Цукровий діабет - це захворювання ендокринного типу, при якому виникає хронічний підвищений рівень глюкози в крові внаслідок відносного або абсолютного браку інсуліну. Цукровий діабет відноситься до найбільш поширених захворювань. Займає 7 місце у світі за кількістю втрачених років життя.

В Україні за останніх 10 років кількість захворювань збільшилася на половину. У 2016р. в Україні на цукровий діабет хворіло понад 1,2 млн осіб. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в Україні є наслідком захворювання на цукровий діабет. В Донецькій області таке тяжке захворювання як цукровий діабет мають 91,2% (2021 рік 86,4%) хворих серед всіх пролікованих у стаціонарах пацієнтів з хворобами ендокринної системи. До 50% всіх випадків лишаються недіагностованими. Люди уникають діагностування діабету, оскільки знають, що подальше тривале лікування буде пов’язане зі значними постійними втратами, а також через нерозуміння високого ризику недіагностованого та нелікованого діабету.
Що потрібно знати про виникнення діабету
В організмі людини виробляється інсулін – гормон-ключ, що дає змогу жировим та м’язовим клітинам поглинати глюкозу, що є в крові. При цукровому діабеті організм виробляє недостатньо інсуліну або використовує його неефективно. Тому клітина не отримує цукор (глюкозу), що поступає з харчових продуктів, і, як наслідок енергію. Цукор при цьому залишається в крові. Цей стан називається підвищеним рівнем цукру в крові (гіперглікемією). Глюкоза починає виділятися із сечею, тобто "проходить крізь" організм.
Залежно від складності протікання захворювання виділяють кілька типів цукрового діабету:
- Цукровий діабет 1 типу. Відомий як інсулінозалежний. У цьому випадку підшлункова залоза виробляє мало інсуліну або взагалі не виробляє. Людина залежна від інсуліну і змушена регулярно вводити його, інакше може загинути. Найчастіше цукровий діабет 1-го типу виявляється у ранньому віці. Людям із цукровим діабетом 1-го типу життєво потрібні щоденні ін'єкції інсуліну.
- Цукровий діабет 2 типу. При цукровому діабеті 2 типу організм використовує інсулін неефективно. Це найбільш розповсюджений тип серед дорослого населення і зустрічається в 85% випадків. Це повністю набута хвороба.
- Гестаційний цукровий діабет - стан, що зустрічається у вагітних жінок через підвищеного рівня цукру в крові, часто зникає після пологів.
Крім того, цукровий діабет може виникати як наслідок певного захворювання - симптоматичний або вторинний цукровий діабет, зустрічається досить рідко. Прихований цукровий діабет або латентний - захворювання, що протікає без прояву характерних симптомів. Дана форма небезпечна тим, що при несвоєчасній діагностиці може перейти в цукровий діабет 2 типу. Згідно з даними у половини пацієнтів з таким діагнозом розвивається діабет 2 типу. При правильній діагностиці захворювання легко лікується.
Основні симптоми інсулінозалежного діабету 1-го типу :
- сухість у роті та горлі, сильна спрага, поліурія (збільшення кількості сечі);
- підвищення апетиту, що супроводжується зниженням ваги;
- свербіж шкіри разом з підвищеною сприйнятливістю організму до шкірних і інших інфекцій (фурункульоз, грибок нігтів і шкіри, туберкульоз, пневмонія);
- зниження статевого потягу і потенції;
- зниження гостроти зору;
- наростаючі явища ураження слизової рота і тканин зуба (карієс, гінгівіт, стоматит, пародонтоз і т.д.);
- слабкість.
Наростання гіперглікемії супроводжується сухістю шкіри і слизових оболонок, почервонінням щік, чола й підборіддя.
Цукровий діабет 2 типу (інсулінонезалежний) — виникає через неефективне використання інсуліну організмом.
Цукровий діабет 2 типу є однією з головних причин низького рівня здоров’я населення та значних витрат на охорону здоров’я в Україні. В країні майже 3 мільйони дорослого населення з діабетом 2 типу; поширеність захворювання становить 8,4%. За поширеністю діабету 2 типу Україна знаходиться посередині списку країн Східної та Центральної Європи. Цукровий діабет II типу є наслідком переїдання і надмірної ваги, причому дана форма діабету розвивається не тільки при видимому ожирінні, але і при прихованому - абдоминальному, коли жирова тканина концентрується в області живота і оточує внутрішні органи. Важну роль у його виникненні має брак фізичної активності.
