logo Ukrainian flag
 
Стронгілоїдоз та його профілактика.

Стронгілоїдозом називають паразитарне захворювання, що викликається кишковою вугрицею (Strongyloides stercoralis). Черв'як особливо небезпечний тим, що може протягом багатьох років проживати в організмі людини, не викликаючи жодних симптомів. А у людей зі зниженим імунітетом паразит може викликати небезпечні для життя стани, закінчуючись летальним результатом в 60-85% випадків.

Зі стронгілоїдозом найчастіше стикаються жителі країн з тропічним та субтропічним кліматом. Там поширеність хвороби може досягати 40%. Стронгілоїдоз реєструють і в різних областях України з частотою 0,1-5 %. Випадки хвороби виявлені в багатьох регіонах України.

Джерело інвазії — людина, яка хворіє на стронгілоїдоз і виділяє у зовнішнє середовище живі личинки. Запліднені самки, що паразитують у слизовій оболонці тонкої кишки людини, відкладають туди за добу до 50 яєць. Заражені люди за відсутності гігієнічних навичок можуть бути безпосередньо заразними для оточуючих. Ґрунт є резервуаром при стронгілоїдозі.

Механізм зараження.

- перкутантний (через шкіру) реалізується при проникненні личинок через шкіру при контакті з контамінованим ґрунтом (ходінні босоніж, лежанні на землі без підстилки, виконанні сільськогосподарських та земляних робіт).

- оральним механізмом при ковтанні личинок (вживання забруднених ними ягід, овочів, фруктів, води).

іноді самозараження, коли личинки перетворюються на філярієподібні в промежині у неохайних осіб, після чого повертаються знову в кишечник.

- побутовий, за відсутності застереження і при низькому рівні гігієнічних навичок людина може безпосередньо від хворого через рукостискання, предмети побуту отримати філярієподібні личинки і непомітно для себе заковтнути їх.

Розпочинається захворювання з підвищення температури тіла, болей у животі, появі нападоподібного кашлю, ексудативних висипів на різних ділянках шкіри. Згодом у хворих з’являються симптоми ураження шлунково – кишкового тракту подібні до виразкової хвороби, гастродуоденіту, холециститу, які супроводжуються різноманітними алергічними проявами (шкірним свербіжем, алергічними набряками, кропив’янкою, папульозними висипаннями та ін.). За відсутності лікування гельмінтоз набуває хронічного перебігу, іноді триває багато десятиліть.

Стронгілоїдозом хворіють різні категорії населення, проте найбільший ризик зараження мають: сільські жителі, які безпосередньо зайняті роботою з грунтом, робітники шахт, цегляних заводів, землекопи, будівельники, хворі (особливо діти) з психічними розладами.

Діагностика стронгілоїдозу має деякі особливості і полягає у дослідженні фекалій, дуоденального вмісту на наявність личинок кишкової вугриці. Якщо діагноз встановлено, лікар призначає відповідне лікування.

З метою профілактики стронгілоїдозу необхідно:

- дотримуватися правил особистої гігієни, ретельно мити руки;

- захищати грунт від фекального забруднення. На кожній садибі, садовій ділянці

обладнувати туалет;

- ретельно промивати проточною водою та обдавати окропом, перед вживанням, овочі, ягоди та фрукти;

- ретельно мити руки перед їжею, після робіт з грунтом, немитими овочами;

- не ходити по землі босоніж, не лежати на землі без підстилки.

Слід пам’ятати, що не варто займатися самолікуванням та використовувати поради людей без медичної освіти.

ВАШЕ ЗДОРОВ’Я – У ВАШИХ РУКАХ!

 

ДОЦКПХ

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 096 264 93 12

+38 050 025 34 95

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net