logo Ukrainian flag
 
Небезпечні гриби, що потрібно знати.

Отруєння дикорослими грибами в Донецькій області реєструються не тільки в осінній період, а  протягом всього року. У січні  поточного року мешканець міста Торецьк Донецької області вживав консервовані дикорослі гриби не встановленого виду, придбані на ринку у приватних осіб. Перші прояви отруєння виникли вже на другий день після вживання грибів. У важкому стані постраждалий був госпіталізований до лікувального закладу та помер через 3 дні з часу появи перших  симптомів отруєння.

Вживання консервованих дикорослих грибів (що збирали на можливо забрудненій території у лісосмузі), а також грибів,  які кілька місяців зберігалися в холодильнику, у квітні поточного року стали причиною  токсичного ураження нервової системи кінцівок у двох мешканців Донецької області та загострення хронічної хворобі травневої системи ще у однієї людини.

Не лише отруйні, а й їстівні гриби, що виросли на екологічно забруднених територіях або змінили свої властивості під впливом певних факторів, викликають у людей отруєння. Небезпечно збирати гриби у лісосмугах навколо полів, де можливо застосовували пестициди, мінеральні добрива,  поблизу ферм, звалищ побутових відходів,  поблизу трас, промислових підприємств, а також на територіях області під час воєнного стану, де проводилися бойові дії та використовувалися вибухові пристрої.  Гриби які виросли на цих територіях забруднені дуже небезпечними хімічними речовинами,  значне забруднення таких дикорослих грибів важкими металами.

Отруйні гриби, які несуть смертельну загрозу, можуть бути дуже привабливими назовні. Слід пам'ятати, що якщо на галявині з їстівними грибами росте хоча б один отруйний, то всі гриби, що проростають на галявині, стають вкрай небезпечними.

Приклади деяких отруйних грибів:

Отруйні        гриби:

№1                                                 №2

№1 Бліда поганка – смертельно отруйний гриб. Його ще називають мухомором зеленим. І цей гриб вважається найотрутнішим в Україні. Смертельна доза для дорослої людини – 30 грам, що складає половинку гриба, навіть, якщо він відварений.

№2 Мухомор червоний – надзвичайно отруйний гриб. Не дивлячись на те, що цей гриб є найгарнішим, він також є й дуже отруйним. Навіть доторкнувшись до нього, потрібно вимити руки з милом та протерти спиртом. Вже після 30 хвилин після отруєння спостерігаються важкі симптоми. Якщо не надати вчасну медичну допомогу, то людина може впасти в кому чи померти.

№3                                          №4

№3 Чортів гриб. Цей цікавий на вигляд гриб не є смертельно небезпечним. Мало обізнані грибники беруть сатанинський гриб за його великі розміри. Дуже сильне отруєння викликає, якщо спожити його в сирому вигляді. Після багатогодинного виварювання залишає слабкі отруйні властивості. Якщо його приготувати і з’їсти, то не уникнути сильних розладів шлунку та кишечнику.

№4 Павутинник сильно вражає нирки. Після його вживання вони відмовляють вже через добу. Основною отруйною речовиною є орелланін, який не руйнується навіть під дією високих температур.

№5                                             №6

№5 Несправжні опеньки. Опеньки збирають по всій Україні. І тому дуже легко сплутати їх з небезпечними отруйним побратимом – опеньком несправжнім. Якщо помилково з’їсти цей гриб, то людину чекає сильний біль та кишково-шлунковий розлад на 24-36 годин. Смерть не спричиняє.

№ 6 Лепіота рожева. На рівні із поганками є надзвичайно отруйним грибом, який спричиняє смерть, якщо його з’їсти. Поширений не тільки у листяних лісах, але й у полях та степах.

№7

№7 Строчо́к. Види цього роду поширені в хвойних, змішаних і листяних лісах. Зустрічаються переважно весною. Восени з'являються строчки осінні. Строчок звичайний має коротку ніжку і коричневу, складчасту, мозкоподібно-звивисту шапочку,  його часто плутають з їстівними зморшками. Містить гіромітрин, який подразнює ШКТ, має токсичний вплив на печінку та нервову систему, призводить до гемолізу.

Аби уникнути отруєння грибами необхідно  дотримуватись наступних правил:

  • намагатися не споживати дикорослі гриби, а замінити їх на вирощені штучно;
  • не купувати гриби на стихійних ринках, а також на ринках у приватних осіб;
  • збирати лише добре відомі гриби;
  • не збирати занадто молоді чи старі гриби, адже їх легко переплутати з отруйними;
  • не збирати гриби на забрудненій території, адже вони вбирають токсичні речовини і навіть їстівний гриб може бути небезпечним;
  • не збирати гриби в посушливу погоду, адже гриби пересихають і концентрація токсинів у них підвищується;
  • не їсти сирі гриби;
  • вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути;
  • готуйте гриби протягом першої доби після збирання;
  • зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби;
  • вживати гриби не рекомендовано вагітним, жінкам, які годують грудьми, та літнім людям, а також людям що мають хронічні захворювання травневої системи.
  • варити гриби не менше двох - трьох разів, щоразу по 30 хвилин в новій порції підсоленої води після ретельного промивання;
  • дотримуватись правил теплової обробки при приготуванні консервованих грибів;

Не варто годувати грибами чи стравами  дітей до 12-13  років.  Лише у цьому віці в організмі людини остаточно формується такий фермент як трігалоза, який сприяє перетравлюванню грибів. Самим важким компонентом у перетравленні грибів є хітин. Незріла травна система дитини до 2-ох років взагалі не може засвоїти цей складний білок, для дітей до 7 років він дає значне навантаження. Діти старше 12 років та дорослі вже можуть вживати гриби, але у великій кількості вони важко перетравлюються та можуть спричинити важкість у шлунку та погане самопочуття.

Бережіть себе, утримайтеся від вживання дикорослих грибів!

 


Лікар з гігієни харчування  ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»        Тетяна Чайка

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net