logo Ukrainian flag
 
31 ТРАВНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ

Всесвітній день без тютюну, запроваджений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я, відзначається 31 травня щороку. Згідно з даними ВООЗ, глобальна тютюнова епідемія вбиває понад 8 мільйонів осіб у світі, з яких більше 1 мільйона не є курцями і помирають через хвороби, викликані вторинним тютюновим димом. Не меншої шкоди куріння завдає і економіці: за розрахунками експертів щорічні економічні втрати складають 3,2% ВВП України, або близько 90 млрд грн, внаслідок ранньої втрати працездатності курцями, соціальних виплат та лікування хвороб, викликаних курінням. В Україні 85 000 смертей щороку пов’язані власне із курінням, і понад 14 000 – з впливом вторинного тютюнового диму. Аби зменшити можливість шкідливого впливу диму, варто збільшити кількість громадських місць, у яких буде повністю заборонено куріння, і така норма уже передбачена в законопроєкті № 2813», — зазначив Владислав Збанацький, заступник генерального директора ДУ „Центр громадського здоров’я МОЗ України”.

«ВООЗ закликає всі країни посилити контроль над тютюном шляхом кращого регулювання, що забезпечує повне виконання Рамкової конвенції ВООЗ щодо боротьби проти тютюну. В Україні  триває діалог щодо узгодження національного регулювання з Рамковою конвенцією ВООЗ щодо контролю над тютюном та регулюванням Європейського Союзу.  Дуже важливо захистити людей, зокрема молодь від реклами та маркетингу тютюнових та нікотинових виробів. Один із багатьох прийомів, якими молодь приваблюють до початку куріння - використання різнокольорових логотипів на сигаретних пачках, які ще більше спонукають до купівлі. Яскрава упаковка – це надважливий «канал комунікації» зі споживачем, від якого безпосередньо залежать продажі сигарет. Це беззаперечний факт, який доводять результати маркетингових досліджень. Саме тому тютюнова індустрія завжди використовувала упаковку як дієвий інструмент для реклами своєї продукції.

В Україні діють закони, які визначають  основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення :

- Закон України „Про рекламу” від 03.07.96 зі змінами, останні зміни від 04.02.2021. Стаття 22 „Реклама алкогольних напоїв та тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої та тютюнові вироби”,

- Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995р , зі змінами, останні 04.12.2020. Цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі тапкож  тютюнових виробів та пального на території України.

- Закон України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення".  Цей Закон визначає основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання.

Президентом України підписаний  Закон № 466-IX від 18.01.2020 „Про внесення змін до Податкового кодексу України...”(законопроєкт № 1210), який знизить цінову доступність електронних сигарет, сигарил та тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕН) для дітей. А також  комплексний антитютюновий законопроєкт № 2813, який має нарешті заборонити продаж електронних сигарет та сигарет для нагрівання дітям.

Курець й надалі матиме змогу купити собі сигарети, натомість тютюновим компаніям стане значно важче рекламувати смертельні тютюнові вироби, а молодь перестане бути мішенню для тютюнової індустрії. У законопроєкті № 2813  пропонується  обмежити продаж усіх видів сигарет для осіб, які не досягли 21 року. Дослідження американських та європейських вчених показують, що для 95% відсотків курців перший досвід вживання сигарет відбувся саме у віці до 21 року. Під час куріння так званих «легких» та ароматизованих сигарет курці, як правило, затягуються глибше. Відповідно, кількість шкідливих речовин та канцерогенів, які потрапляють до легень, є ще більшою. Крім того, в більшості «легких» сортів сигарет високий вміст смоли.

Уряди скандинавських країн – Швеції та Фінляндії – майже одночасно оголосили справжню війну курцям, поставивши за мету до 2040 року повністю викорінити в своїх країнах шкідливу для здоров’я звичку. Зараз в обох країнах курить лише кожний шостий дорослий мешканець. Лише в одній країні світу – у королівстві Бутан (розташоване на півночі від Індії) введено абсолютну заборону на тютюнопаління. Король Бутану оголосив державу вільною від тютюну. Штраф за куріння складає 175 євро, а ввозити до країни тютюнові вироби дозволяється лише іноземцям-дипломатам.

Для аналізу впливу куріння на захворюваність населення міста Краматорська, зокрема соціально-обумовлених захворювань, було проведено анкетне обстеження великої групи населення: працівники промислових, автотранспортних і торгових підприємств міста, що охопило  людей, що палять і  некурящих, всього 584 чоловіка, зокрема 378 (64,7%) чоловік, які палять або раніше палили, 206 чоловік (35,3%) - не палять.

Люди, які палять або раніше палили хворіють в 1,4 разу частіше, ніж ті , що не палять,  скарги на погіршення стану здоров'я з'являються вже в молодому працездатному віці (від 18 до 40 років у третини опитанних). Куріння може впливати на  високі показники захворюваності населення міста органів дихання і травлення, серцево-судинної системи, про що свідчать негативні симптоми і скарги людей, що палять (головний біль, кашель, болі в шлунку, болі в області серця, печія) та показники загальної|спільної| захворюваності дорослого населення міста.

Кожна година, день, місяць та рік без сигарет — крок до покращення здоров’я. Кинути курити — важливе рішення і шанс прожити довге життя з меншою шкодою для здоров’я. Усі види сигарет шкідливі однаково!

В.о. генерального директора

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ»                             В.І. Гончаренко

Вик. Чайка Т.П.

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net