logo Ukrainian flag
 
Гриби та небезпека.

Ботулізм і гриби - далеко не єдине  поєднання. За статистикою більше половини випадків отруєння пов'язані з вживанням в їжу домашніх заготовок з консервованих грибів.

Чому отруєння грибами викликає ботулізм частіше за інші заготовки? Оскільки бактерії містяться в ґрунті - гриби в порівнянні з іншими, найбільш забруднені землею,  тому при заготовках дуже важко від неї позбутися  і повністю видалити мікроскопічні її частки не вдасться. Як розвивається ботулізм в грибах? Для накопичення токсину необхідні певні умови. Палички збудника потрапляють в гриби разом з землею. Розмноження бактерій відбувається в закритих банках без доступу кисню. Оптимальна температура для ботуліна становить +35 °С, тому при зберіганні заготовок при кімнатній температурі небезпека отруєння зростаєв кілька разів. Домашні температурні режими стерилізації практично не мають ніякого впливу на спори збудника, тим більше вони не можуть впливати на вже вироблений токсин. І все-таки дотримання певної технології закрутки грибів зводить ризик розвитку ботулізму до мінімуму. Токсин досить стійкий і може зберігатися в консервах роками, навіть якщо бактерія вже давно загинула. На нього не впливають сіль, цукор, оцет і спеції. Тому способу, як знищити ботулізм в грибах, не існує. Всі підозрілі банки, а також консерви терміном зберігання понад одного рок

Як уникнути ботулізму при консервуванні грибів? Оскільки небезпечними для здоров'я стають тільки ті продукти, які деякий час зберігалися під щільно закупореною кришкою, без доступу кисню, то отруїтися можна тільки консервами. Щоб звести до мінімуму неприємності з грибами, потрібно дотримуватись правил зберігання і підготовки продукту:

Тримайте консерви в прохолодному приміщені-погребі, холодильнику, при температурі не вище +6 ° С.

Не зберігайте домашні заготовки більше одного року.

Перед вживанням в їжу мариновані гриби необхідно додатково обробити- відварити, запекти або посмажити.

Єдиний вірний спосіб як уникнути ботулізму в грибах - заготовлювати їх таким чином, щоб не було герметичного закупорювання. Це може бути соління відкритим способом або сушка. Перевірені дідівські методи збережуть продукт нітрохи не гірше, ніж новомодний маринад.

Ознаки ботулізму в консервованих грибах. Основна небезпека полягає в тому, що зовні продукт може виглядати цілком необразливо. Гриби приємні на смак, не змінюють колір і запах, проте, мікроскопічні кількості токсину вже можуть перебувати всередині банки. При цьому якщо продукт вживають кілька людей, є ймовірність, що захворіють НЕ всі, а один або двоє – ті, кому попався токсин. Ось характерні ознаки ботулізму в консервованих грибах:

  • бомбаж банки
  • здуття кришки;
  • помутніння вмісту.

Дотримання простих правил допоможе вам вберегтися від серйозних неприємностей пов’язаних із збиранням, переробкою та вживанням цих чудових дарунків природи.

 

 

Лікар з загальної гігієни         Галина СКРИПКА

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net