Як відомо, вода є найважливішим елементом для усього живого, незмінним ресурсом для економіки, обумовлює клімат та екосистему, є домівкою для багатьох тварин, допомагає підтримувати гігієнічний стан оточуючого середовища. Вода виводить з організму людини шлаки та токсини. У процесі життєдіяльності людей відбувається безперервний обмін води між організмом та зовнішнім середовищем. Втрачену воду людина в основному поповнює питтям.
В разі надмірного потіння трохи підсолена вода – ідеальний напій для відновлення запасу солей в організмі. Але ще більше потрібно води для задоволення господарсько-побутових потреб для утримання тіла в чистоті, дотримання гігієни житла, миття овочів, фруктів, приготування їжі, тощо. Купання є ефективним способом загартування організму, а у поєднанні з плаванням - його фізичному розвитку.
Людина не може прожити без води більше 5-ти діб. Жодна клітина живого організму не може існувати без води. Вона приймає участь у процесі дихання, тому що дихати сухим повітрям людина може відносно не довго.
Вода може стати і розповсюджувачем хвороб, що передаються водним шляхом. Це різноманітні кишкові (черевний тиф, сальмонельоз, дизентерія, гепатит А та інші), шкіряні (дерматити, мікози), паразитарні захворювання. Вода може бути осередком для розвитку комах, що є переносниками збудників хвороб (малярія, жовта лихоманка), тощо.
Крім того і мінеральний склад питної води обумовлює її властивості. Так, наприклад, систематичне споживання питної води з перевищенням нормативних показників жорсткості призводить до виникнення сечокам’яної хвороби у зв’язку з надлишком кальцію, який виводиться нирками, знижується виведення сечі, виникає закислення організму.
Надлишок хлоридів посилює гормональні реакції у людини, а надлишок сульфатів діє головним чином на шлунково-кишковий тракт, як м’яке проносне, порушується секреторна діяльність шлунку та процеси травлення, вода при цьому має гірко-солоний присмак.
Нестача йоду може призвести до зобної хвороби.
Споживання питної води із низьким вмістом фтору сприяє збільшенню випадків захворювання зубів карієсом. У дітей затримується процес скостеніння кістяка. Тому в цьому випадку є доцільним фторування питної води на станціях водопідотовки та використання зубної пасти з вмістом фтору. У високих же концентраціях виникає флюороз (руйнується емаль, виникають на ній жовті плями, зуби стають крихкими).
Завищений вміст заліза у воді, характерний для глибоких підземних джерел, не загрожує здоров’ю, але надає воді специфічний гіркуватий металевий присмак, робить її кольоровою та залишає іржаві плями на білизні при пранні.
Останнім часом на перший план виступає негативний вплив нітратів. Ці сполуки у перевищених концентраціях викликають водно-нітратну метгемоглобінемію, знижують артеріальний тиск, з’являється синюшність шкіри та слизових оболонок, додатково у дітей до 15 років виявляють прискорювання серцебиття та дихання, а у дітей маленького віку, особливо немовлят, можуть спричинити летальний наслідок.
Тож, вода необхідна людині для підтримки її працездатності і нормального функціонування. Споживання чистої води спроможне вберегти від багатьох захворювань, продовжити активне та здорове життя без лікарів та пігулок.
Лікар з комунальної гігієни Слов’янської філії ДУ "Донецький ОЦКПХ МОЗ" Оксана Єресь |