logo Ukrainian flag
 
Профілактика захворювань, що передаються водним шляхом.

Серед інфекцій, широко поширених на земній кулі, гострі кишкові захворювання займають особливе місце. Немає жодної країни, де б вони не зустрічалися. З початком весняної повені та можливого підтоплення території населених місць, а також і в літній період року збільшується ризик виникнення таких захворювань, як вірусний гепатит А, дизентерія, холера, черевний тиф, паратиф, лептоспіроз та інші.

З метою застереження від цих захворювань нагадуємо прості правила, які допоможуть залишатися здоровими.

Джерела інфекції при гострих кишкових захворюваннях: хвора людина (особливо небезпечні для оточуючих хворі, що переносять захворювання в легкій, "стертій" формі); бактеріоносії (людина, яка виділяє збудників, але сам не хворіє).

Як відбувається зараження кишковими інфекціями?

Факторами передачі збудників інфекції служать насамперед забруднена вода, інфіковані харчові продукти, брудні руки і предмети побуту, а також комахи, що забруднюють харчові продукти. Збудники гострих кишкових інфекцій проникають в організм через рот людини і активно розмножуються в шлунково-кишковому тракті, викликаючи прояви хвороби. Виділяючись з кишечника хворого, вони потрапляють в зовнішнє середовище: у ґрунт, воду, їжу, на предмети домашнього ужитку.

Найбільш характерні особливості більшості гострих кишкових інфекцій - здатність збудників порівняно довго виживати поза організмом людини і найбільший ризик зараження в теплий період з переважним ураженням дітей дошкільного віку. Теплий період року - найбільш сприятлива пора для виникнення і розповсюдження кишкових інфекцій. У теплу пору створюються сприятливі умови і для збереження збудників кишкових інфекцій у зовнішньому середовищі, і для їх розмноження в воді, продуктах харчування. Саме в цей час діють фактори, що сприяють зараженню: купання у відкритих водоймах, посилення спраги, поява в раціоні свіжих ягід, овочів, фруктів, збільшення кількості мух, масове спілкування населення, виїзд на відпочинок за межі постійного місця проживання.

Ознаки захворювання:

Збудники гострих кишкових захворювань, їх токсини вражають не тільки шлунково-кишковий тракт, але і центральну нервову систему. У більшості хворих підвищується температура тіла, порушується діяльність шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, часто уражаються печінка, селезінка та інші внутрішні органи. Ознаки цих захворювань можуть відрізнятися: якщо для дизентерії, наприклад, більш характерний пронос, то для черевного тифу - висока температура.

Як захиститися від кишкових інфекцій?

Щоб попередити зараження, необхідно дотримуватися наступних правил:

 • для пиття використовувати тільки кип'ячену воду;
 • не пити воду з випадкових вододжерел, з водопроводу, призначеного для технічних цілей;
 • воду для приготування їжі і господарських потреб брати тільки з перевірених вододжерел;
 • кип'ятіть  або дезінфікувати іншим способом воду, взяту для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду з джерел, якість води в яких невідома, у т.ч. з відкритих водойм;
 • молоко (як сире, так і пастеризоване фляжне) обов'язково кип'ятити;
 • овочі, фрукти, ягоди ретельно мити в проточній воді, обдавати окропом;
 • для оброблення різних видів продуктів використовувати різні дошки;
 • не вживати в їжу продукти, доброякісність яких викликає сумнів;
 • суворо дотримуватися термінів вживання та умов зберігання продуктів харчування;
 • всі харчові продукти вкривати від комах, харчові відходи тримати в контейнерах з кришкою, знищувати мух;
 • ретельно мити руки з милом, особливо перед приготуванням та вживанням  їжі, після повернення з вулиці, користування туалетом, забрудненням, при неможливості цього – використовувати засоби дезінфекції, вологі дезінфікуючи серветки;
 • купатися тільки в спеціально відведених місцях, не купатись в заборонених;
 • при заміських прогулянках мати з собою достатній індивідуальний запас питної води.

Увага!

При болях у животі, блювоті, проносі, підвищенні температури тіла та інших патологічних проявах  не займайтеся самолікуванням - негайно звертайтеся до лікаря. У цьому запорука вашого швидкого одужання і безпеки для оточуючих.

 

 

ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»

 

Зв'язок

Телефон

Телефон:

(06264) 1 72 12

Моб. тел.: 
+38 095 457 5453

Електрона адреса: 
obllabcentre_kram@ukr.net