logo Ukrainian flag
 
Вакцини від коронавірусу – це безпечно.

За матеріалами бесіди журналістів ТСН з лікарем-інфекціоністом, головою Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федором Лапієм.

Які зараз є типи вакцин проти коронавірусу?

На сьогоднішній день існує чотири типи вакцин проти COVID-19. Два з цих чотирьох типів виготовлені за класичною технологією, решта – за інноваційною технологією.

Вакцини, виготовлені за класичною технологією, як вони працюють?

Якщо говорити про вакцини, виготовлені за класичною технологією, то це так звані «вірусні» вакцини та білкові вакцини.

«Вірусні» вакцини - це вакцини, що містять збудник коронавірусу. Це, наприклад, CoronaVac – вона містить вірус, але убитий, знешкоджений, тобто інактивований вірус-збудник COVID-19. За таким принципом виробляють, наприклад, всім відому та багато років використовувану вакцину проти поліомієліту. Тобто ці технології  вже десятки років доводять свою ефективність. Цей знешкоджений вірус розпізнається імунною системою та починається підготовка організму до зустрічі з «живим» вірусом.

Білкові вакцини. Як відомо, коронавірус має на своїй поверхні spike-білок, який утворює щось подібне до корони і тому вірус і отримав назву «короноподібного». І за допомогою цієї «корони», тобто білка, вірус прикріплюється до клітини і нарешті проникає усередину неї. Тобто білок – це окремий компонент вірусу. І на сьогоднішній день існують технології, які дозволяють отримати цей spike-білок та відповідно розробити білкову вакцину. Така технологія також вважається класичною, за нею, наприклад, одержують вакцину від гепатиту В, яку використовують ще з 80-х років минулого 20 століття. Тобто ці вакцини створені на основі окремого компонента вірусу, а не самого вірусу, як у першому варіанті.

За яким принципом виготовлені та як працюють вакцини, що вироблені за інноваційними технологіями?

Третій та четвертий типи вакцин, що зараз використовуються в боротьбі з коронавірусом, створені за більш сучасними технологіями, інноваційними методиками. Це векторні вакцини та вакцини на основі нуклеїнових кислот.

Векторні вакцини та вакцини на основі нуклеїнових кислот відрізняються від «вірусних» та білкових вакцин тим, що до них не входить те, що розпізнаватиметься імунною системою, тобто знешкоджений вірус, як у CoronaVac, або його окрема частка, як у білкових вакцин. І векторні вакцини, і мРНК-вакцини – це як інструкція про те, як сама клітина нашого організму має виготовити той самий spike-білок. Вона буде робити це протягом декількох днів і імунна система розпізнаватиме його і готуватиме імунну відповідь.

Але тут є питання, чому, маючи один принцип, векторні вакцини та мРНК-вакцини відрізняються. Векторна вакцина та мРНК-вакцина відрізняються способом доставки цієї інструкції до клітини.

Коли йдеться про векторну вакцину, треба розуміти, що таке вектор. Вектор – це знешкоджений інший вірус, який доставлятиме подібно до листоноші інструкцію дії. Тобто завдання вектора, іншого вірусу, бути листоношою, який доставляє всередину клітини цю інструкцію. Тобто вектор – це інший вірус. Вакцини AstraZeneca або Johnson & Johnson використовують знешкоджений вірус, що містить інструкцію для клітини, щоб вона сама протягом кількох днів виробляла spike-білок.

мРНК -вакцини - це вже сама інструкція і вона доставляється в клітину завдяки ліпідній оболонці навколо мРНК. Ліпідна оболонка дозволяє мРНК проникнути всередину клітини, де вона не вмонтовується в геном і не змінює геном людини. Просто це, як написаний текст, за яким клітина виробляє spike-білок. За такою технологією виготовлені вакцини від Pfizer та Moderna.

Тобто всі вакцини, які зараз доступні в Україні, за винятком CoronaVac, не містять вірусу, тобто захворіти на COVID-19 від їх введення не можна. Від CoronaVac теж захворіти не можна – вакцина містить збудник вірусу, але він знешкоджений і не може викликати інфекцію.

Як після введення цих вакцин формується імунна відповідь?

Вакцини вводяться ін'єкційно, внутрішньом'язово. І якщо говорити про векторні вакцини та мРНК-вакцини, то на місці ін'єкції, що вектор, що мРНК, проникають усередину м'язових клітин. І ці клітини протягом кількох днів виробляють spike-протеїн. Якщо говорити про інактивовану вакцину або білкову, то вони вже мають готовий spike-білок. Тобто вони вже безпосередньо готові до розпізнавання імунною системою. Просто мРНК та векторні вакцини – це простіше кажучи, як «напівфабрикати». І коли з них вже утворюється spike-білок, клітини імунної системи можуть поглинати його, «перетравлювати» для того, щоб запустити імунну відповідь і дати сигнал клітинам імунної системи, що виробляють антитіла. Тобто, з цих клітин утворюються клітини імунної пам'яті, які пам'ятатимуть цю зустріч. Це – так звана гуморальна імунна відповідь. Є ще так звана клітинна імунна відповідь. Вона забезпечується Т-лімфоцитами, які можуть розпізнавати та знищувати інфіковані клітини, тобто боротися, коли вірус потрапить до організму. Ось із цими системами і взаємодіє вакцина.

Чому після деяких вакцин людям може бути погано?

Якщо говорити про реакції у вигляді підвищення температури, грипоподібного симптому, коли є ломота, озноб, то це реакція імунної системи на вакцинацію. Це варіант норми і він демонструє розпізнавання імунною системою вакцини для формування відповіді на випадок проникнення в організм коронавірусу. Люди, схильні до страху, паніки, можуть знепритомніти, але це не залежить від вакцини. Ці стани пов'язані з психоемоційними переживаннями, які зазнає людина перед вакцинацією, тому що є певні побоювання, пов'язані з міфами.

Фахівці ДУ «ДОНЕЦЬКОГО ЦЕНТРУ КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ МОЗ УКРАЇНИ» закликають: не панікуйте, а більше дізнавайтеся інформації, але від лікарів-інфекціоністів, епідеміологів, вірусологів, спеціалістів Всесвітньої організації охорони здоров’я, Міністерства охорони здоров’я України та його органів на місцях, Центрів контролю та профілактики хвороб МОЗ України, не довіряйте фейкам та залякуванням сторонніх осіб, не спеціалістів. Ваше здоров'я – у Ваших руках!

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net