Досить тривалий період цукровий діабет 2 типу протікає безсимптомно. Перші ознаки його проявляються поступово. Хворого турбують ті ж симптоми, що і при ЦД-1, але менш виражені: сухість у роті, спрага, свербіж шкіри, болі в ногах, інфекції шкіри і слизових. Також, нерідко відзначається артеріальна гіпертензія, порушення зору, різні нейропатії. Дорослі люди з цукровим діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 рази вищий за інших. Загальний ризик смерті серед людей, хворих на цукровий діабет, як мінімум вдвічі більший за людей того ж віку, які не хворіють на цукровий діабет. 6,2% смертей у світі пов’язано з діабетом 2-го типу. Зниження кровотоку через уражені судини в поєднанні з ураженням нервових закінчень значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті — ампутації. Ураження сітківки очей — діабетична ретинопатія виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та є причиною 1% випадків сліпоти. Цукровий діабет є основною причиною нирковою недостатності.
Профілактика діабету 2 типу полягає у простих заходах з підтримання здорового способу життя:
- досягнути нормальної ваги тіла та підтримувати її;
- бути фізично активним та приділяти не менше 150 хвилин на тиждень регулярній фізичній активності;
- дотримуватись здорового харчування та зменшувати кількість цукру та насичених жирів;
- утримуватись від тютюнопаління;
- якомога довше зберегти активне життя з діагнозом «цукровий діабет 2 типу», потрібно харчуватися здорово і контролювати свій рівень цукру в крові;
- при цукровому діабеті 2 типу найкраще харчуватися тричі на день приблизно в один і той самий час;
- людям з цукровим діабетом 2 типу не рекомендується їсти ввечері продукти, що містять вуглеводи, такі як крупи, картоплю, макаронні вироби, хліб і фрукти, а також молочні продукти. Найголовніше — щоб здорове харчування стало вашою щоденною звичкою, а не тимчасовою дієтою.
Вживайте не крохмалисті овочі, продукти з високим вмістом білка, нежирні білкові продукти, замінники м'яса на рослинній основі, фрукти, вибирайте воду або низькокалорійні напої.
У некрохмалистих овочах менше вуглеводів, тому вони не сильно підвищують рівень цукру в крові. Вони також багаті на вітаміни, мінерали та клітковину, що робить їх важливою частиною здорового харчування.
Приклади некрохмалистих овочів: спаржа, броколі або цвітна капуста, брюссельська капуста, капуста (зелена, червона, пекінська, китайська), морква, селера, огірок, баклажан, листова зелень, така як капуста, листова капуста, зелень гірчиці або мангольд, гриби, зелена квасоля, стручки гороху, цукровий горох, салатна зелень, кабачок, цукіні, помідори.
Продукти з високим вмістом білка, такі як риба, курка, нежирна яловичина, соєві продукти та сир, вважаються «білковими продуктами». Білкові продукти (особливо тваринного походження) зазвичай містять насичені жири, які можуть збільшити ризик серцевих захворювань. Пісні білки містять менше жиру та насичених жирів, що робить їх кориснішим для здоров'я.
Нежирні білкові продукти: курка, індичка та яйця, риба (віддавайте перевагу морській рибі, що містить омега-3 жирні кислоти), морепродукти (креветки, морські гребінці, молюски, мідії тощо), нежирні шматки яловичини, пісні шматки свинини, пісні м'ясні делікатеси, м’який сир.
Замінники м'яса на рослинній основі: тофу, квасоля, соя, сочевиця та страви з них, горіхи та нерафіновані горіхові олії, молоко.
Вода – найкращий вибір, оскільки вона не містить калорій та вуглеводів і не впливає на рівень цукру в крові. Інші варіанти напоїв з нульовою або низькою калорійністю включають: несолодка кава (гаряча або з льодом), несолодкий чай (гарячий або з льодом), ароматизована вода або газована вода без додавання цукру, дієтичні газовані напої або інші дієтичні напої.
Лікування цукрового діабету.
При цукровому діабеті дуже важливо постійно контролювати рівень цукру крові.
При діабеті 1 типу потрібно щодня вводити інсулін в кров, так як може виникнути кома і людина загине. Лікування в такому випадку протікає все життя. Інсулін не вживають у таблетках, адже кислота у шлунку його знищить. При легкій формі діабету 2 типу дієта є єдиним лікувальним фактором, при середній тяжкості діабету та при діабеті в тяжкій формі - лікування інсуліном або лікарськими засобами. Слід пам’ятати, що прийом лікарських засобів, що підтримує необхідну норму інсуліну в крові, допоможе уникнути ускладнень на інші системи організму.
Загальні рекомендації для запобігання цукрового діабету – здоровий спосіб життя та правильне харчування.
Міцного здоров'я всім!
ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ», лікар з гігієни харчування Тетяна Чайка |