logo Ukrainian flag
 
День нюху.

26 квітня міжнародна спільнота відмічає День нюху. Кожна людина сприймає запахи індивідуально, при цьому нюх відносять до сфери несвідомого. Людина здатна розрізняти більше 3000 запахів завдяки рецепторам, які посилають сигнали в мозок і пов’язують сприйняття запаху з пам’яттю. У носовій порожнині знаходиться близько 200 мільйонів нюхових клітин, які забезпечені детекторами запахів. Нервові закінчення цих детекторів вловлюють запах і передають його у вигляді електричних імпульсів у мозок.

Всім відомий зв’язок між смаком і запахом, коли людина, не відчуває запахів через хворобу, не відчуває і смаку їжі. Нещодавно вчені відкрили зв’язок запаху і болю. Вони виявили, що люди з вродженою нечутливістю до болю не розрізняють запахи. Нюх – єдине з п’яти почуттів людини, яке пов’язане з гіпокампом мозку.

Існують деякі речовини, які людина не може відчути за допомогою нюху: запах природного та чадного газу.

Жителі сучасних міст стають несприйнятливими до 70% міських запахів. А жителі далеких від цивілізації поселень здатні вловити в дикій природі запах людини, яка проходила у певному місці кілька годин тому.

Вчені припускають, що запах страху можна відчути. Здатність до езопової локалізації – це вміння вказувати на вихідний напрямок запаху навіть без поворотів голови. Ця здатність також працює і зі слухом і є вродженою.

Люди втрачають нюх при черепно-мозкових травмах, вірусних інфекціях: коронавірус, застуда, грип, Паління призводить до втрати нюху. Кожні три із чотирьох людей старших 80 років скаржаться на суттєву втрату відчуття запаху. Алергії, нейродегенеративні захворювання, такі як хвороба Паркінсона, Альцгеймера та розсіяний склероз, пухлини голови і шиї, а також їхня радіотерапія, дія токсичних хімічних випарів, прийом деяких лікарських засобів.

Деякі антигістамінні препарати, антибіотики та ліки для контролю артеріального тиску можуть призводити до порушення нюху або смаку. Зазвичай про таке попереджають лікарі або це зазначено в інструкції до лікарського засобу.

Втрата нюху і смаку може впливати на здоров’я: люди, які втратили нюх, вдвічі частіше вживали зіпсовану або отруйну їжу у порівнянні з людьми без порушень.

Відновити нюх і смак можна методикою “тренування нюху”. Необхідно регулярно вдихати знайомі запахи. Це може бути часник, цибуля, евкаліптова олія, аміак, гвоздика та інші. Головне, щоб запах був сильним і його могла відчути навіть людина із дуже слабким нюхом.

Науковцями розробляються спеціальні кохлеарні нюхові імпланти. Це мають бути прилади, які вловлюватимуть молекули запаху та передаватимуть сигнали у мозок. Прилад буде схожий на вже наявні слухові кохлеарні імпланти та допомагатиме людям, які втратили нюх.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net