів. У важкому стані постраждалий був госпіталізований до лікувального закладу та помер через 3 дні з часу появи перших симптомів отруєння.
Вживання консервованих дикорослих грибів (що збирали на можливо забрудненій території у лісосмузі) у квітні поточного року стали причиною токсичного ураження нервової системи кінцівок у двох мешканців Донецької області, які були госпіталізовані в стані середньої важкості до лікувального закладу для надання необхідної допомоги.

З першими весняними сонячними променями з’являються і перші гриби: cморчки, сморчкова шапочка та строчки.
Сморчки – гриби, що мають закруглені шляпки, схожі на бджолині стільники. Вони конічні, колір від світло-коричневого до майже чорного, а саме тому, що їх декілька видів. Вони їстівні і схожі один на одного.
Головна небезпека, при їх збиранні - не переплутати зі сморчками несправжніми. Сморчки ростуть на супіщаних та суглинистих землях в місцях старих згарищ в лісах та в садах.
Гриби починають рости з середини квітня і продовжують рости до кінця травня.
Інші гриби: строчки - сумнівно-їстівні (отруйні), мають неправильну форму схожі на мозок, висотою до 10см, в діаметрі – до 15см. Молоді гриби мають гладеньку поверхню, а коли переростають – стають зморшкуватими і при розрізі не мають порожнини всередині.
Ці умовно-отруйні строчки не використовують для харчування, але з них можна приготувати настоянки для втирання в шкіру, як знеболюючий засіб.
Аби уникнути отруєння грибами необхідно дотримуватись наступних правил:
- намагатися не споживати дикорослі гриби, а замінити їх на вирощені штучно;
- не купувати гриби на стихійних ринках, а також на ринках у приватних осіб;
- збирати лише добре відомі гриби;
- не збирати занадто молоді чи старі гриби, адже їх легко переплутати з отруйними;
- не збирати гриби на забрудненій території, адже вони вбирають токсичні речовини і навіть їстівний гриб може бути небезпечним;
- не збирати гриби в посушливу погоду, адже гриби пересихають і концентрація токсинів у них підвищується;
- не їсти сирі гриби;
- вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути;
- готуйте гриби протягом першої доби після збирання;
- вживати гриби не рекомендовано вагітним, жінкам, які годують грудьми, та літнім людям. Не варто годувати грибами чи стравами з них дітей до 12 років.
- за наявності будь- якого симптому отруєння дикорослими грибами слід негайно звернутися до лікаря.
- варити гриби не менше двох-трьох разів, щоразу по 30 хвилин в новій порції підсоленої води після ретельного промивання;
- дотримуватись правил теплової обробки при приготуванні консервованих грибів;
Бережіть себе, будьте здорові !
Лікар з гігієни харчування ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Тетяна Чайка
|